Dövme kansere yol açabilir
banner188

 Uzmanlar, dövmenin göründüğü kadar masum olmadığını, deri kanseri ve bulaşıcı hastalıklar gibi ciddi problemleri de beraberinde getirebildiğini söyledi.

Tekirdağ Özel Star Medica Hastanesinde Deri ve Zührevi Hastalıklar Uzmanı Dr. İrem Eren Kutlutürk, dövmelerin özellikle çocuklarda kan hastalıkları yani hemoliz ve ciddi organ hasarına yol açma kapasitesi daha yüksek olduğuna dikkat çekti. Dr. İrem Eren Kutlutürk, ”Dövme ister organik ya da Hint kınası ile yapılsın, ister kalıcı olsun deride zararları kanıtlanmış ve hiç de masum olmayan uygulamalardır” dedi.
“CİLDE YAPILAN DÖVMELER DERİ KANSERİ VE İYİ HUYLU TÜMÖR OLUŞTURABİLİR”
“Dünya çapında yapılan bilimsel verilere bakıldığında birçoğunda dövme materyallerinin içerisinde karsinojenik, kanser oluşturan veya prokarsinojenik yani kanseri tetikleyen maddelerin olduğu belirtildiğini ifade eden Dr. İrem Eren Kutlutürk, “Yine bilimsel olarak bu konuda yayınlanmış 50’den fazla dövme üzerinde oluşan cilt kanseri ve bir o kadar da deri iyi huylu tümörleri yer alıyor. Yani kısacası dövme göründüğü kadar masum olan bir işlem değil. Sadece kozmetik sorunların yanı sıra deri kanseri gibi veya bulaşıcı hastalıklar gibi ciddi problemleri de beraberinde getirebilen bir işlemdir” diye konuştu.
   
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ'ın...

Haberi Oku