Gebelik Haftası Neye Göre Hesaplanır?
banner141

En Doğru Hamilelik Hesaplama

İnternette birçok yerli ve yabancı sitede bulunan otomatik gebelik haftası hesaplayıcı programlara güvenmeyen ya da SAT bilmeyen kadınlar için doğru bir şekilde hamilelik haftasının tespit edilmesi biraz güçleşir.

Bu nedenle en doğru hamilelik hesaplama yönteminin hangisi olduğu merak edilir. Bunun en doğru cevabını jinekoloğunuz verecektir. Çünkü bir takın tetkikler ve ultrason ölçümleri ile bebeğinizin kaç haftalık olduğunu öğrenmeniz mümkündür.

Doktor bebeğin gelişiminin hafta hesabına uygun olup olmadığını belirler ve bu nedenle en doğru sonucu da hekiminiz verecektir.

Kaç Aylık Hamileyim?

Gebelik hesaplanırken kaç aylık değil kaç haftalık hamile olduğunuz önemlidir. Bu nedenle ay hesabı doğru sonuçlar vermeyebilir.

Tıp dünyasında hafta hesaplamasına göre hamilelik hesaplaması yapılır ve bebeklerin de yenidoğan süreçleri haftalık olarak takip edilir.

Gebelik Haftası Neye Göre Hesaplanır?

Gebelik haftası bebeğin haftasına uygun gelişimi gösterip göstermediğinin takibi ile anlaşılır. Yani bebeğin kesesinin göründüğü andan itibaren başlayan süreç, kalp atışlarının ve ağırlığı ile boyutlarının incelenmesi ile tespit edilir.

Gebelik haftası, doğum tarihinin tahmini için de oldukça önemlidir. Bu nedenle doğru bir gebelik haftası hesaplama yapılsa bile, bebeğiniz o tarihte doğmayacaktır. Doğum zamanı 37. Haftadan itibaren her gün olabilir ve bu haftadan itibaren gerçekleşen doğumlar normal kabul edilir.

Başka Nasıl Hesaplayabilirsiniz?

Gebelik haftası hesaplama işlemini gebelikhesapla.net üzerinden ya da takvimden başka son adet tarihinizden 3 ay geriye giderek, 7 gün eklemeniz bebeğinizin muhtemel doğum tarihini belirleyecektir.

Mesela SAT 6 Aralıksa, beklenen doğum tarihi de 13 Eylül olacaktır. Ancak bebeğiniz muhtemelen Ağustos sonundan itibaren herhangi bir günde doğacaktır. Bu tarihten sonra da doğma ihtimali vardır. Çünkü döllenme tarihine göre gebelik hesaplama yapılmaz. 

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Bayram şekeri yerine ipek kozası dağıttılar
Bursa’nın İnegöl ilçesinde 100 yıldır ipek kozası üreten köyde hasat bayrama denk geldi. Köylü kadınlar...

Haberi Oku