SEO Uzmanı
banner141

SEO kavramı son 20 yılda sanal dünyada yaşanan inanılmaz gelişme sayesinde özellikle ticari şirketler için vazgeçilemez bir kavram haline geldi. Çünkü ticari şirketler ya da herhangi bir düşünceyi, görüşü, fikri yaymak ve paylaşmak isteyen kişiler eski yöntemlerden faydalanmak istediklerinde çok sayıda dezavantaj yaşıyorlar. Bir örnekle SEO çalışması yapılması ile eski yöntemlerle yani fiziksel yatırımlar yaparak satış yapılması çabalarını karşılaştırabiliriz.

Örneğin cep telefonu satan bir şirketin Türkiye çapında ve her ilde mağaza açması, buralara koyacak ürünlere yatırım yapması ve mağazalarda yetişmiş personel görevlendirmesi milyarca liralık harcama yapılmasını gerektirecektir. Üstelik bu mağazalar sadece bulundukları bölgelerdeki kişilere ulaşacakları için, satılan ürünlerle ilgilenen kişilerin genel kitle içindeki oranı da %3-5 gibi rakamlarda kalabilir. Dolayısıyla yapılan büyük maddi yatırıma karşılık düşük sayılabilecek miktarlarda gelir elde etmek mümkün olacaktır.

Oysa aynı firma binler ya da on binlerle ifade edilebilecek olan Türk Lirasını web sitesini geliştirmek için ayırmayı da tercih edebilir. SEO Uzmanı kontrolüne verilen bu bütçe ile web sitesini Google sıralamasında belirlenen anahtar kelimelerle yapılan aramalarda ilk sayfalara çıkartabilir. Böylece 80 üzerinde ilde mağaza açacağı durumdan çok daha fazla potansiyel müşteriye ulaşması mümkün olacaktır. Dolayısıyla ilk durumla kıyaslanamayacak kadar küçük bir yatırım miktarı ile çok önemli miktarda getiri elde edebilecektir.

Sonuç olarak basit bir kıyaslama yapıldığında SEO çalışmalarının maliyetinin bazı durumlarda diğer yöntemlerin binde biri, milyonda biri gibi rakamlar olmasına karşılık elde edilen getirisinin diğer yöntemlerin çok daha fazlası olduğu görülebilir. O halde özellikle İstanbul gibi illerde bulunan ve geniş müşteri kitlelerine ulaşmak isteyen firmaların SEO çalışmalarına önem vermesi bir tercih değil, zorunluluk olarak kabul edilebilir. İstanbul SEO uzmanlarından yardım almakta zorlanmayacağınız bir bölge olduğu için yapılacak çalışmaların maliyeti daha da aşağıya çekilebilir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İsrail'e...

Haberi Oku