Mustafakemalpaşa dev yatırımlarla buluşuyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Mustafakemalpaşa ilçesinde temeli 1995 yılında atılan ancak hiç kullanılmadan çürümeye terk edilen yüzme havuzunun bulunduğu alanı Gençlik Merkezi, Sosyal Yaşam ve Spor Tesisleri’ne dönüştürecek projenin...

Mustafakemalpaşa dev yatırımlarla buluşuyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Mustafakemalpaşa ilçesinde temeli 1995 yılında atılan ancak hiç kullanılmadan çürümeye terk edilen yüzme havuzunun bulunduğu alanı Gençlik Merkezi, Sosyal Yaşam ve Spor Tesisleri’ne dönüştürecek projenin...

25 Ağustos 2016 Perşembe 15:12
Mustafakemalpaşa dev yatırımlarla buluşuyor
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Mustafakemalpaşa ilçesinde temeli 1995 yılında atılan ancak hiç kullanılmadan çürümeye terk edilen yüzme havuzunun bulunduğu alanı Gençlik Merkezi, Sosyal Yaşam ve Spor Tesisleri’ne dönüştürecek projenin temelini atarken, yapımı tamamlanan Katı Atık Aktarma İstasyonu’nu da hizmete açtı.
Daha yaşanabilir ve sağlıklı kent hedefiyle Bursa’da yatırım hamlelerini bir bir gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, ‘Bütünşehir’ uygulamasıyla birlikte ilçeleri de dev yatırımlarla buluşturuyor. Bugüne kadar merkeze yeni bağlanan ilçelerde ağırlıklı olarak altyapı ve ulaşım projelerine ağırlık veren Büyükşehir Belediyesi, Mustafakemalpaşa ilçesinde dev bütçeli bir yatırımın startını verirken, çevre sağlığı açısından büyük önem taşıyan katı atık aktarma istasyonunu da hizmete açtı.
Mustafakemalpaşa ilçesinde temeli 1995 yılında atılan ancak hiç kullanılmadan kaderine terk edilen yüzme havuzunun bulunduğu alanı dev bir spor kompleksine dönüştürecek projenin temeli törenle atıldı. İlçe girişindeki Etibank’ın karşısında bulunan yaklaşık 37 dönümlük alanı ilçeye kazandırmak için devreye giren Büyükşehir Belediyesi, içinde yüzme havuzu, tenis kortları, spor salonları, sahalar, bisiklet ve yürüyüş parkurları, konferans ve sergi salonlarının bulunacağı dev bir kompleks için Gençlik Hizmetleri ve Spor Bakanlığı’na bağlı Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ile iş birliğine gitmişti. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Spor Toto Teşkilat Başkanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu arasında imzalanan protokolle dev projenin startı geçen yıl verilmişti. Proje çalışmalarının tamamlanmasının ardından Mustafakemalpaşa Gençlik Merkezi, Sosyal Yaşam ve Spor Tesisleri’nin temeli törenle atıldı.
Sporcu fabrikası olacak
Şehir merkezinde bulunan bütün imkanların ilçelerde yaşayan vatandaşlara da sunulması için büyük özen gösterdiklerini belirten Başkan Recep Altepe, yıllardır Mustafakemalpaşa ilçesinin gündeminde olan ancak bir türlü gerçekleşmeyen projeyi hayata geçirmenin de kendilerine nasip olduğunu söyledi. Yapılacak tesisin adeta bir sporcu fabrikası olacağını dile getiren Recep Altepe, “İçinde her türlü spor kompleksinin bulunduğu bir gençlik merkezinin startını vermiş oluyoruz. Tesis, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı ve Büyükşehir Belediyesi katkılarıyla yapılacak. Spor salonları, yüzme havuzu, tenis kortları, bisiklet ve yürüyüş parkurları ile büyük bir kompleks olacak. Yılların beklentisi olan bu dev proje şimdiden ilçe halkına hayırlı olsun” dedi.
Artık bütünşehir uygulamasıyla birlikte yıllardır özlemle beklenen çalışmaların bir bir hayata geçirildiğini ifade eden Recep Altepe, “25 yıl öncesinin projesinin bugün temelini atıyoruz. Bu yatırımlar bütünşehir uygulamasının ne kadar doğru bir uygulama olduğunun en önemli göstergesi. Yaklaşık 24 milyon liralık bir imalat. Sporcu, vizyon sahibi, idealist bir gençlik için böyle tesisler çok önemli” diye konuştu.
Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin de her hizmetin bir hikayesi olduğunu belirterek, tesisin temel atma aşamasına nasıl geldiğini anlattı. Tesislerin 1991 yılında planlandığını ve temelinin de 1994 yılında atıldığını dile getiren Hüseyin Şahin, “ Mustafakemalpaşa Belediye Başkanımız bu projeden bahsetti ve spor müdürümüzle birlikte buraya geldik. Geldiğimiz gün yağmur yağıyor. Dizimize kadar çamura battık. Yüzme havuzu vardı burada, başlanmış ama bitirilememiş. Başkanımız burayı ‘Gençlik, kültür merkezi sosyal yaşam merkezi olarak kazandırmak istiyoruz’ dedi. Ben de ‘böyle 38 bin metrekare alan var, sizde karar var, bizde iş yapma kabiliyeti var, spor müdürümüzün kararlığı var, başımızda Büyükşehir Belediye Başkanımız var, devletin başında Recep Tayyip Erdoğan var yaparız’ dedik ve yola çıktık” dedi.
Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, temeli atılan gençlik merkezinin ilçede 25 yıllık bir mazisi olduğunu söyledi. Görevi devraldıkları 2009 yılından beri kendisine, ‘sporu, sanatı, kültürü bu gençlere nasıl vereceksiniz?’ diye sorulduğunu ifade eden Sadi Kurtulan, “Biz bunun ancak böyle tesislerle olacağına inanıyorduk. Belediye binası ve Adnan Menderes Meydanı’nı yaparken, sinema salonunu yıkarken bize çok kızdılar. Büyükşehir Belediye Başkanımız her zaman ‘yeni şeyler yapmak için yıkın daha güzelini yapalım’ diyordu. O zaman yıktık, şimdi daha güzelini yapmak için bir araya geldi. Bu heyecanı sürekli yaşatan, Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve süreci karınca gibi takip eden milletvekilimiz Hüseyin Şahin’e teşekkür ediyorum” dedi.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Süleyman Şahin de Bursa’da kurumlar arasında Türkiye’ye örnek bir dayanışmanın sergilendiğini söyledi.
Gençlik Merkezi, Sosyal ve Spor Tesisleri’nin toplam inşaat alanı 17 bin 200 metrekare. İnşa edilecek olan tesisin 15000 metrekare kapalı alanı bulunuyor. 3 ana binadan oluşacak olan tesis tamamlandığında rekreasyon alanlarıyla birlikte ilçe halkının önemli bir ihtiyacına cevap vermiş olacaktır. 2 katlı kültür merkezi, 8 bin 200 metrekare inşaat alanlı ve 3 bin 800 metrekare oturum alanlıdır. Kültür merkezi içerisinde 530 ve 150 kişi kapasiteli çok amaçlı salonlar, 115 kişi kapasiteli sinema, 50 kişilik seminer salonu, 130 araç kapasiteli kapalı otopark yer alıyor. Gençlik merkezinde BUSMEK kursiyerlerine hizmet verecek 15 adet derslik ve sanat atölyeleri ile 310 metrekare kapalı alanlı kafe bulunacak. 6 bin metrekarelik inşaat alanlı ve 3 bin 750 metrekare oturum alanlı spor salonu binasında ise bin 200 metrekare kapalı yüzme havuzu, 900 metrekare alanlı 250 kişi seyirci kapasiteli basketbol, voleybol sahası, 280 metrekarelik güreş salonu, jimnastik salonu, kondisyon salonu gibi sportif faaliyetlerin yapılabileceği alanlar yer alıyor. Bunların yanı sıra futbol, basketbol, voleybol sahası, kapalı 2 adet tenis kortu, çocuk oyun alanı, çiçek bahçesi, dinlenme alanları, yürüyüş yolları gibi açık alanlar da tesisin bünyesinde yer alacak. 2017 yılının kasım ayında tamamlanması öngörülen tesisler için yaklaşık 23 milyon TL yatırım yapılacak.
Çöp meselesi tarihe kavuşuyor
Mustafakemalpaşa ilçesindeki ikinci tören ise Fevzi Dede Mahallesi’nde yapılan ve Karacabey’e de hizmet vermesi planlanan modern katı atık aktarma istasyonunda düzenlendi. İki ilçenin çöp sorununa köklü çözüm amacıyla yaptırılan Katı Atık Aktarma İstasyonu da törenle hizmete açıldı. Hem Mustafakemalpaşa hem de Karacabey’deki eski vahşi çöp depolama alanları ıslah çalışmalarıyla yeşil alan olarak bölgeye kazandırılırken, yaklaşık 3.8 milyon TL’lik harcamayla inşa edilen modern katı atık aktarma istasyonuyla çöp sorunu da tarihe karışmış oldu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, modern katı atık aktarma istasyonunun hem Mustafakemalpaşa hem de Karacabey’e de hizmet vereceğini söyledi. İki ilçede toplanan çöplerin modern depolama tesisine geleceğini, buradan da sıkıştırılmış halde Hamitler’deki Büyükşehir çöp depolama alanına aktarılacağını kaydeden Başkan Altepe, “Buraya 5-6 kamyonla gelecek çöpler, 1 Tır içerisinde sıkıştırılmış halde Bursa’ya gönderilecek. İki güzide ilçemizin çöplerinin depolanması işlemi de bu şekilde gerçekleştirilmiş olacak. Şimdiden hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Milletvekili Hüseyin Şahin de yaşanabilir çevre ve hayatı sağlıklaştırma ilkesiyle 24’üncü dönemde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kurulduğunu, bununla eş zamanlı olarak da bütünşehir uygulamasının çıkarıldığını hatırlattı.
Mustafakemalpaşa Belediye Başkanı Sadi Kurtulan, hizmete açılan Katı Atık Aktarma Tesisi’nin 40 yıllık bir gecikmenin telafisi olduğunu söyledi. 1977-1978 arasında başlayıp, 1983 yılında biten altyapı çalışmalarına şahit olduklarını hatırlatan Sadi Kurtulan, “O günden bugüne altyapıyla ilgili bir adım ilerleyemedik. 2009 - 2014 döneminde altyapıyla ilgili çalışmaların kredisini çıkardığımız halde meclisten yetki alamadık. Bütünşehir yasasının ilk nimetlerini ilçemizde görmenin mutluluğunu yaşıyorum. Orta Mahalle’deki halkımız ‘ömür boyu çöp kokusu çekmeye mahkum muyuz diyordu. Biz bu çöpü orta mahalleden kaldıracağımızı söyledik. Şimdi oralar yeşil alan oldu. 131 mahallemizden günlük 80 ton evsel atık çıkıyor, burada bertaraf ediliyor ve Bursa’daki Hamitler’e gönderiliyor. Bunu sağlayan başkanımıza teşekkür ediyorum” dedi.
Konuşmaların ardından Mustafakemalpaşa ve Karacabey ilçesindeki atıkların toplanacağı Katı Atık Aktarma İstasyonu hizmete açıldı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.