Ata sporlarında renkli buluşma

24 Temmuz 2022 Pazar 10:47
Ata sporlarında renkli buluşma

“Bu geleneği yaşatmak boynumuzun borcu”
Atalarımızdan miras kalan geleneksel sporların sadece bir spor dalı olmadığını, içinde bir kültürü barındırdığını dile getiren Başkan Aktaş, Türk dünyasını Bursa’da, Kocayayla’da bir araya getiren de bu kültürün yaşatılma gayreti olduğunu belirtti. Ata sporlarının, ecdadımızın yüzlerce yıldır barış ve savaş dönemlerinde zinde kalmak için oynadıkları oyunlardan oluştuğunu söyleyen Başkan Aktaş, “Binlerce yıl öncesinden gelen, geleneksel değerlerimiz ve oyunlarımız, inançlarımızla, örf ve adetlerimizle şekillenip, bizim kimliğimizin bir parçası oldular. Bu geleneği yaşatmak, geleceğe taşımak bizim boyun borcumuzdur. Amacımız, Türk milletinin gönül birlikteliğini ve kardeşliğini güçlendirmek, ortak Türk kültürünü gelecek nesillere aktarmaktır.   5 bin yıldır barışta ve savaşta uygulanan ecdat yadigârı ata sporlarımızın ve diğer kültürel etkinliklerin bu güzide yaylamızda hayat bulmasına katkıda bulunan kurum ve kuruluşlarımıza hassaten teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Türkiye öncü oluyor
Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti Bursa’da 5’incisi düzenlenen Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği’nde emeği geçen Bursa Büyükşehir Belediyesi ve Keles Belediyesi başta olmak üzere tüm kurumlara teşekkür etti. Türk dünyasının enerjilerini aynı kapta birleştirmesinin, aralarındaki ilişkileri güçlendirmesinin önemine değinen Bilal Erdoğan, Türk dünyasındaki birlikteliğin milyonlarca soydaşımız için büyük önem taşıdığını söyledi. Türk dünyasının yakınlaşmasını ve güç birliği yapmasını bazı kesimlerin istemediğini dile getiren Erdoğan, “Birlikteliğimizi istemeyenler her dönemde olmuştur ve olmaya devam edecektir. Bunlara rağmen bizler aramızdaki bağları güçlendireceğiz. Etnospor olarak dünyadaki geleneksel sporları yaşatmak için çalışıyoruz. Çalışmalarımızda Türk dünyasındaki ülkeler büyük yer kaplamaktadır. Bugün Rusya Yakutistan’daki Saha Türkleri mas güreşini ve diğer geleneksel sporları yaşatırken, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan’da kardeşlerimiz kökbörü sporunu oynuyor. Anadolu’da yağlı, şalvar, aba güreşleri, cirit, atlı okçuluğumuz gibi birçok spor yaşatılıyor. Türkiye, ilk defa ata sporumuz olan okçulukta Mete Gazoz ile birlikte büyük başarı elde etti. Bugün 4 federasyon geleneksel sporlarımızı yönetiyor. Türkiye’de geleneksel sporlarımıza çok ciddi bir ilginin olduğunu görüyoruz” dedi.
Yakın zamanda dünyanın en büyük geleneksel spor etkinliği olan 4. Dünya Göçebe Oyunları’nın, Bursa İznik’te yapılacağını hatırlatan Bilal Erdoğan, geleneksel sporların olimpiyatları olan bu programla Bursa’yı ve İznik’i hakkıyla tanıtacaklarını söyledi. Yine yakın zamanda Ahlat Malazgirt’te geleneksel spor oyunlarını sergileyeceklerini anlatan Erdoğan, “Bu sporlardaki yapılanmamız her geçen sene gelişerek devam edecektir. Birer hobi olmaktan çıkıp, birer kurumsal spor yapısı olmaya doğru ilerliyoruz. Türkiye, geleneksel sporların geliştirilmesinde öncü olmaya devam edecektir. Yerel yönetimlerimizin de geleneksel sporlara sahip çıkması çok önemli. Kocayayla’daki Ata Sporları Şenliği’nde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Bursa Valisi Yakup Canbolat, 5’incisi yapılan Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği’nin hayırlı olmasını diledi. Millet olarak varoluşumuzdan bu yana bedensel faaliyetlerimizin bizler için önemli bir faaliyet olduğunu söyleyen Vali Canbolat, sporun Türk kültüründe oldukça önemli yeri olduğunu belirtti. Bu kültürün Kocayayla’da düzenlenen şenliklerle yaşatılmaya çalışıldığını söyleyen Canbolat, programda emeği geçenlere teşekkür etti.
MHP Genel Sekreteri ve Bursa Milletvekili İsmet Büyükataman, organizasyonu gerçekleştiren Bursa Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere tüm kurum ve kişilere teşekkür etti. Ata sporlarına sahip çıkılmasının son derece önemli olduğunu söyleyen Ataman, “Bu önemli sorumluluk hepimizin omuzlarındadır. Günümüzde ata sporlarımızın tüm branşlarına büyük ilgi olması bizleri sevindiriyor. Bu sporların yaygınlaştırılması, toplumun tüm kesimlerinde benimsetilmesi konusunda örnek çalışmalar yapan Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Programda emeği geçenlere tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

Bursa Milletvekilleri Osman Mesten, Kocayayla’nın Osmanlı ve Türk tarihi açısından büyük önem taşıdığını belirtti. Yüzyıllarca Türkmen şölenlerinin yapıldığı bir istişare mekanı olduğunu söyleyen Mesten, günümüzde de başta Ata Sporları Şenliği olmak üzere birçok programla Türklerin buluşma mekanı olmaya devam ettiğini ifade etti. Mesten, şenliğin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür eti.
TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Bilal Çakıcı, Türk Dünyası Kültür Başkenti unvanını alan Bursa’nın çok güzel etkinliklere ev sahipliği yaptığını ifade etti. Ata Sporları Şenliği’nin düzenlemesinde emeği geçen Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ve Keles Belediyesi’ne teşekkür eden Çakıcı, vatandaşların iki gün boyunca keyifli bir atmosferde vakit geçireceğini dile getirdi.
Keles Belediye Başkanı Mehmet Keskin, Osmanlı Devleti’nin kuruluş aşamasında Osman Gazi ve Orhan Gazi’nin Bursa’yı fethetmeden önce son hazırlıklarını yaptıkları Kocayayla’da Türk dünyasını ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını söyledi. Orhan Gazi’nin Nilüfer Hatun’la düğünün yapıldığı bir mekanda birbirinden farklı sporların şenlik havasında yapıldığını belirten Keskin, organizasyonda emeği geçen başta Bursa Büyükşehir Belediyesi olmak üzere herkese teşekkür etti.

Son Güncelleme: 24.07.2022 11:32
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.