Bursa, tahkimde Türkiye’ye rol model oluyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) Uludağ Üniversitesi (UÜ) ve Uluslararası Tahkim Hakem Kurumu (Chartered Institute of Arbitrators) işbirliğiyle uluslararası alanda akredite olmuş dünyada ilk defa Türkçe gerçekleştirilen ‘Tahkime...

banner177

Bursa, tahkimde Türkiye’ye rol model oluyor

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) Uludağ Üniversitesi (UÜ) ve Uluslararası Tahkim Hakem Kurumu (Chartered Institute of Arbitrators) işbirliğiyle uluslararası alanda akredite olmuş dünyada ilk defa Türkçe gerçekleştirilen ‘Tahkime...

11 Ekim 2016 Salı 14:45
Bursa, tahkimde Türkiye’ye rol model oluyor
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) Uludağ Üniversitesi (UÜ) ve Uluslararası Tahkim Hakem Kurumu (Chartered Institute of Arbitrators) işbirliğiyle uluslararası alanda akredite olmuş dünyada ilk defa Türkçe gerçekleştirilen ‘Tahkime Giriş’ eğitimlerinin ikincisi, Bursalı mali müşavirlere verildi.
Türkiye’de oda ve borsalar arasında Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’ni ilk kez hayata geçiren BTSO, ‘Uluslararası Tahkim’ eğitimlerini sürdürüyor. ‘Tahkim Hakemliği’ ve ‘Tahkim Avukatlığı’ yapmak isteyenler için fırsat niteliği taşıyan eğitimlere yoğun ilgi devam ediyor. İkinci eğitim, Bursa Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası (BSMMMO) ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Eğitimlerden sonra mali müşavirler yapacakları sözleşmelere tahkim şartı konusunda fikir birliğine vardı. Bu eğitimlerle Bursa, kolay ve ucuz alternatif yargılama yöntemlerinin Türkiye genelinde yaygınlaşmasına liderlik etmeye devam ediyor.
"Bursa tahkimde önemli aşama kaydetti"
Eğitimlere katılan Uluslararası Tahkim Hakemleri Kurumu Genel Sekreteri Anthony Abrahams, kurumun 100 yılı aşkın bir süredir alternatif çözüm yollarının yaygınlaşmasını sağladığını söyledi. 134 ülkede 14 bin 800 üyesi olan kurumun Türkiye’de 80’e yakın üyesinin bulunduğunu ifade eden Abrahams, BTSO öncülüğünde Bursa’da ortaya çıkan çalışmaların önemine dikkat çekerek, “Tahkim hakemleri ile hukuki uyuşmazlıkların daha hızlı ve kolay çözülmesi sağlanıyor. Dünyada alternatif çözüm yöntemlerinin yaygınlaşması için işbirliklerimizi sürdürüyoruz. Bursa tahkim ve arabuluculukta önemli bir aşama kat etti. Bu alanda BTSO’ya ve Uludağ Üniversitesi’ne başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür ederim” dedi.
“Tahkim ve arabuluculuk toplumun yararınadır”
UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce, UÜ ve BTSO işbirliğiyle verilen tahkim eğitimlerinin alternatif çözüm yöntemlerinin yaygınlaşmasını hızlandırdığını söyledi. Şirketlerin sözleşmelerinin hazırlanmasında mali müşavirlerin katkısının olduğunu da anımsatan Yüce, “Sözleşmelerde artık tahkim ve arabuluculuk şartının eklenmesini öncelik haline getirmeliyiz. Bu konuda mali müşavirlerimize büyük işler düşüyor. Tahkim ve arabuluculuğun ön plana çıkması toplumumuzun faydasına olacaktır” dedi.
Türkiye’de hakim başına düşen dosya sayısı bin 100
BTSO Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi (BTSOTAM) Başkanı Irmak Aslan, BTSO çatısı altında faaliyet gösteren kurumun tahkim ve arabuluculuk konusunda örnek başarılara imza attığını ifade etti. Dünyada yaygın kullanılan tahkimin, Türk hukuk sistemindeki dosya yükünü azaltacağını ifade eden Aslan, “Bugün Türkiye’de bir hakim başına düşen dosya sayısı yaklaşık bin 100. Yargıtayın dosya yükü yılda 1 milyon. Bu oran Fransa’da 45 bin, Almanya’da 9 bin, İngiltere’de ise 6 bin. İngiltere’de uyuşmazlıkların yüzde 98’i alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemleri ile çözülüyor. 1 milyarın üzerinde nüfusa sahip Çin, 19 milyon dosyasını alternatif çözüm yöntemleri ile çözülüyor” diye konuştu.
Mühendislere tahkim hakemi olma fırsatı
Irmak Aslan, Türkiye’de devlet yargısındaki dosya yükünün kaldırılması için dünyanın benimsediği alternatif ve dostane çözüm yöntemlerinin kullanılması gerektiğini söyledi. Kamu kurumlarının ve firmaların artık sözleşmelerinde tahkim ve arabuluculuk şartı aradığını vurgulayan Aslan, bundan sonraki programda mühendislere, hala hazırda bilirkişilik yapanların da ‘Tahkim Hakemliği’ yapabilmesi için eğitimler yapacaklarını söyledi. BTSOTAM Başkan Yardımcısı Av. Bennar Aydoğdu ise Bursa’da tahkim eğitimlerinin tüm hızıyla sürdüğünü belirterek, eğitimlerin Bursa’da farkındalığı artırdığını vurguladı. BSMMMO Başkan Yardımcısı Ömer İşçi ise tahkim eğitimlerinden dolayı UÜ, BTSO ve Uluslararası Tahkim Kurumu’na teşekkür etti. Konuşmaların ardından Av. Bennar Aydoğdu ve Türkiye Barolar Birliği Tahkim Merkezi Başkanı Av. Serhat Eskiyörük, ticari uyuşmazlıkların alternatif çözüm metotları, mali müşavirlerin ve diğer meslek gruplarının tahkim yargılanmasındaki yeri, uluslararası ticari tahkimin temel özellikleri, tahkim anlaşması, kararı ve masrafları konusunda bilgiler paylaştı.
“Türkiye’ye rol model olduk”
Programın sonunda düzenlenen sertifika töreninde konuşan BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, Oda olarak alternatif çözüm yöntemleri alanında farkındalık oluşturduklarını kaydetti. Dünyada ilk defa İngilizce dışında farklı bir dilde uluslararası geçerliliği olan tahkim eğitiminin Bursa’da verildiğini vurgulayan Duran, “Ticari uyuşmazlıklar hayatımızın bir parçası. Bursa iş dünyası olarak uyuşmazlıkların ortaya çıkardığı zaman ve maddi kaybına son vermek istiyoruz. Yaptığımız çalışmalar neticesinde birçok firma artık sözleşmelerinde tahkim ve arabuluculuk şartını koydu. Bu konuda Türkiye’ye rol model olduk” şeklinde konuştu. Program, eğitimi tamamlayan mali müşavir ve muhasebecilere sertifikaların takdim edilmesiyle sona erdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.