İktisadi Yönelim Anketi Ve Reel Kesim Güven Endeksi Açıklandı

2014 yılı Ekim ayında RKGE, bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak 106,9 seviyesinde gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ekim ayı ’İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi’ni açıkladı. Endeksi oluşturan anket...

İktisadi Yönelim Anketi Ve Reel Kesim Güven Endeksi Açıklandı

2014 yılı Ekim ayında RKGE, bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak 106,9 seviyesinde gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ekim ayı ’İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi’ni açıkladı. Endeksi oluşturan anket...

27 Ekim 2014 Pazartesi 15:16
İktisadi Yönelim Anketi Ve Reel Kesim Güven Endeksi Açıklandı
2014 yılı Ekim ayında RKGE, bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak 106,9 seviyesinde gerçekleşti.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Ekim ayı ’İktisadi Yönelim Anketi ve Reel Kesim Güven Endeksi’ni açıkladı. Endeksi oluşturan anket sorularına ait yayılma endeksleri incelendiğinde, son üç aydaki toplam sipariş miktarı, mevcut mamul mal stoku miktarı ve mevcut toplam sipariş miktarı endeksi artış yönünde etkilerken, gelecek üç aydaki ihracat sipariş miktarı, gelecek üç aydaki üretim miktarı, genel gidişat, gelecek üç aydaki toplam istihdam miktarı ve sabit sermaye yatırım harcamasına ilişkin değerlendirmeler endeksi azalış yönünde etkiledi.
Mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi (RKGE-MA) bir önceki aya göre 2,1 puan artarak 110,1 puan seviyesinde gerçekleşti. İçinde bulunduğu sanayi dalındaki genel gidişat konusunda bir ay öncesine kıyasla daha iyimser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 10,8’e, aynı kaldığını belirtenlerin oranı yüzde 75,0’a gerilerken, daha kötümser olduğunu belirtenlerin oranı yüzde 14,2’ye yükseldi. Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi ve iç piyasa sipariş miktarında artış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlenerek devam ettiği görüldü. İhracat sipariş miktarında bir önceki ayda azalış bildirenler lehine olan seyrin artış bildirenler lehine döndüğü gözlendi.
Mevsim normallerine kıyasla yapılan değerlendirmelerde, mevcut toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya göre zayıfladığı görüldü. Mevcut mamul mal stoklarının seviyesinde, mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin yerini mevsim normallerinde olduğu yönündeki değerlendirmelere bıraktığı gözlendi. Gelecek üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarına ilişkin artış yönlü beklentilerin bir önceki aya göre zayıfladığı görüldü. Gelecek üç aydaki istihdam ve gelecek on iki aydaki sabit sermaye yatırım harcamalarına ilişkin artış beklentilerinin de zayıfladığı gözlendi. Ortalama birim maliyetlerde son üç ayda artış olduğunu bildirenler ile gelecek üç ayda artış olacağını bekleyenler lehine olan seyrin ise bir önceki aya göre güçlendiği görüldü. Gelecek üç aydaki satış fiyatı artış beklentilerinin ise bir önceki aya göre bir miktar zayıfladığı gözlendi. Gelecek on iki aylık dönem sonu itibarıyla yıllık ÜFE beklentisi bir önceki aya kıyasla 0,1 puan artarak yüzde 9,1 oldu.
Ankete katılan işyerlerinin yüzde 45,4’ü üretimlerini kısıtlayan faktör bulunmadığını belirtirken, yüzde 21,2’si talep yetersizliğinin üretimlerini kısıtlayan en önemli faktör olduğunu belirtmiş, onu da sırasıyla hammadde-ekipman yetersizliği, işgücü yetersizliği, mali imkansızlıklar ve diğer faktörler izledi. Son üç aydaki rekabet gücüne ilişkin gelişmeler değerlendirildiğinde, yurtiçi piyasalarda artış yönlü değerlendirmelerin bir miktar güçlendiği görüldü. Avrupa Birliği içindeki yurt dışı piyasalarda artış yönlü değerlendirmelerin azalış bildirenler lehine döndüğü, Avrupa Birliği dışındaki yurtdışı piyasalarda ise azalış yönlü değerlendirmelerin zayıfladığı gözlendi.
(İHA)
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.