29 Ekim Mesajında ’’cumhuriyet’’ Vurgusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Cumhuriyet, hiç tartışmasız şekilde, bugün artık 77 milyonun Cumhuriyetidir. Bu ülkenin her bir ferdi, Cumhuriyetimizin eşit derecede sahibidir.” dedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet...

29 Ekim Mesajında ’’cumhuriyet’’ Vurgusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Cumhuriyet, hiç tartışmasız şekilde, bugün artık 77 milyonun Cumhuriyetidir. Bu ülkenin her bir ferdi, Cumhuriyetimizin eşit derecede sahibidir.” dedi.Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet...

28 Ekim 2014 Salı 20:26
29 Ekim Mesajında ’’cumhuriyet’’ Vurgusu
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Cumhuriyet, hiç tartışmasız şekilde, bugün artık 77 milyonun Cumhuriyetidir. Bu ülkenin her bir ferdi, Cumhuriyetimizin eşit derecede sahibidir.” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Aziz vatandaşlarım, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 91’inci yıl dönümünü milletçe büyük bir coşku ve heyecanla idrak ediyoruz. Cumhuriyet Bayramı’nın, 77 milyonun her bir ferdi için, Türkiye Cumhuriyeti’nin her bir vatandaşı için kutlu olmasını yürekten temenni ediyorum. Bu anlamlı günde, Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal’i; O’nun yol arkadaşlarını; özellikle de Cumhuriyetin ilanını gerçekleştiren, dönemin Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerini bir kez daha hayırla yadediyoruz. Cumhuriyete giden yola hayatlarını adamış; 91 yıllık Cumhuriyet tarihimiz boyunca vatan savunması için canlarını feda etmiş aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi de, bugün bir kez daha rahmetle yadediyor, “Allah hepsinden razı olsun” diye dua ediyoruz” dedi.

“HER İMTİHANDAN BAŞARIYLA ÇIKTIK VE BUGÜNLERE ULAŞTIK”
“Cumhuriyetimiz, yoksulluk içindeki bir milletin; evlatlarını savaşlarda şehit vermiş bir milletin ortak eseri olarak doğmuştu” diyen Erdoğan şunları kaydetti:
“Türkiye Cumhuriyeti, aynı zamanda, Osmanlı Cihan Devleti’nin yıkılmasıyla, çok geniş bir coğrafyada oluşan ümitsizlik iklimine karşılık bir umut kaynağı olarak Anadolu’dan tekrar yükselen güneş olmuştu. 91 yıl boyunca, milletçe, nice zorluklarla, nice badirelerle karşılaştık; çok büyük imtihanlardan geçtik. Ancak, Allah’a hamdolsun, her zorluğu, her badireyi aşmasını bildik; her imtihandan başarıyla çıktık ve bugünlere ulaştık.
Bugün geldiğimiz noktada, Türkiye Cumhuriyeti, dünyanın 17’inci, Avrupa’nın 6’ıncı büyük ekonomisine sahip olarak bu alanda iddia sahibi bir ülke oldu. 91 yıl önce başlatılan reformlar, bugün çok daha ileri ve modern seviyelere ulaştırıldı. 91 yıl öncenin ulaşılamaz hayalleri bugün tek tek gerçeğe dönüştü. Türkiye, okulları, üniversiteleri, modern hastaneleri, otoyolları, hızlı tren hatları, havalimanları, tünelleri, MARMARAY gibi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Boğaz Tüp Geçişi, Körfez Geçişi, OVİT Tüneli gibi küresel projeleri, konutları, barajları ve daha nice yatırımıyla dünyanın parlayan yıldızı oldu.
Demokrasimiz, önemli sınav ve sıkıntılardan geçtikten sonra, bugün oldukça ileri standartlara kavuştu. Milli irade, Anayasamızda belirlenen şekilde sandıkta en güzel, en şeffaf şekilde tecelli etmeye başladı. Bütün bunlardan daha da önemlisi, Cumhuriyet ile cumhur, devlet ile vatandaş arasına giren engeller, manialar, mesafeler ortadan kaldırıldı. Cumhuriyet, cumhurla; devlet, milletle daha bir muhabbetle kucaklaşmaya başladı.”

“CUMHURİYET, HİÇ TARTIŞMASIZ ŞEKİLDE, BUGÜN ARTIK 77 MİLYONUN CUMHURİYETİDİR”
“Cumhuriyetimizin 91’inci kuruluş yıl dönümünde, şunu büyük bir iftiharla ve samimiyetle ifade etmek isterim: Cumhuriyet, hiç tartışmasız şekilde, bugün artık 77 milyonun Cumhuriyetidir” diyen Erdoğan, “Bu ülkenin her bir ferdi, Cumhuriyetimizin eşit derecede sahibidir. Eski kırgınları gidermek, küslükleri ortadan kaldırmak, acıları dindirmek, yaraları tedavi etmek için artık yeni bir süreç başlamıştır. Red, inkar ve asimilasyon dönemi geri gelmemek üzere kapanmıştır. Hiç bir etnik kökenin, dinin, mezhebin, dil ve kültürün, yek diğeri üzerinde egemenliği yoktur; ayrıcalığı yoktur. Cumhuriyet, tam da manasına uygun şekilde, bu ülkede yaşayan, nefes alıp veren herkesin cumhuriyetidir.
Cumhuriyetimizin bu vasfını muhafaza etmek, daha da güçlendirmek için, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da çok çalışmaya devam edeceğiz. 91 yıl boyunca olduğu gibi, bugün de, yarın da, karşımıza sabotajlar, provokasyonlar, tahrikler çıkacaktır; ama biz bu imtihanları da başarıyla geçeceğiz. Kardeşliğimize kasteden, milli birliğimize, ulusal güvenliğimize tehdit teşkil eden her girişim, milletimizin sarsılmaz iradesi karşısında mutlaka eriyecektir. İçerden ve dışarıdan yapılan tüm saldırıları, soğukkanlılıkla, büyük devlet refleksiyle bertaraf edecek, ekonomimizi büyütmeyi, demokrasimizi daha ileri standartlara kavuşturmayı, özellikle de 77 milyonun birliğini, kardeşliğini yüceltmeyi, inatla, kararlılıkla, azimle sürdüreceğiz.
İnşallah, 9 yıl sonra, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100’üncü yıl dönümünü bugünden çok daha büyük bir coşku ve iftiharla, birlik, kardeşlik ve daha büyük huzur ikliminde kutlayacağız. Bu düşüncelerle, bir kez daha Cumhuriyet Bayramınızı kutluyorum. Cumhuriyetimizin kuruluşunun 91’inci yıl dönümünün, ülkemiz, milletimiz, yeryüzündeki tüm dost ve kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyor; hepinizi muhabbetle selamlıyorum” dedi.
(İHA)
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.