İnternet Bankacılığı Kullanımı Artıyor

İnternet bankacılığı yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış toplam bireysel müşteri sayısı, Haziran 2014 itibariyle, 29 milyon 669 bin kişi oldu. Türkiye Bankalar Birliği, ’İnternet ve Mobil Bankacılık...

İnternet Bankacılığı Kullanımı Artıyor

İnternet bankacılığı yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış toplam bireysel müşteri sayısı, Haziran 2014 itibariyle, 29 milyon 669 bin kişi oldu. Türkiye Bankalar Birliği, ’İnternet ve Mobil Bankacılık...

11 Ağustos 2014 Pazartesi 12:00
İnternet Bankacılığı Kullanımı Artıyor
İnternet bankacılığı yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış toplam bireysel müşteri sayısı, Haziran 2014 itibariyle, 29 milyon 669 bin kişi oldu.
Türkiye Bankalar Birliği, ’İnternet ve Mobil Bankacılık İstatistikleri’ Haziran ayı verilerini açıkladı. Buna göre internet bankacılığını kullanan aktif müşteri son bir yılda 1 milyon 776 bin kişi arttı. İnternet bankacılığı yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış toplam bireysel müşteri sayısı, Haziran 2014 itibariyle, 29 milyon 669 bin kişi oldu. Son bir yıl içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmış toplam bireysel müşteri sayısı ise yaklaşık 17 milyon 807 bin kişi oldu.
Nisan-Haziran 2014 döneminde yaklaşık 12 milyon 134 bin bireysel müşteri en az bir kez internet bankacılığı giriş işlemi yapıldı. Bu miktar, toplam kayıtlı bireysel müşteri sayısının yüzde 41’ini oluşturmakta. Nisan-Haziran 2014 döneminde, aktif bireysel müşteri sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 666 bin kişi, bir önceki üç aylık döneme göre ise 96 bin kişi artış oldu.
İnternet bankacılığı yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış kurumsal müşteri sayısı Haziran 2014 itibariyle, 2 milyon 152 bin kişi oldu. Bunların 1 milyon 90 bini (yüzde 51’i) Nisan-Haziran 2014 dönemi içerisinde en az bir kez giriş işlemi yaptı. Son bir yıl içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmış kurumsal müşteri sayısı ise 1 milyon 311 bin kişi oldu.
İnternet bankacılığı için kayıt yaptıran ve en az bir kez giriş işlemi yapmış toplam (bireysel ve kurumsal) müşterilerin yüzde 42’si Nisan-Haziran 2014 döneminde en az bir kez internet bankacılığı işlemi yaptı. Nisan-Haziran 2014 döneminde, toplam aktif müşteri sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 776 bin kişi, bir önceki üç aylık döneme göre ise 119 bin kişi artış oldu.
Nisan-Haziran 2014 döneminde internet bankacılığı ile gerçekleştirilen 10 milyon adet yatırım işleminin hacmi yaklaşık 109 milyar TL oldu. Ocak-Mart 2014 dönemine göre işlem hacminde 11 milyar 508 bin TL tutarında bir azalış gerçekleşti.
İkinci çeyrekte gerçekleştirilen yatırım işlemleri hacminde birinci sırayı 29 milyar TL tutarı ile (873 bin adet işlem) vadeli hesaplar işlemleri aldı. Bunu döviz işlemleri, yatırım fonları ve gerçekleşen hisse senedi işlemleri izledi.
En yüksek ortalama işlem hacmi 42,6 bin TL ile repo işlemlerinde gerçekleşti. Vadeli hesaplar, ortalama 33 bin TL’lik işlem hacmi ile ikinci sırayı aldı. Toplam yatırım işlemleri için ortalama işlem hacmi 10,6 bin TL oldu.

512 MİLYAR LİRA
Nisan-Haziran 2014 dönemi itibariyle, internet bankacılığı hizmeti kullanılarak yapılan yatırım işlemleri dışındaki finansal işlemlerin toplam adedi 120 milyon, tutarı ise 512 milyar TL oldu. EFT, havale ve döviz transferi işlemlerini kapsayan para transferleri işlemleri, yatırım işlemleri dışındaki finansal işlem hacminin yüzde 86’sını oluşturdu.
İnternet bankacılığı hizmeti kullanılarak yapılan yatırım işlemleri dışındaki finansal işlemlerin toplam işlem adedi bir önceki yılın aynı dönemine göre 9 milyon adet artarken, bir önceki üç aylık döneme göre 675 bin adet arttı. Toplam işlem hacmi ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yaklaşık 80 milyar TL, bir önceki üç aylık döneme göre ise 35 milyar TL arttı.
İnternet bankacılığı hizmetlerini kullanan aktif bireysel müşterilerin yüzde 29’u ile aktif kurumsal/tüzel müşterilerin yüzde 35’i İstanbul’da oldu. Bunu her iki müşteri grubunda da Ankara ve İzmir illeri takip etti.
Mobil bankacılık yapmak üzere sistemde kayıtlı olan ve en az bir kez giriş işlemi yapmış müşteri sayısı Haziran 2014 itibariyle 7 milyon 514 bin kişi ve bu kişilerin 6 milyon 94 bini (yüzde 65’i) Nisan-Haziran 2014 dönemi içerisinde en az bir kez giriş işlemi yaptı. Son bir yıl içerisinde en az bir kez giriş işlemi yapmış mobil bankacılık müşteri sayısı ise 4 milyon 851 bin kişi oldu.
Nisan-Haziran 2014 döneminde mobil bankacılık ile gerçekleştirilen 2 milyon 23 bin adet yatırım işleminin hacmi yaklaşık 14,5 milyar TL oldu. Nisan-Haziran 2014 dönemi itibariyle, mobil bankacılık hizmeti kullanılarak yapılan yatırım işlemleri dışındaki finansal işlemlerin toplam adedi 26 milyon, tutarı ise 32 milyar TL oldu. EFT, havale ve döviz transferi işlemlerini kapsayan para transferleri işlemleri, yatırım işlemleri dışındaki finansal işlem hacminin yüzde 80’ini oluşturdu.
(İHA)
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.