Türkiye Filistin Için Ayakta

Türkiye Filistin için ayağa kalktı. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, tüm Türkiye’de kınanırken, Filistinlilere destek verildi.Yurdun farklı noktalarında Cuma namazları sonrası İsrail protesto edildi, Filistinli şehitler...

banner177

Türkiye Filistin Için Ayakta

Türkiye Filistin için ayağa kalktı. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, tüm Türkiye’de kınanırken, Filistinlilere destek verildi.Yurdun farklı noktalarında Cuma namazları sonrası İsrail protesto edildi, Filistinli şehitler...

11 Temmuz 2014 Cuma 15:31
Türkiye Filistin Için Ayakta
Türkiye Filistin için ayağa kalktı. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları, tüm Türkiye’de kınanırken, Filistinlilere destek verildi.
Yurdun farklı noktalarında Cuma namazları sonrası İsrail protesto edildi, Filistinli şehitler için gıyabi cenaze namazı kılındı.
İstanbul’da Fatih Camii’nden Saraçhane parkına yürüyen kalabalık, İsrail aleyhine sloganlar attı. Saraçhane Parkı’nda ise gıyabi cenaze namazı kılındı. Namazın ardından konuşan gazeteci-yazar Abdurrahman Dilipak, “Siyonistlerin uslanacağı yok. Terör devleti İsrail’le ilişkiler derhal kesilmeli” dedi.
Gösterilerin Ankara’daki adresi de Hacı Bayram Camii idi. Cuma namazı sonrası cemaat, tekbirler getirdi, İsrail’i kınadı. Burada da hayatını kaybeden Filistinliler için gıyabi cenaze namazı kıldı.

TRABZON
Trabzon’da Cuma namazı sonrasında toplanan bir grup sivil toplum örgütü temsilcisi ve üyesi İsrail’in Gazze’ye gerçekleştirdiği hava saldırısını protesto etti.
Trabzon’da Cuma namazı sonrasında Atatürk Alanı’nda bulunan İskenderpaşa Camisi’nde bir araya gelen Trabzon’daki Sivil Toplum Kuruluşları ‘İstikbal İslamındır’, ‘tarih otoriteye karşı boyun eğenleri değil, iman ile direnenleri yazacaktır’ yazılı pankartlar açarak İsrail’i lanetledi.
STK’lar adına basın açıklamasını okuyan Hamza Özdemir, İsrail’i kınadıklarını ve lanetlediklerini belirtti. Özdemir, “İsrail, karakterine uygun bir şekilde insan haklarını ihlal etmeye ve öldürmeye devam ediyor. Terör örgütü İsrail Ramazan ayında yeni bir kuşatma başlattı. İşgal güçleri evleri basıyor, gençleri topluyor, Filistin üyelerini hukuksuz bir şekilde tutukluyor. Bu saldırılar sonucunda şu anda yüzlerce şehidimiz ve binlerce yaralımız var. Ramazan ayında tüm insani değerleri İsrail bir kez daha ayaklar altına almıştır. Katliamlar zincirine bir yenisini daha eklemiştir. Katil İsrail’i kınıyor ve lanetliyoruz. Kahrolmasını gerektirecek her şeyi yaptığı için; kahrolsun İsrail. 20. Yüzyılın ilk çeyreğinden itibaren terör örgütü olarak Müslüman kanı akıtmaya başlayan, insanlık onurunu ayaklar altına alan katil İsrail’i, destekçilerini kınıyor ve lanetliyoruz” dedi.
Basın açıklamasının ardından Filistin için dua eden grup, daha sonra dağıldı.

DİYARBAKIR
Memur-Sen ve Özgür-Der’in de aralarında bulunduğu 72 sivil toplum kuruluşunun üyeleri, Sur ilçesindeki Ulu Camii’nde kılınan cuma namazının ardından İsrail’in Filistin’e düzenlediği saldırıları protesto etti. Grup adına açıklamayı okuyan Mehmet Deniz, İsrail’in karadan saldırıyı yapması halinde yeni katliamların oluşacağını söyledi. Son günlerde yaşanan saldırıda 71 Filistinlinin hayatını kaybettiğini anlatan Deniz, "İsrail Ramazan ayının ilk günlerinden itibaren Gazze’ye saldırmaya, mazlum Filistin halkını katletmeye devam ediyor. İşgalci Siyonist çetenin Gazze’ye yönelik saldırılarında şimdiye kadar 81 kardeşimizin hayatini kaybettiği yüzlerce kardeşimizin de yaralandığı ve Siyonist rejimin saldırılarını genişleterek ölüm yağdırmaya devam ettiği Filistinli yetkililerce bildirilmektedir. Özellikle son 4 gündür Gazze’ye yoğun hava saldırısı düzenleyen işgal ordunun 30 bin yedek askerini göreve çağırması, ordunun Gazze’ye karadan müdahale tasarısını onaylaması, Siyonist barbarlığın yeni katliamlara hazırlandığı göstermektedir. Siyonist çete üç Yahudi işgalcinin ölümünü bahane ederek, Hamas başta olmak üzere Filistinli direniş gruplarını Doğu Kudüs, Bati Şeria ve Gazze halkını topluca cezalandırmaya ve yok etmeye çalışmaktadır. Filistin halkı, Siyonist teröre ve işgale karşı direnişi seçtiği, bu kararlılığından ödün vermediği ve böylece mazlum halklar için cesaret ve umudun simgesi haline geldiği için egemen güçler tarafından cezalandırılmaktadır. Yeryüzünün en büyük cezaevi haline getirilen bu mübarek beldenin izzetli halkı, Siyonist teröre teslim olmadığı için tüm dünyanın gözü önünde yıllardır yokluğa, işkencelere ve katliamlara maruz kalmaktadır" dedi.

"ARTIK DÜNYAYA, BM’YE, KÜRESEL GÜÇLERE SESLENMİYORUZ"
İsrail’in Filistin saldırısına uluslararası kuruluşların sessiz kaldığına vurgu yapan Deniz, artık uluslararası kuruluşlara seslenmeyeceklerini söyledi. Deniz, "BM-ABD-Siyonist rejim ortaklığı arkasına işbirlikçi rejimleri de alarak insanlığın sessiz bakışları arasında Gazze’de tarihin en korkunç katliamlarından birini gerçekleştiriyor. Bu katliam girişimine müdahale etmesi gereken uluslararası kuruluşlar, söz konusu Filistin olunca her zamanki gibi derin bir sessizliğe gömülmekte. Siyonist teröre karşı meşru müdafaa hakkını kullanan Filistinli direniş gruplarını öne çıkararak, İsrail’in kendini savunma hakkı gibi saçma tezlerle Siyonist zulmü meşrulaştırmakta ve bu zulme ortak olmaktalar. Artık dünyaya, BM’ye, küresel güçlere seslenmiyoruz. Çünkü biliyoruz ki, taşlardan ve bedenlerinden başka silahları olmayan Filistinli kardeşlerimizi terörist, işgale karşı sürdürülen özgürlük mücadelesini ise terör eylemleri olarak yaftalayan emperyalist güçler Siyonistlerin bu zulümlerini değil kınamak, bilakis desteklemektedir" diye konuştu.

"MAALESEF GÖREVİNİ YAPMAYAN BİZ MÜSLÜMANLARIZ"
Deniz, Müslümanların birlik beraberliğinin yeterli derecede olmadığına da dikkat çekerek, artık devletlerarası diplomasinin çöktüğünü, halkların diplomasisine ihtiyaç duyulduğunu belirtti. Deniz, "Zalimlere karşı buğz ve beddua etmesinin ötesine geçip, siyasi sınırları aşarak kendi ümmet diplomasimizi ortaya koymalı, İslam coğrafyasını kan deryasına çeviren tiranların, zalimlerin eseri olan bu kaotik zeminden yeni bir coğrafya inşa etmeliyiz. Aksi takdirde bugün yaşadıklarımızın on misli ölüm, açlık, hicret ve sefaletle karşı karşıya geleceğiz. Müslümanlar olarak tarihten bugüne taşınan bu cinayetlerin verdiği mesajı iyi anlamalıyız. Zalimler kendi görevini gayet muntazam bir şekilde yerine getiriyor. Maalesef görevini yapmayan biz Müslümanlarız. Bu sebeple zalimin zulmünü bitirmesini beklemiyor, ondan merhamet dilenmiyoruz. Biliyoruz ki, bizim bizden başka kimsemiz yoktur. Ve yine biliyoruz ki bu vahşet ancak Müslümanların yekvücut halinde karşı duruşlarıyla bitebilir. Ya bir araya gelmeyi öğreneceğiz ya da her gün, her hafta, her ay bir araya gelip kınamalar yapmakla yetineceğiz. Müslümanlar her türlü ayrılığı aşmadıkça, mücadelelerini bir namaz kılar gibi tek bir hedefte toplamadıkça, ne zulüm biter ne de gözyaşı. Bundan ötürü yaşananların manasını iyi kavrayanlar olarak tepki, boykot ve kararlı faaliyetlerimizi daha sık, daha organizeli ve daha bir yaptırım gücüne sahip şekillere büründürmek zorundayız" şeklinde konuştu.
Açıklamanın ardından grup dağıldı.

ADANA
Adana’da Memur Sendikaları Konfederasyonu (Memur Sen) üyeleri, cuma namazının ardından İsrail’in Gazze’ye saldırılarını protesto etti.
Çifte Minare Camii’nde cuma namazı kılan bir grup Memur Sen üyesi, namaz çıkışı cami karşısında basın açıklaması yaptı. Grup adına basın açıklamasını okuyan Memur Sen Adana İl Başkanı Muhammet Erdoğan, “Kahrolmasını gerektirecek her şeyi yaptığı için kahrolsun İsrail” dedi.
İsrail’in Ramazan ayında yeni bir kuşatma başlattığını belirten Erdoğan, İsrail’in binlerce masumu öldürmesi ve yaralaması nedeniyle insanlığın ortak utancı olduğunu söyledi. Gazze ateş altındayken uluslararası camianın tepkisiz kalmasının da her yönüyle utanç verici olduğunu vurgulayan Erdoğan, “AB ülkelerinden bazıları ve ABD, öldüreni değil öleni kınamışlardır. İsrail’i kınayacaklarına, Filistin tarafını kınadıklarını açıklamışlardır. Bu tam bir komedi” diye konuştu.
Erdoğan, vahşete sessiz ve duyarsız kaldıkları için BM ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın da insanlık suçuna ortak olduklarını belirterek, kınadı. İsrail’in saldırıları karşısında birlikte hareket etmeyi başaramayan İslam ülkelerinin siyonistleri cesaretlendirdiğini ifade eden Erdoğan, “Vakit, Mescid-i Aksa ve Kudüs için ayağa kalkma vaktidir. Dün olduğu gibi bugün de kan ağlamaya devam eden kardeşlerimize sahip çıkma vaktidir. Hepimizin onurunu korumak için şehit düşen kardeşlerimizin yanında olma vaktidir. Karada, denizde, intifada, her yerde. Diren Gazze, kahrolsun İsrail, kahrolsun işbirlikçileri, yaşasın Filistin” dedi.
Çeşitli sloganlar atan grup, açıklamanın ardından olaysız şekilde dağıldı.

KÜTAHYA
İsrail’in, Filistin’in Gazze kentini bombalaması sonucu şehit düşen Filistinliler için Kütahya’da gıyabi cenaze namazı kılındı.
Anadolu Gençlik Derneği tarafından organize edilen gıyabi cenaze namazını Karagöz Ahmet Paşa Camii’nin emekli imamı Tevfik Kaya kıldırdı.
Tevfik Kaya, yüzlerce kişinin katıldığı gıyabi cenaze namazı sonrası toplu olarak dua ettirdi. Kaya, "Allah’ın o zalimlerden kıyamete varmadan cezasını görmesini isyoruz. Allah’ım Filistinli ve dünyadaki müslimanların kanını akıtan zalimleri bir an önce yok olmasını nasip eyle" dedi.
Gıyabi cenaze namazı sonrası Anadolu Gençlik Derneği üyeleri, Sevgi Yolu üzerinde basın açıklaması yaptı.
Dernek üyesi Hasan Basri Yıldırım, "Birinci Dünya Savaşının Osmanlının tasfiyesi ile sonuçlanmasının ardından İngiliz işgali altındaki Filistin topraklarında bugünkü Siyonist İsrail’in temelleri atılmıştır. Siyonizm düşüncesi ve İkinci Dünya Savaşının hemen akabinde varlığı Birleşmiş Milletlerce tescillenen Siyonist İsrail ilk günden itibaren hem İslam coğrafyasına hem de tüm insanlığa yönelik bir tehdittir. İsrail’in özelde Filistin topraklarında ve genelde İslam coğrafyasının tamamında estirdiği terör her Ramazan ayında olduğu gibi bu Ramazan’da da şiddetini artırmıştır. Özellikle Ramazan ayını Müslümanlar için kan gölüne dönüştürmek Siyonizm düşüncesinin karakteristiğidir. Bir terör devleti olan İsrail’in bayrağındaki iki mavi çizgi Fırat ve Nil nehirleri arasındaki toprakları simgelemektedir. Vaat edilmiş topraklar anlamına gelen’ Arz-ı Mev’ud’ tabiri üzerinde Müslümanların yaşadığı başta Filistin olmak üzere Lübnan, Suriye, Irak, Kuveyt, Ürdün, Suudi Arabistan, İran, Mısır, Sudan ve Türkiye’ye ait topraklardır. Siyonist İsrail dünya üzerinde sınırları belli olmayan tek ülke pozisyonundadır. Siyonizm’in kontrolündeki küresel güçlerle işbirliği içerisinde olan hükümetlerin tamamı sınırları belli dahi olmayan Siyonist İsrail’n varlığını tanımışlar ve bu tehdidi yok saymışlardır.İşgalci İsrail, üç Yahudi gencin 12 Haziran tarihinde Batı Şeria’da kaybolmasının ardından Filistin topraklarında aralıksız sürdürdüğü terör faaliyetlerini yeniden artırmıştır. Geçtiğimiz gün kaybolan gençlerin cesetlerine ulaşılması İsrail’in Müslümanlara yönelik yeni saldırıları ve katliamları için de gerekçe olmuştur. Siyonist stratejinin nasıl işlediğini bilen herkes şuna emindir ki bu üç gencin kaçırılması ya da kaybolması ve öldürülmesi olayının ardında da İsrail istihbaratı vardır. İsrail’in yaptığı katliamları görmezden gelen ABD ve başta İngiltere olmak üzere AB ülkelerinin bu olaya yaklaşımı da İsrail’in Batı Şeria’da ve Gazze’de terör estirmesini teşvik etmek cihetindedir.Şunu herkes bilmeli ki Siyonizm tüm insanlığa yönetilmiş bir tehdittir. Müslümanlar Siyonizm’in ve Siyonist İsrail’in tuzaklarına düşmemelidir. Hangi renkten ve ırktan olursa olsun bütün Müslümanlar kardeştir. Hangi renk ve ırktan olursa olsun barış ortamında yaşayabilmek her insanın hakkıdır" dedi.
Grup, basın açıklamasının ardından dağıldı.

ELAZIĞ
Elazığ’da, cuma namazı sonrası Gazze’de ölenler için gıyabi cenaze namazı kılındı.
Türkiye’nin bir çok kentinde olduğu gibi Elazığ’da da İsrail’in saldırısı sonucu Gazze’de ölenler için İzzet Paşa Camisi’nde cuma namazı sonrası gıyabi cenaze namazı kılınarak dua edildi. Namaz sonrası Anadolu Gençlik Derneği Elazığ Şube Başkanı Recep Koca basın açıklaması yaptı. Koca, ırkçı ve terörist İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarında Müslümanlara yönelik katliamlarına devam ettiğini söyledi. Koca, "Faşist İsrail’in 3 Yahudi gencin kaybolması bahane ederek başlattığı saldırılara, bu gençlerin cesetlerine ulaştıktan sonra daha da arttı. BM, ABD ve başta İngiltere olmak üzere AB ülkeleri terörist İsrail’İn saldırılarını bir savunma hakkı olarak niteliyor. Oysa bu 3 gencin kayıp ve öldürülmesinden İsrail istihbaratı sorumludur. İsrail daha fazla Müslüman kanı dökmek için her türlü aşağılık davranışı yapabilecek bir karakterdedir" dedi.
Camide toplanan kalabalık basın açıklamasından sonra İsrail’e tepki gösterip, Hamas’a destek sloganları atarak dağıldı.
(İHA)
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.