Erdoğan’dan sonra YENİ Başbakan kim olacak?

.

Erdoğan’dan sonra YENİ Başbakan kim olacak?

.

11 Ağustos 2014 Pazartesi 11:55
Erdoğan’dan sonra YENİ Başbakan kim olacak?
 Yeni Cumhurbaşkanı seçilen 12. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERdoğan’dan sonra kimin Başbakan olacağı iddiaları gündeme gelmişti.Erdoğan’dan sonra yeni Başbakan kim olacak?İşte detaylar...

30 Ağustos’ta Çankaya’ya çıkmaya hazırlanan Tayyip Erdoğan’ın, kendisinden sonrası için iyi düşünülmüş stratejisine dikkatle bakanlar, Türkiye’nin gelecek siyaset sürecinde hataya yer olmadığını görüyor, Yeni Başbakan’ın kim olacağını aşağı yukarı anlıyor.
Görünen tablo şu:
Yeni siyasetin kılcal damarlarında dolaşan kan iki kentimize doğru akıyor.
Konya ve İzmir, yeni Başbakan’ı çıkarmaya çok yakın. Ahmet Davutoğlu veya Binali Yıldırım’ın yıldızı parlıyor.
2023-2053-2071 YOLUNDA:
Erdoğan, Yeni  Türkiye  yolunda tarihi manifestosunu 1 Temmuz’da Ankara’da açıkladı. Manifestonun ruhunu,2023-
2053-2071 
hedefleri içeriyordu.
Selçuklu-Osmanlı- Türkiye  Cumhuriyeti  parantezinde  üç Türk imparatorluğunu işaret ediyordu. Konya, İstanbul-
Ankara’da, rüyalarımızın başkentleri olarak tarihimizi süslüyordu. Erdoğan’ın, son mitingleri de aynı ruh ve heyecanla gerçekleşiyor. Yarın (Cumartesi) son miting Büyük Selçuklu İmparatorluğu’nun başkenti Konya’da.Selçuklu-Osmanlı-
Türkiye  Cumhuriyeti yolundaki son mitingin Konya olarak seçilmesi, Ahmet Davutoğlu’nun da yeni Başbakan olmasına bir işaret olarak kabul edilebilir mi?

FİDAN, BAKAN OLACAK MI?
MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın Bakan olacağını daha önce yazmıştık. Ahmet Davutoğlu’nun Başbakan olması halinde Fidan’ın Dışişleri Bakanı olacağı kuvvetle konuşuluyor.

BALKON MESAJLARI
Aziz halkımızın kararıyla Cumhurbaşkanı seçilecek Tayyip Erdoğan’ın, 10 Ağustos 2014 Pazar akşamı AK Parti Genel Merkezi’nin balkonundan yapacağı muhtemel konuşmanın izlerini dikkatle  takip  ediyorum. Silkinişin ve dirilişin adı resmen kondu. 21. yüzyıl, Müslümanlar’ın yeniden silkiniş, diriliş ve birliğin kuruluş  yüzyılı olmaya adaydır.

Yeni Başbakan kim olacak? 
77 milyon hep beraber 2023 yürüyüşüne başlıyor. Büyük hedeflerimiz var. Bu hedefleri gerçekleştirebilecek dik duran,  mücadele  eden, koruyan ve milletimizle her zaman gerçeği paylaşan, "Sadece milletin önünde, sadece Allah’ın önünde eğilirim" diyen güçlü liderinizi Çankaya’ya çıkardınız.
Sandıklarda sadece  Türkiye  Cumhurbaşkanı’nı seçmedi. İslam coğrafyasına gözü gibi bakan lider de ilan edildi. 100  yıl  önce I. Dünya Savaşı’ndan sonra istilacı güçlerce Osmanlı coğrafyasının masa başında çizilmesini kabul etmeyen ülkemizin evlatları tarih yazdı. Tarih yeni bir doğuma şahit olacaktır. Anadolu topraklarından fışkıracak birliğin güneşi doğacaktır.
Devlet-millet muhabbetinin önünde hiçbir engel kalmayacak. Cumhuriyetimiz tam demokrasiyle taçlanacaktır. Anadolu ihtilali, rahmetli Adnan Menderes’in 14 Mayıs 1950’de kazandığı seçimle başladı.
14 Mayıs ’50 Seçimlerinde ’Yeter Söz Milletindir!’ sloganı bir ihtilal beyannamesi olarak duvarlara yazıldı.
Anadolu ihtilalinin hedefi cihan devleti/süper güç Türkiye’ydi.

BÜYÜK TÜRKİYE
Aydınlık bir Türkiye, aydınlık bir gelecek hayalimiz var. Katliamların yaşanmadığı, savaşların olmadığı bir Türkiye hayalimiz var. Ayrımcılığı olmayan, zengin-fakir ayrıcalığı görülmeyen, vesayetsiz, kaynaşmış bir Türkiye, aziz milletimizin Ay-Yıldızlı bayrağın altında şerefle yaşadığı bir büyük Türkiye istiyoruz. 
 SONUÇ: Adriyatik’ten Çin Seddi’ne kadar kaynaşmış, güçlü bir BÜYÜK TÜRK MÜSLÜMAN DÜNYASI hayal ediyoruz.
Yüzyılların derinliğinde, adalet, hakkaniyet, ahlak, estetik ve vicdan ilkeleriyle tarihte derin izler bırakan insanların torunları, yürek, vicdan, cesaret, metanet, aşk ve şaşmaz bir iradeyle yola koyulan aziz insanların son kararı, Tayyip Erdoğan’ın Çankaya’dan 2019 yürüyüşüne başlaması. 
hüseyin çelik açıklamaları..
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, “Bugün yapacağımız MYK toplantısı, yarın yapacağımız MKYK toplantısı, belki daha sonra yapacağımız istişare toplantıları ile Genel Başkanımızı ve Başbakanımızı belirleyeceğiz” dedi.
Sandıkların büyük bir bölümünün açılmasından sonra gazetecilerin seçimlere yönelik sorularına cevap veren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, Türkiye’nin cumhurbaşkanını seçtiğini söyledi. Başarının bir tesadüf olmadığını belirten Hüseyin Çelik, “Türkiye cumhurbaşkanını seçti. Büyük bir olgunluk içinde, bizi üzecek hadiseye mahal vermeden, Türkiye’nin muhtelif yerlerinden gelen küçük olaylar var, büyük bir huzur ve sükunet içinde seçimi gerçekleştiren, milli vazifesini yerine getiren halkımıza teşekkür ediyoruz. Hiçbir başarı tesadüfü değildir, başarı ter kokar. Bu bir parti seçimi değildi, AK Parti bugüne kadar girdiği 6 seçim ve 2 referandum da halkını yanında buldu, halkımız AK Parti’nin tezlerine oy verdi ve 8 defa sandık galibiyeti yaşadı. Cumhurbaşkanlığı seçiminde maalesef bizim karşımıza 14 parti dikildi, 14 partinin ittifakı ile bir aday çıkartıldı, diğer taraftan HDP’nin bir adayı vardı. Bütün bunlar içinde yüzde 52’nin üzerinde bir oy ile Sayın Başbakanımıza halkımız Çankaya Köşkü için ruhsat verdi” diye konuştu.
Seçimlerin bittiğini ve Türkiye’nin bütün enerjisini 2023 hedeflerine vermesi gerektiğinin altını çizen Çelik, “Seçim bitmiştir, herkesin birbiri ile ilgili söylediği sözler ümit ediyoruz ki geride kalmıştır. Bundan sonra Türkiye artık bütün enerjisini seçilmiş cumhurbaşkanı ile seçilmiş hükümeti ile ve milli irade ile oluşmuş olan icra organı ile yoluna devam edecektir. 10 ay sonra Türkiye’de bir genel seçim var, 2009’dan beri Türkiye sürekli bir seçim havasında. 2015’den sonra 2019’a kadar bir seçim görünmüyor. O süre 2023 hedeflerine ulaşma açısından için çok önemli olacak. Türkiye’yi geldiğimiz yerden çok daha öteye götürmek için gerekeni yapacağız” şeklinde konuştu.
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan’ın belirlenmesi için bu akşamdan itibaren MYK ve MKYK toplantıları yapacaklarını belirten Çelik, “Başbakanımızın balkon konuşmasından sonra çok geç olmazsa mini bir MYK toplantısı yapmamız söz konusu olacak. Yarın da MKYK toplanacak. Bundan sonra Sayın Başbakanımız Cumhurbaşkanı seçildiğine göre, Başbakan’ın ve AK Parti Genel Başkanının kim olacağı kim olacağı sorusu soruluyor. Biz bu güne kadar ortak akılla, bizi sevmeyen insanları hoşnut etmeyecek şekilde, her zaman ‘kriz olacak, çatlama olacak, birbirlerine düşecekler, kavgaya tutuşacaklar’ dedikleri zaman da bile çok şükür kavga etmedik, halkımız için, partimiz için, milletimiz için, en doğru olan sonuca vardık. Hatırlayın, 2002’de Sayın Başbakan milletvekili seçilemediği için, seçime sokulmadığı için ‘kim Başbakan olacak’ sorusu gündeme geldi, o zaman ‘kavga olacak’ denildi, kavga olmadı, Abdullah Gül Bey’in başkanlığında 58. hükümet kuruldu. Başbakanımız Siirt seçimini kazandıktan sonra o gün istifa etti, kendisine yakışan siyasi nezaketi ortaya koydu ve Sayın Başbakanımız 59. hükümeti kurdu. O günden bu güne Türkiye’nin Başbakanı olarak milletine hizmet ediyor. 2007’de cumhurbaşkanlığı üzerine kavga olacak beklentisi içine girdiler, ama oradan da onlara bir ekmek çıkmadı. Bugün yapacağımız MYK toplantısı, yarın yapacağımız MKYK toplantısı, belki daha sonra yapacağımız istişare toplantıları ile Genel Başkanımızı ve Başbakanımızı belirleyeceğiz, Türkiye kaldığı yerden yoluna devam edecek” ifadelerini kullandı.
Seçim atmosferinde yükselen tansiyonun geri kalması gerektiğini kaydeden Çelik, “Bu seçim atmosferinde tansiyon yükselebilir, temenni ederim ki, muhaliflerimiz de bunu geride bırakırlar. 11 Ağustos Türkiye’de daha parlak bir gün olsun diye temenni ediyorum. Tabi şu sözlerde başlayacak, ‘Sayın Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52 oy aldı, yüzde 48 oy vermeyen var’ elbette yüzde 48 oy vermeyen de var, demokrasi zaten budur. Eminim ki, bu güne kadar olduğu gibi yüzde 52 oy da alsa yüzde 100’ün Cumhurbaşkanı olacaktır. Türkiye’nin etrafı yönetilemeyen ülkelerin çoğunlukta olduğu komşularla sarılmıştır, etrafımızda savaş vardır, kan vardır, göç vardır. Böyle bir atmosferde bizim sıkı sıkıya kenetlenmemiz lazım” açıklamasında bulundu.
MYK ve MKYK toplantılarından olağanüstü bir kurultay kararı çıkıp çıkmayacağı yönündeki soruya ise, “Yapacağımız toplantılardan sonra bu takvim belirlenecek” ifadeleriyle cevap veren Çelik, anketlerde oy oranlarının daha yüksek göründüğü şeklindeki bir soruyu ise şöyle cevapladı: “Sandık açılmadan önce yayınlanan bütün anketler bir çeşit tahmindir. Kamuoyu anketleri yabana atılacak şeyler değildir. Yüzde 54, 53, 57 bulanlar vardı. Mahalli seçimlere göre katılımın az olduğu anlaşılıyor. İnsanların büyük çoğunluğu tatilde, Güneydoğu’da insanlar fındık toplamaya, pamuk toplamaya gittiler, metropollerde oturan insanlar memleketlerine gidiyorlar. Hareketliliğin zirvede olduğu bir ayda seçim yapıldı, bütün bunlara rağmen anketörlerin kamuoyuna deklare ettiği tahminlerin büyük oranda tuttuğunu söyleyebiliriz.”

DAVUTOĞLU AÇIKLAMASI..

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu Erdoğan’ın Köşk’e çıkması durumunda ‘yeni Başbakan kim olacak’ sorularına açıklık getirdi. Davutoğlu kendisinin başbakan olacağı iddiaları için “Ankara’da oturup kulis yapmaya başlasaydım, vazifeme ve partime ihanet etmiş olurdum” dedi.

Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarını öğrenmeye kısa süre kala, Ahmet Davutoğlu, başbakan olacağı yönündeki iddialar hakkında ilk kez konuştu.

Cumhurbaşkanlığı seçim sonuçları bu akşam öğrenilecek. Cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan, seçimi kazanırsa AK Parti’nin yeni lideri ve yeni başbakan kim olacak?

Adı, Erdoğan sonrası dönem için yenibaşbakan olarak geçen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bu konuyla ilgili ilk kez Yeni Şafak’tan Abdülkadir Selvi’ye konuştu. Davutoğlu, başbakan olmak için kulis yapmadığını ve son sözü Erdoğan’ın söyleyeceğini dile getirdi.

Gazetelerin Ankara Temsilcileri ile Konya’da bir araya gelen Dışişleri Bakanı Davutoğlu, ‘Başbakanımızın derin siyasi tecrübesi var ancak AK Parti hiç muhalefet tecrübesi yaşamadan iktidara gelmiş olmasına rağmen o kadar ciddi sınavlardan geçti ki, oluşan o teamüller AK Parti’yi korur. Hem Başbakan’ın bizzat kendisinin hassasiyeti korur hem de onunla birlikte oluşan psikoloji, AK Parti’de herhangi bir sarsıntıya meydan vermez’ dedi.

İKTİDAR BİRİKİMİ VAR, HİÇBİR SIKINTI OLMAZ

12 yıllık iktidar sürecinde birçok zor dönemlerden geçtiklerini hatırlatan Davutoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu: ’2007 öncesini düşünün, Nisan ile Temmuz arası şimdikinden daha zor bir dönemdi. Genel seçime gidiliyor, etrafta e-muhtıralar, darbe senaryalorı dolaşıyor. AK Parti’de beklentileri fazla, korkuları derin olanların koptuğu bir süreç yaşandı. Oradan hiçbir sarsıntı yaşamadan geçmiş ve iki seçim daha kazanmış bir parti bunu çok daha rahat atlatır. Büyük bir iktidar birikimi de sağlamış bir partiyiz. O bakımdan hiçbir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.’

KULİS YAPSAYDIM, VAZİFEME VE PARTİME İHANET OLURDU

Davutoğlu, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçilmesi durumunda Başbakan’ın kim olacağına ilişkin şu ana kadar istişare zarureti olmadığı müddetçe konuşmadığının altını çizdi. Davutoğlu, içinde bulundukları durumu bir engelli yarışına benzeterek bu yarışta ‘bir sonraki engeli acaba geçebilir miyim?’ düşüncesinin o koşucuyu düşüreceğini vurguladı. Davutoğlu kendi durumunu ise şöyle özetledi:

‘İşte tam bu engelin öncesinde, benim zihnimde, ‘Benim adım çok ortalıkta dolaşıyor’ diye bir an odağımı kaybetsem, Gazze ile Irak ile Türkmenler ile uğraşmak yerine Ankara’da oturup kulis yapmaya başlasaydım, vazifeme ve partime ihanet etmiş olurdum. Cumhurbaşkanlığı seçimi sonuçlanıncaya kadar böyle bir şeyin şehvetine kapılmamak lazım. Sonrasında ne olacak sorusu zihinleri dağıtır.’

SON SÖZÜ ERDOĞAN SÖYLEYECEK

Başbakanın kim olacağına ilişkin son sözü Erdoğan’ın söyleceğini ifade eden Davutoğlu şöyle devam etti: ‘Biz iktidar partisiyiz. CHP bunu yapabilir çünkü çözeceği bir sorun yok ki. CHP’de adrenalin orada. Parti içi mücadele dışında Türkiye’de iktidar mücadelesi verecekleri kudretleri olmadığı için onlar için adrenalin orada. Şimdi 10 Ağustos’a geldik, bu engeli de aşacağız. Ondan sonra yeni engel AK Parti içinde ve hükümet ile ilgili görev dağılımıdır. O da, o engeli aşmaya öncülük yapan kimse, onun düşüneceği bir şeydir. Başbakanımızın yeni Cumhurbaşkanı olarak kapsamıyla ele alacağı bir konudur.’

KENARA İTİLEMEZ

Cumhurbaşkanı seçimlerinden sonra yeni bir kaos beklentisinde olanların olduğunu vurgulayan Dışişleri Bakanı, ‘Son bir yıldır, Gezi’den bu yana, ‘Acaba Erdoğan’ı şöyle bir kenara koyabilir miyiz?’… Hedef bu. O kenara çekildiğinde, öbür tarafta kavga veya ganimet kavgası olur mu?.. Olmaz. Ne vefa duygusuna sahip AK Parti kadroları Sayın Erdoğan’ın kenara itilmesine izin verir, ne siyasetin doğası buna imkan tanır, ne de daha 2023 ideali gibi bir dava varken tutup da gereksiz bir tartışmanın içine girerler. Engelleri biz birer birer aşarız, sonunda menzile ulaşırız’ şeklinde konuştu.

GENEL BAŞKAN VE BAŞBAKAN AYNI İSİMLER OLMALI

Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması sonrası bir çatışma yaşanıp yaşanmayacağına ilişkin olarak Davutoğlu şu tespitlerde bulundu: ‘Burada psikolojik faktör çok önemli, esas teminat kişiler arası iletişim, güven, sadakat, ortak vizyon, ortak bir siyasi mücadele, ortak bir kavgaya girme duygusudur. Genel başkan ile Başbakan ayrı isimler olmamalı. Aksi takdirde güç parçalanması olur, bunu da sistem kaldırmaz.’
habergazete

Son Güncelleme: 11.08.2014 12:00
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.