2016 Yılı Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

2016 Yılı Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

08 Ocak 2017 Pazar 00:17
2016 Yılı Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

İnegöl Belediyesi tarafından 2016 yılı hizmetlerinin değerlendirildiği, 2017 yılında hayata geçirilmesi hedeflenen mega projelerinin masaya yatırıldığı yıl sonu değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi. Yalova’nın Termal bölgesindeki Retaj Otel’de iki gün süren toplantıda eğitimden sağlığa, altyapıdan üst yapıya kadar yapılan ve yapılması planlanan projeler masaya yatırıldı.
Toplantıya İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Belediye Başkan Yardımcıları, AK Partili ve MHP’li meclis üyeleri ile daire müdürleri ve basın mensupları katıldı. 22 Daire Müdürü sunumlarını gerçekleştirdiler.
BASINI UNUTMADI
10 Ocak Dünya Gazeteciler Günü nedeniyle toplantıya katılan basın mensupları nezdinde tüm basın mensuplarının günün kutlayan Başkan Aktaş, bir pasta sürprizi de yaptı. Aktaş, bu özel gün nedeniyle hazırlanan pastayı basın mensupları ile beraber kesti.
Toplantının açılış konuşmasın yapan Belediye Başkanı Alinur Aktaş, toplantının hayırlara vesile olmasını dileyerek, “Belediyemizde 22 daire müdürlüğümüz var. Meclis üyelerimizde bu işle alakalı gayret gösteriyorlar. Yapılan çalışmaları bir araya gelip değerlendirme imkanı çok fazla olmuyor. Bu gibi organizasyonlarda bir araya gelerek gerekli değerlendirmeleri yapabiliyoruz. 2016 hayırlısı ile bitti. 2017 yılında hem belediye olarak hemde ülke olarak temennimiz daha güzel işler yapmak. Zor günler geçiriyoruz. Hala daha bunu İnegöl’de hissetmiyor olsakta, zor günlerin devam ettiğiniz özellikle belirtmek istiyorum. Ülkemiz şuan Suriye’de asker bulunduruyor. Sınırlarımızda ciddi hesaplar yapılıyor. Dönem dönem bombalarla insanların huzurlarını bozacak çok ciddi hamleler var. Uyanık olmak, dikkatli olmak lazım. inanıyor ve ümit ediyorum ki bu birlik ve beraberliğin artması adına çok önemli buluyorum. El atmadık yer bırakmadılar. Stadyumda, kamuda her an her yerde farklı görüntüler var. Türkiye’ye verilmek istenen mesajı herkes tahmin ediyor. Ülkeyi karıştırmak istiyorlar. Bizi de Suriye ve Irak gibi yapmak istiyorlar. Başta Cumhurbaşkanı olmak üzere herkes duruşunu sürdürüyor. Türkiye olarak teröre karşı kenetleniyoruz. İktidarıyla muhalefetiyle gerçekten güzel bir duruş sergileniyor. Ülkenin huzuru ve istikrarı her şeyin üzerinde yer alır. Birlik beraberliği gördükçe mutlu oluyoruz. Yerel yöneticiler olarak İnegöl’ü konuşacağız. Bu toplantının ana teması İnegöl’ü konuşmak. Yapılan eksikleri görmek İnegöl de bir adım daha öteye gidebilirmiyizin hesabını yapacağız. En iyi sunum yapan 3 daire müdürümüzü de ödüllendireceğiz.” Dedi.
HİSSE SATIŞLARINDAN 3.5 MİLYON GELİR
Emlak İstimlak Müdürü Ali Yakut, 2016 yılı toplam kamulaştırma harcamalarının 894 bin TL olduğunu ifade ederek, hisse satışlarından dolayı 3 milyon 400 bin TL gelir elde edildiğini aktardı.
10 MİLYON GELİR DAHA
Yakut, Hurdacılar bölgesindeki belediyeye ait alanın yakında ihale usulü ile satışından da 10 Milyon lira gelir elde edilebileceğini ifade etti.
MOBİLYACILARA
Ağaç İşleri Sanayi bölgesinde Tır parkı projesinin hayata geçirileceğini aktaran Yakut, proje çalışmasının sürdüğünü kaydetti.
İNEGÖL’E 386 OTOPARK
Fen İşleri Müdürü Gazali Şen ise, İnegöl’ün alt yapı, üst yapı çalışmalarını yapmaya devam edeceklerini belirterek, mahallelere 2016 yılında 386 otopark yapıldığını da belirtti.
Şen, Müdürlüğün 2016’da 40 Milyon lira olan bütçesinin, 2017’de 70 Milyon liraya çıkarıldığını da sözlerine ekledi.
AKHİSAR’A PAZARYERİ
Müdür Şen, Akhisar mahallesine 3 milyon 800 bin lira maliyetli kapalı pazaryeri yapacaklarını bildirdi.
SKYPARK
Park ve Bahçeler Müdürü Sabri Mert’de 2016 da 11 Milyon lira olan müdürlük bütçesinin 2017 yılı için 15 milyon 300 bin TL’ye çıkarıldığını ifade ederek, “2016 yılı içinde Parklar, peyzaj ve benzeri çalışmalar yapıldı. Çiçeklendirmeler yapıldı. Meydan düzenleme çalışmaları yapıldı. Sky park çalışmamız devam ediyor.” Dedi.
TÜRKİYE’DE TEK MÜDÜRLÜK
Temizlik İşleri Müdürü Yalçın Bayraktar, “ 2017 yılı bütçesin 14 milyon 294 bin TL olduğunu belirterek, “180 personelle İnegöl’ün temizlik işlerini yapıyoruz. Türkiye genelinde az sayı ile hizmeti sağlıklı şekilde veren tek belediyeyiz. 70 bin nüfuslu Orhangazi’de 180 personel var.” Diye konuştu.
METRUK BİNALAR YIKILACAK
Zabıta Müdürü Osman Kalkan ise kaçak yapıların, metruk binaların tespitleri yapılarak yıkımları için çalışmaların yapıldığını ifade ederek, yıl boyunca işyerlerine yönelik denetimlerde gerçekleştirdiklerini ifade etti.
İHTİYAÇ SAHİPLERİNE HER GÜN SICAK YEMEK
Huzurevi Müdürü Recep Şen, 3’ü bayan 31 sakinin huzurevinde konakladığını ifade ederek, ayrıca her gün ihtiyaç sahibi 240 kişiye yemek ikramında bulunmakta olduklarını söyledi.
YARDIMLAR SÜRÜYOR
Sosyal Yardım İşleri Müdürü Osman Hatipoğlu, “2016 yılı içerisinde 7 çiftin düğün cemiyetini gerçekleştirdik. 47 asker ailesine destek sağladık. Ramazan yardımları, 153 aileye eşya, 63 okula kırtasiye yardımı sağladık. 440 aile gıda bankasından yardım alıyor” dedi.
KIRSAL KALKINMA SÜRÜYOR
Kırsal Kalkınma Müdürü Fevzi İnal Bursa ve İnegöl belediyesi tarafından çiftçilere yapılan desteklerden bahsetti.
İnegöl Belediyesi destekleri ile hava ve iklim şartlarını ölçen erken uyarı istasyonları kurduklarını aktaran İnal, “120 ton bal üretimi yapılan İnegöl de çiftçilere 380 adet arı kovanı dağıtıldı. 20 kırsal mahalle muhtarlığına ceviz soyma makineleri dağıtıldı. 190 çiftçiye ceviz fidanı, salça çekme makineleri, 160 çiftçiye 3 bin 200 adet kestane fidanı dağıtıldı. 28 bin ton üretimi yapılan İnegöl çileğini 2016 yılında bir adım daha ileriye götürmek için markalaşma çalışması başlattık. Çiftçi eğitim seminerleri düzenlendi. 12 kırsal mahallemizde 40 bin dönüm alanın korunması amacıyla çiftçi malları koruma ekibi oluşturuldu. 5. Tarım fuarını düzenledik. 16 bin ziyaretçi katıldı. 846 bin liralık bütçe ile destekleri sağladık. Bursa Büyükşehir eliyle sulama göledi çalışmalarımız var. Cerrah mahallesine ürün toplama, Tekke ye süt toplama merkezleri yapıldı. Muhtarlara bilgisayar dağıtımı yapıldı. 2017 yılı bütçemiz 1 milyon 108 bin lira. Amacımız kırsal kalkınmayı sağlamaktır.” Dedi.
AYÇİÇEĞİ MASAL PARKI
Etüt proje Müdürü Fatma Cavcı ise, müdürlüğün 2017 yılı bütçesinin 1 milyon 118 bin lira olduğunu söyledi. Ayçiçeği masal parkı proje çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Cavcı, Masal parkından 3-15 yaş arası çocukların faydalanacağını belirtti.
Bilgi işler müdür vekili Yusuf Baltacı, 12 bilgi kültürevinden öğrencilerin yararlandığını söyledi.
ÜCRETSİZ DEFİN
2016 yılında hakkın rahmetine kavuşan bin 577 merhumun defin işlemlerini yaptıklarını kaydeden Mezarlıklar Müdürü Ekrem Ergün, defin hizmetlerinin ücretsiz yapıldığının altını çizdi.
Son sunumu ise Basın Halkla İlişkiler Müdürü Ahmet Bayhan yaptı. İnegöl ve Bursa’daki yerel ve ulusal gazeteler ile internet sitelerinde İnegöl Belediyesinin hizmetlerinin yer aldığı haberlerin yayınlandığını ifade ederek, İnegöl belediyesinin hizmetlerini binlerce vatandaşa duyurduklarını kaydetti.
Sunumların ardından Belediye Başkanı ve daire müdürleri, Meclis üyeleri ile basın mensuplarından gelen soruları yanıtladılar.

Basın mensuplarının, Alanyurt botanik parkına, yıkılacak olan İnegölspor tesislerinin yerine ne gibi yapıların yapılacağını, İnegöl’e üniversitenin kazandırılıp kazandırılmayacağı, eski hastane alanına yeni belediye binası ve meydan çalışmalarının yapılmalarının ardından boşalacak olacak mevcut belediye binasının ne olacağı şeklindeki sorulara Başkan Aktaş cevap verdi.
ALANYURT BOTANİK PARKA SOSYAL TESİS
Başkan Aktaş, “Alanyurt eski çöplük alanına sosyal tesis yapılacak.” Dedi.
BÜFELERE DÜZENLEME
Büfelerle alakalı radikal bir karar alınacağının altını çizen Aktaş, “Büfelere kaldırım işgalleri uygulanacak. Son yıllarda bazı büfelerin amacı dışında hizmet verdiğini, kendilerin tanınan yer sınırlarını aştıkları tespit edildi. O nedenle kaldırım işgali şeklinde bir karar alacağız. Sınırları aşanlar olursa gerekli cezai işlemler uygulanacak” dedi.
İNEGÖLSPOR TESİSLERİNE SPOR PARKI
Aktaş, İnegölspor tesislerinin olduğu yere spor parkı yapmak istediklerini kaydetti.
ESNAFA CEVAP
İkinci el pazarının Alanyurt kapalı pazaryerine açılması nedeniyle esnafların iş yapamadıkları şeklinde çıkan haberlere cevap veren Aktaş “İkinci el pazarının bir ölçüsü yok. Bir şey lazımsa lazımdır. Her şey yerinde satılıyor. Esnafın sesine kulak vermek lazım. Açık alanda olması mı kapalı Pazar yerinde olması mı daha iyi. Herkesin her şeyi yaptığı ortam, yok böyle bir şey.” Diye konuştu.
ÜNİVERSİTE OLMALI
Türkiye genelinde geçen yıl 3 ilçede Üniversite açıldığını ifade eden Aktaş, “Bandırma, İskenderun ve Alanya’ya üniversite kazandırıldı. Eğri oturalım doğru konuşalım; İnegöl olarak gerekli kamuoyunu oluşturamadık. Liselere çıktığımız kadar üniversiteye sahip çıkmadık. Üniversite istiyoruz. İnegöl yerleşkesi içerisinde mezbelelik olan bazı binaları yalvara yalvara yıktık. Diş hastanesi boşaldı neyi bekliyoruz? Depolar var. Bu bir güç meselesi. Üniversiteyi siyasisinden işadamlarından basınına kadar sahiplenmeliyiz. Mesafe almamız gereken bir konu.” İfadelerini kullandı.

Söz alan Meclis üyesi İsmail Karaman, “kamulaştırmaların ağır gitmesi neden? Yıkılan eski kültür sarayı alanında yeni proje ne zaman hayata geçecek?” dedi.
Cevap veren Başkan Aktaş, “Kamulaştırmalarla alakalı hukuki sıkıntılar da var. Ama kamulaştırmalarla alakalı fena değiliz.” Dedi.
GÖÇ MÜZESİ 
Eski hastane alanına yapılacak olan belediye ve meydan çalışmasının tamamlanmasının ardından boşalacak olan Eski belediye binası ile alakalı arzusunun Göç müzesi olmasını istediğini kaydetti.
ÖDÜL
Katılımcılar arasında yapılan değerlendirmede en etkili sunum yapan Bilgi İşlem Müdürü Yusuf Baltacı birinci, Basın Halkla İlişkiler Müdürü Ahmet Bayhan, üçüncü ise Proje ve Etüt Müdürü Fatma Cavcı oldu. Derece alan müdürlere hediye çeki verildi. 

Son Güncelleme: 08.01.2017 00:34
Anahtar Kelimeler:
InegölHaber Inegöl2017
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.