Belediyeden Arıcılara Destek

Belediyeden Arıcılara Destek

06 Nisan 2017 Perşembe 12:45
Belediyeden Arıcılara Destek

İnegöl Belediyesi arıcılığın artması ve ayı saldırıları sonucunda kovanları parçalanan Arıcılara kovan desteğinde bulunuldu. İnegöl’deki 83 arıcıya 420 adet kovan dağıtımı yapıldı.
Belediye Fen İşleri Şantiyesinde düzenlenen programa Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Belediye Başkan Yardımcıları Eşref Yiğit ve Adil Kansu, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Ekren, Bursa Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Selami Sezgin, Ziraat Odası Başkanı Sezai Çelik ile arıcılar katıldı.
Törende konuşan Bursa Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Selami Sezgin, "Birliğimiz ve İnegöl Belediyesi iş birliği içinde arıcılarımıza dağıtımı yapılan boş kovanlar inşallah en kısa zamanda arı dolacak, üretim gerçekleşecektir. Ülkemizde arıcılık adına güzel şeyler yapılıyor. Bu güzelliklerden bir tanesinde daha birlikteyiz. İnşallah daha bir çok etkinlikte birlikte olacağız. Arılarımıza iyi bakalım. Hastalık ve haşere ile ilgili mücadelelerini zamanında yapalım. Arıcılarımıza yardım, destek, kolaylık sağlayan bütün gerçek, tüzel kişilere ve kamu kurum ve kuruluşlarına teşekkür ediyorum. Belediyemiz de birliğimiz gibi arılara ve arıcılığa önem vermektedir. Çeşitli fuar ve kongrelerde araç tahsisi, etkinliklerde salon temini gibi hizmetleri esirgemeden sunmuştur. Belediyeler köy ve mahallelerimizde zaman zaman haşere ilaçlamalar yapmaktadır. Bu ilaçlamalarda son derece hassas davrandıklarım biliyorum. Her zaman istişare ediyoruz. Buna rağmen zaman zaman problemler yaşandığı durumlar oluyor ama bunlar sınırlı miktardadır. İnegöl Arıcıları Birliğimiz yönetiminde temsil edilmektedir. Zeynullah Soylu sizlerin sorunlarını her ay birliğimize taşımaktadır. Bu yıl ve geçmiş yıllarda arıcılarımıza desteğini esirgemeyen Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve aynı fedakarlığı yapan diğer Belediye Başkanlarımıza huzurda teşekkür ederim. 2017 yılının bol kazançlı bir yıl olmasını temenni eder bütün katılımcılara saygılar sunarım.” Dedi.
DAHA DONANIMLI HALE GETİRMEYİ HEDEFLİYORUZ
İnegöl Belediye Başkanı Alinur Aktaş ise, “İnegöl Belediyesi olarak tarımsal kalkınmaya katkı sağlayacak, çiftçimize destek olacak, tarımsal faaliyetlerde çiftçimize kolaylık sağlayacak birçok projeyi hayata geçiriyoruz. İnegöl bir ticaret şehri olduğu kadar aynı zamanda bir tarım şehri diyoruz ve İnegöl tarımını ileriye taşıyacak hizmetlere projelerimizde yer vermeye çalışıyoruz. Bu manada köylerimizin mahalleye dönüşmesinin ardından kırsal mahallelerimizi kalkındırmaya yönelik çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. Tarımsal kalkınma hedefiyle kırsal mahallelerimizde yürüttüğümüz çalışmalar ile alt yapıdan yol çalışmalarına, tretuvar çalışmalarından mahalle konaklarına, köprü yapım çalışmalarından meydan düzenlemelerine kadar pek çok konuda kırsal mahallelerimizde fiziki iyileştirme sağlarken, düzenlediğimiz eğitim seminerleri ile çiftçimizi daha donanımlı hale getirmeyi hedefliyoruz. Tüm bunlara ilave olarak Çiftçi Mallarını Koruma adına oluşturduğumuz Çiftçi Malları Koruma Kurulu ile üreticilerimizin yetiştirdiği ürünlerin zarar görmesini önleyerek çiftçimizin göreceği zararı asgari seviyeye indiriyoruz. Yine bildiğiniz üzere şimdiye kadar Erken Uyarı Sistemlerini oluşturarak çiftçilerimizin üründen en iyi şekilde verim almasını sağlarken, Ürün Toplama Merkezlerini kurarak tarımsal üretimin daha etkili yapılmasına öncülük ediyoruz. Ayrıca sera örtüsü, ceviz soyma makinesi, salça çekme makinesi, yonca, ceviz ve kestane fidanları vb. dağıtımları yaparak kırsal mahallelerimizde çiftçilerimizin her zaman yanında olmaya çalışıyoruz. Kırsal mahallemizi şehir standartlarına ulaştırmak için tüm gücümüzle etkili ve donanımlı bir şekilde çalışmalarımıza tüm hızıyla devam ediyoruz. Bugünde kırsal kalkınma adına üreticilere büyük bir destek olacağını düşündüğümüz Arı Kovanı dağıtımı için bir araya geldik.” Dedi.
120 TON BAL ÜRETİLİYOR
Aktaş konuşmasını şöyle sürdürdü; “Tarımın içinde önemli yere sahip olan arıcılığın geliştirilmesi ve teşviki de kırsal kalkınma projelerimiz arasında yer alıyor. Dönem dönem İnegöl genelinde arı yetiştiriciliğini ve kaliteli bal üretimini teşvik etmek amacıyla programlar gerçekleştiriyoruz. Bütün bu çabalarımızın amacı İnegöl genelindeki arı yetiştiriciliğinin ve organik bal üretiminin teşvik edilerek bal rekoltesinin arttırılması. İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü verilerine göre; 2016 yılı sonu itibarıyla İnegöl'de, Bursa Arıcılar Birliği'ne kayıtlı İnegöllü 129 adet bal üreticisi bulunmakta olup, 8 bin 350 adet kovan ile 120 ton organik bal üretimi yapılmaktadır. Ayrıca kayıtlı olmayıp arıcılık yapanlarla birlikte yaklaşık 10 bin kovan da 125 ton bal üretilmektedir. Özellikle 2017 yılı kış aylarında heyelan, ayı baskını ve sair doğal etkenlerle kovanları zarar gören Hilmiye, Eski Karacakaya ve Tahtaköprü mahallelerinde arıcılık yapan 15 adet bal üreticisi olmak üzere; Bursa Arıcılar Birliği'ne kayıtlı toplam 83 yetiştiriciye arı kovanı desteği sağlıyoruz. Bildiğiniz üzere Bursa Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla 2015 yılı içerisinde 27 bal üreticimize kişi başı 10’ar adet olmak üzere toplamda 270 adet ve 2016 yılı içerisinde de 24 bal üreticimize de 240 adet kovan dağıtımımızı gerçekleştirmiştik. Bugünde polen tuzaklı, ballık ve kuluçkalık çerçeveli, taşıma kulplu, seyyar paslanmaz plastik kapaklı, boyalı ve ahşap koruyuculu özelliklere sahip 420 adet arı kovanı desteği ile şehrimiz kırsalında organik bal üretiminin ve yan sektör ile birlikte kırsal ekonomik gelirlerin arttırılmasını hedefliyoruz. Yürütülen bu çalışmaların kırsal mahallelerimizde sürdürülen tarımsal faaliyetlerinin gelişmesine ve üretim standartlarının yükseltilmesine önemli bir katkısı olacağı ümidiyle, tarımsal kalkınmaya yönelik çalışmalarımızın ara vermeden devam edeceğini hatırlatarak, Arı Kovanı Dağıtımının üreticilerimize faydalı olmasını temenni ediyorum”.
Konuşmaların ardından arıcılara kovanları teslim edildi. 
Son Güncelleme: 06.04.2017 12:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.