Borçlar yeniden yapılandırıldı

Borçlar yeniden yapılandırıldı

17 Ağustos 2016 Çarşamba 13:55
Borçlar yeniden yapılandırıldı
AK Parti Ekonomik İşler Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, TBMM’de kabul edilen 6736 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına dair kanunun mükellefe nefes aldıracağını söyledi. Vatandaşlara kanunun getirdikleri kolaylıklardan yararlanma çağrısı yapan Şahin, başvuruların ekim ayı sonuna kadar kabul edileceğini hatırlattı.
Milletvekili Hüseyin Şahin, piyasalardaki para akışının hızlandırılması maksadıyla yapılan düzenlemenin sağlayacağı ekonomik ve sosyal faydalara işaret ederek, “Burada asıl alacağın tahsilinden vazgeçilmesi söz konusu değildir. Ayrıca temmuz ayında ödenmesi gereken 2016 yılı motorlu taşıtlar vergisinin ikinci taksiti ile 2016 yılı gelir vergisi ikinci taksiti kanun kapsamı dışında tutulmuştur. Kanun, asıl alacağın gecikme faizi, gecikme zammı ve gecikme zammını yurtiçi ÜFE oranına göre yeniden hesaplanarak ödenmesini öngörüyor. Kanunla 6 milyon civarındaki mükellefin 30 Haziran 2016 tarihine kadarki kamu alacaklarının cezaları ve faizlerinin yeniden yapılandırılması kapsam içine alınmaktadır” dedi.
Milletvekili Şahin, milyonlarca vatandaşın Maliye Bakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, il özel idareleri belediyeler büyükşehir belediyeleri, büyükşehir belediyeleri su ve kanalizasyon idareleri, TOBB, TÜRMOB’a borçları bulunduğunu belirterek, yeniden yapılandırmanın hem piyasalardaki para dolaşımını hızlandıracağını, hem de ödeme kolaylığı sağlanan vatandaşlara ekonomik katkı sağlayacağını belirtti. Yapılandırma ile vatandaşların çok yüksek miktardaki gecikme faizi, gecikme zammı ve gecikme cezası yerine, asıl borcunun yanı sıra ÜFE oranındaki artışı ödeyeceğini ifade eden Hikmet Şahin, “Hükümetimiz zaman zaman kamu alacaklarının yeniden yapılandırılmasına yönelik düzenlemeler yaparak mükellefe kolaylık sağlıyor. Burada önemli olan borcunu ödeyememiş ve cezaya kalmış vatandaşa ödeme imkânı getirmek. Vatandaşlarımızın da hükûmetimizin bu iyi niyetli girişimini değerlendirerek, devlete olan borcunu zamanında ödemesi gerekiyor. Verilen fırsatı değerlendirmelerini istiyoruz” şeklinde konuştu.
Kabul edilen kanun ile takip edilen vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, askerlik, seçim, nüfus, trafik karayolu geçiş ücreti ve RTÜK idari para cezaları, gümrük vergileri, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına katkı payı, sigorta primleri, topluluk sigortası primleri, emeklilik keseneği ve kurum karşılığı, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primi, genel sağlık sigortası prim alacakları ile bu alacaklara ilişkin her türlü faiz, zam, gecikme zammı, gecikme faizi, cezai faiz ve gecikme cezalarının yeniden yapılandırma imkânı getiriliyor. Ayrıca belediyelerin idari para cezaları, su, atık su ve katı atık ücreti alacakları, belediyelere ödenmesi gereken paylar hariç, beyana dayanan vergilerde ve 2016’ya ilişkin 30 Haziran’dan önce tahakkuk eden vergi ve bunlara bağlı vergi cezaları, gecikme faizleri, gecikme zamları da yeniden yapılandırılacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.