DEVLETİN SAHİP ÇIKMADIĞI PROJEYE VATANDAŞ NASIL SAHİP ÇIKSIN?

09 Aralık 2021 Perşembe 16:58
DEVLETİN SAHİP ÇIKMADIĞI PROJEYE VATANDAŞ NASIL SAHİP ÇIKSIN?

SP İlçe Başkanı Hasan Eroğlu, Hükümet Konağının yeni yeriyle ilgili yazılı bir açıklama yaptı.

MEVCUT YERE MEYDAN PROJESİNİ DESTEKLİYORUZ

Başkan Eroğlu yaptığı açıklamada; “Konuyla ilgili İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban beyin açıklamalarını takip ettik. Hükümet konağının yıkılan alana tekrar yapılmamasıyla ilgili merkezi yönetime rağmen gayret içerisinde olduğunu da biliyoruz. Bu sebeple bu alanda yeniden bir yapılaşma olmamasıyla ilgili alınan kararı destekliyoruz. Yeni belediye binasında, yeni hastane binasında düşülen hataya bu alanda tekrar düşülmemesi olumlu bir gelişmedir. Yeni hükümet konağının nereye yapılacağına ilişkin ise Sayın Alper Taban, Hikmet Şahin Köprülü kavşağı bölgesindeki yaklaşık 14 dönümlük yeşil ve ağaçlandırılmış alanı işaret etti.”

HANİ SİYASİ PARTİLERLE İSTİŞARE EDİLECEKTİ?

banner380

“Bu yer tespitiyle ilgili öncelikle usulen yapılan hataları belirtmek istiyoruz: sayın Alper Taban’ın arkasında bir haritayla, basın mensuplarından önce biz siyasi parti temsilcilerine veyahut da en azından belediye meclis üyelerine bu sunumu yapması gerekirdi. Burada kararın doğruluğu veya yanlışlığından öte istişarenin tabana doğru yayılmasını önemsediğimizi belirtmek istiyoruz. Bundan birkaç ay önce, ben de dahil olmak üzere tüm siyasi parti ilçe başkanlarını bir araya toplayarak bundan sonraki süreçte istişare içinde olunacağı ifade edilmişti. Şimdi İnegöl kamuoyunun en önemli konularından biriyle ilgili ve Sayın Alper Taban’ın ifadesiyle artık “siyasi” hale gelmiş bir konuyla ilgili bizlerle bir görüş alışverişinde bulunmaması kabul edilebilir değildir. Ve yine başta Kaymakamlık olmak üzere devletin neredeyse tüm taşra kurumlarının bulunduğu bir yapıyla ilgili bir karar açıklanırken masada İlçe Kaymakamımız ve Milletvekilimizin de bulunması gerekirdi. Sayın başkanın sadece iktidar partisi ilçe başkanıyla vermiş olduğu bu kare bile alınan kararda takip edilen sürecin ne kadar sağlıksız olduğunu göstermiştir.”

İNEGÖL “KÖTÜNÜN İYİSİ”NE Mİ LAYIK?

“Sayın Alper Taban, tespit ettikleri yerle ilgili “kötünün iyisi” tabirini kullandı. Yani iyi bir yer bulamadıklarını mevcut buldukları yerlerin kötü yerler olduğunu bunlar arasında bir tercih yaptıklarını ifade etti. Hem maddi hem idari birçok etkiye sahip İnegöl’de, sadece mevcut imara uygun yerlerle sınırlı değerlendirme yapmak hatalı olacaktır. Burada kamulaştırma ile satın alma da dâhil olmak üzere en ideal noktanın tespiti önemlidir. Bu sebeple “kötünün iyisi” tabirine İnegöl’ün layık olmadığını ifade etmek istiyoruz.” BU GİDİŞLE HARİTADA YEŞİL YER KALMAYACAK “İdarecilerimizin her yer tespitinde haritada gördükleri yeşil alanlara yönelmesi kabul edilecek bir durum değildir. Yeni tespit edilen yer, OSB bölgesinin hemen yanında ve Ankara yoluna direk cephe olan bir yerdir. Bu alan yeni hastanenin yapıldığı top sahası gibi o mahallenin nefes alacağı tek alandır. Şu an sadece ağaçlandırılmış olan bu alanın aslında botanik park gibi donatılarak değerlendirilmesi gereklidir.” 

DEVLETİN SAHİP ÇIKMADIĞI PROJEYE VATANDAŞ NASIL SAHİP ÇIKSIN?

“Bizim talep ettiğimiz Yeni İnegöl bölgesi ise orada yeterince yapılaşmama olmaması gerekçesiyle uygun görülmediği söylendi. Açıkça ifade ediyoruz ki; bu mantıkla hareket edildiği sürece İnegöl’de yine çarpık kentleşmenin önüne geçilemez. Her zaman ifade ettiğimiz hususu yine tekrar ediyoruz: Siz yöneticiler olarak cazibe noktalarını Yeni İnegöl’e götürmediğiniz müddetçe orada sağlıklı bir büyüme olmaz. Vatandaş, devletin bile kendince cazip görmediği bir yerde neden yatırım yapsın? Niye oraya gitsin? Yeni hastane binasında, yeni belediye binasında yapmadığınızı bari bu yerleşke için yapın. Vatandaşın da bu yerleşkeye toplu taşıma ile kolayca ulaşımını sağlayacak hatları oluşturun.”

O ALANA YAPARSANIZ 5 YIL SONRA YİNE TAŞINMASINI KONUŞURUZ

“Hükümet konağının aynı mantıkla o yeşil alana yapılması durumunda muhtemelen bundan 5 yıl sonra diğer yerlerde olduğu gibi yerin yetersizliğini ve taşınması gerektiğini konuşacağız. Bu alanda itfaiye kavşağında zaten yoğun bir trafik ve keşmekeşlik varken bir de o alana ilave yaya ve araç trafiği getirdiğinizde işin içinden çıkılmaz hale gelecektir. O binanın otopark ihtiyacı için de yine çok büyük bir alanın rezerve edilmesi gerekecek, bu da o bölgedeki yeşil alanın tamamen yok olması anlamına gelecektir. Özetle; yine istişaresiz, “ben yaptım oldu” “biz soracağımız yerlere sorduk” mantığıyla alınan isabetsiz bulduğumuz bu kararı kabul etmediğimizi siz basın mensupları aracılığıyla deklare ediyor, hepinize saygılar sunuyoruz.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
<