Esnafın borçları yeniden yapılandırılacak

Esnafın borçları yeniden yapılandırılacak

05 Eylül 2016 Pazartesi 14:22
Esnafın borçları yeniden yapılandırılacak
banner141
İnegöl Kırtasiyeciler, Zücaciyeciler, Hırdavatçılar ve Bakkallar Odası Genel Sekreteri Serkan Kurt yaptığı açıklamada, esnaf ve sanatkarların kamuya olan borçlarını yeniden yapılandıran kanunun yürürlüğe girdiğini bildirdi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonunun yoğun ve ısrarlı talepleri sonucunda Esnaf ve Sanatkarların kamuya olan borçlarını yeniden yapılandıran 6736 sayılı bazı alacakların yeniden yapılandırılmasına ilişkin Kanunun 19 Ağustos 2016 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdiğini ifade eden Genel Sekreter Serkan Kurt, “İlgili Kanunun 11. maddesi (8) paragrafında belirtildiği üzere, 30 Haziran 2016 tarihi (bu tarih dâhil) itibarıyla, ödenmesi gerektiği halde bu Kanunun yayımlandığı tarihe kadar ödenmemiş olan; 7 Haziran 2005 tarihli ve 5362 sayılı Esnaf ve Sanatkarlar Meslek Kuruluşları Kanunu hükümlerine göre esnaf ve sanatkarların üyesi oldukları odalara olan aidat borçları ile odaların birlik ve üyesi oldukları federasyonlara, birlik ve federasyonların Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonuna olan katılma payı borç asıllarının ödenmemiş kısmının birinci taksiti bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihi takip eden üçüncü ayın sonuna kadar, kalanı aylık dönemler hâlinde ve azami toplam altı eşit taksitte ödenmesi hâlinde, bu alacaklara uygulanan faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi fer´i alacakların tahsilinden vazgeçilir” dedi.

EKİM SONUNA KADAR

Başvuruların Ekim ayı sonu itibariyle son bulacağını belirten Kurt, “Bu fıkra hükmünden yararlanılabilmesi için bu Kanunun yayımlandığı tarihi izleyen ikinci ayın sonuna kadar alacaklı birime başvurulması şarttır. Fıkra kapsamında ödenmesi gereken tutarların fıkrada öngörülen süre ve şekilde kısmen veya tamamen ödenmemesi hâlinde, ödenmemiş alacak asılları ile bunlara ilişkin faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi fer´i alacaklar ilgili mevzuat hükümlerine göre tahsil edilir. Bu fıkra hükmünden yararlanmak isteyen borçluların fıkrada belirtilen şartları yerine getirmelerinin yanı sıra dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri ve kanun yollarına başvurmamaları şarttır. Bu kapsamda tamamı ödenen alacaklara ilişkin yargılama giderleri ile icra masrafları ve vekâlet ücretleri karşılıklı olarak talep edilmez. Bu Kanunun yayımlandığı tarih itibarıyla üyelerin odalara, odaların birlik ve federasyonlara, birlik ve federasyonların da Konfederasyona kısmen veya tamamen ödemiş olduğu aidat ve katılma payı asıllarına isabet eden ve ödenmemiş olan faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi fer´i alacakların tahsilinden vazgeçilir. Odamıza kayıtlı olup geçmiş yıllardan aidat borcu olan esnaflarımızın en kısa sürede odamıza başvurmalarını ve yapılandırma işlemini tamamlayıp borçlarını ödemelerini önemle hatırlatırım” şeklinde konuştu. 
Son Güncelleme: 05.09.2016 14:25
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.