İnegöl Adına İyi Bir Kazanım Oldu

banner177

İnegöl Adına İyi Bir Kazanım Oldu

07 Aralık 2017 Perşembe 16:38
İnegöl Adına İyi Bir Kazanım Oldu

24-25 Kasım 2017 tarihleri arasında İnegöl Kaymakamlığı himayesinde İnegöl Belediyesi, Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) ve İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası’nın koordinasyonunda düzenlenen İnegöl 1. İstihdam Fuarının değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2017 yılını istihdam seferberliği yılı ilan etmesi ve buna katkı sağlama kapsamında İnegöl’de ilk defa gerçekleştirilen İstihdam Seferberliği Buluşmasının değerlendirme toplantısı İlçe Kaymakamlık toplantı salonunda gerçekleşti.

İlçe Kaymakamı Ali Akça, Belediye Başkanı Alper Taban, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Anıl ile İnegöl İşkur Şube Müdürü Ahmet Baştürk katılım gösterdiği değerlendirme toplantısında, iki gün boyunca süren İstihdam Seferberliği Buluşmasına ait veriler paylaşılırken, iş arayan ile iş vereni buluşturan bu organizasyonun geleneksel hale getirilmesi noktasında ortak karar alındı.

“İSTİHDAM FUARIMIZIN GELENEKSEL HALE GETİRİLMESİNİ ARZU EDİYORUZ”
İnegöl İstihdam Seferberliği Buluşması adı altında düzenlenen İnegöl 1. İstihdam Fuarının değerlendirme toplantısında ilk olarak İnegöl İşkur Şube Müdürü Ahmet Baştürk söz aldı. Baştürk, “13 Kasım 2017 tarihinde istihdam fuarının yapılmasıyla alakalı bir basın toplantısı düzenlenmişti. O tarihten sonra 24-25 Kasım tarihlerinde planlanmış olan fuarla ilgili yoğun bir çalışma temposu içerisine girdik ve nihayet 24-25 Kasım tarihlerinde İstihdam Fuarımızı gerçekleştirdik. Bu fuarımıza İnegöl Sanayici ve İşadamları Derneği’nin çok büyük katkısı oldu. Kaymakamlığımızın himayesinde, değerli Kaymakamımızın bizi teşvik eden katkıları oldukça yüksek oldu. Sayın Belediye Başkanımızın ve Ticaret Odası Başkanımızın da katkıları oldukça yüksekti. Biz rakamlarla fuarı gözden geçirdiğimizde şunu görüyoruz; Fuarımız, İnegöl’ün 34 güçlü ve büyük firmasıyla yapıldı. Bu firmalarımızın yanında 4 de kurum fuarımıza iştirak etti. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüzün Halk Eğitim Merkezi ve Mesleki Eğitim Merkezi, İnegöl Savcılığının Denetimli Serbestlik Müdürlüğü stant açtı. Uludağ Üniversitesi İşletme Fakültesi kendi standını açtı. Hem iş arayanların hem iş arama süreciyle ilgili durumu gözden geçirmek, daha iyi tanımak isteyen öğrencilere yönelik ciddi çalışmalarımız oldu. Bu çalışmalarda 4 tane de seminer verildi. Firmaların insan kaynakları yöneticileri ve Uludağ Üniversitesi İşletme Fakültesi’nin dekan yardımcısı da fuarımızda gençlere ve öğrencilere dönük iş arama teknik ve yöntemleri, CV hazırlama teknikleriyle alakalı seminerler verdi. Seminerlere katılım arzuladığımız düzeydeydi. 120 civarında öğrenci seminerlere katıldı ve seminerlerin sonucu da gayet güzel oldu. Ziyaretçi sayısı açısından baktığımızda bin 350 kişinin fuarımızı ziyaret ettiğini görüyoruz. Fuarda yer alan firmalara CV bırakan kişi sayısı da 2 bin 52 adet. Firmaların birebir görüşmesi de bin 515 kişi. Bu fuarın istihdama katkısı ne olur diye baktığımızda yıl ortalamamız aylık 400 civarında işe yerleştirme oranındaydı. Ekim ayındaki işe yerleştirmemiz 393 fakat Kasım ayındaki işe yerleştirme oranımız 864 oldu. Bu aylık ortalamanın yaklaşık 400 üzerinde. Fuarın direk etkisi dememiz tam olarak söz konusu olmayabilir, başka etkenler de var ama aylık ortalamalara baktığımızda Kasım ayındaki ciddi yükselişte fuarın etkisinin oldukça yüksek olduğunu düşünüyoruz. Ki fuarın istihdam artışına etkisini 1 ay sonra tam olarak görme imkânımız olacak çünkü Aralık ayı itibariyle işe yerleştirme sonuçlarını tam olarak alabileceğiz. Fuarımızın beklenti anketi yapıldı. Katılan firmaların çok mutlu ve memnun kaldıklarını görüyoruz. Üstelik istihdam buluşmasının İnegöl’de daha da geliştirilerek devam etmesini, geleneksel hale getirilmesini arzu ettiklerini görüyoruz” dedi.

“FUARIN DAHA İYİ OLMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ”
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Metin Anıl da, geçtiğimiz günlerde bir istihdam fuarı organize ettiklerini belirterek, “Sayın Kaymakamımız, Belediye Başkanımızın himayeleri ve İŞ-KUR’un içinde olduğu bir fuar oldu. Bu fuardan önce 13 Kasım’da İnegöl Belediyesinde yaptığımız bir tanıtım toplantısında Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye’deki işsizliğin en aza indirilmesi konusunda bir istihdam seferberliği başlattığı ve bu seferberlikte herkesin elini taşın altına koyması gerekliliğini anlatmıştık. Bu konuyla alakalı İnegöl olarak elimizi taşın altına koyduk ve İnegöl’deki zaten Türkiye ortalamalarının altında olan işsizliği daha aşağılara çekme adına, bir ilçede ilk defa yapılan istihdam fuarının mutluluğunu yaşayarak bu işin içine girdik. İŞ-KUR Müdürümüz verileri verdi, neticeler gayet olumlu ve güzel. Yaklaşık 2 bin CV toplandı. Kasım ayında da her ortalaması 400 olan işe yerleştirmelerin 800’e çıkması, fuarın başarıyla neticelendirildiğinin bir göstergesi. İnegöl, işin, aşın, istihdamın, sanayinin, üretimin ve ihracatın yoğun olduğu bir yerleşim yeri.Biz bu fuarın her yıl geleneksel olarak devam etmesini ve İnegöl’deki işsizliğin daha da aşağılara çekilmesini talep ediyoruz. Bu anlamlı fuarımız her yıl yapılarak geleneksel olmalı. Bu sadece İnegöl ile kalmayıp İnegöl’e yakın yerleşim yerlerinin de harekete geçirilmesiyle renklenmeli, şekillenmeli ve büyümeli. Bu işin içinde Yenişehir, Domaniç, Pazaryeri, Keles, Orhaneli, Harmancık ve Büyükorhan olmalı… Merkezi İnegöl’e koyarak yaklaşık 80-100 kilometrelik bir daire içinde kalan tüm yerleşim yerlerini haberdar edilerek bu organizasyona dâhil edilmeli. Bu bir başlangıçtır, fevkalade iyi neticeler verdik. İstihdam fuarının daha iyi olması için bizim üzerimize düşen ne varsa yapacağımıza söz veriyoruz.”

“İNEGÖL ADINA İYİ BİR KAZANIM OLDU”
İnegöl 1. istihdam Fuarının önemine vurgu yapan İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban, “Alın teri ve akıl terinin Cumhurbaşkanımız aracılığıyla seferberliğe dönüştürülmesiyle ilgili İnegöl’de yerelde neler yapabilir dediğimizde ilk etapta kurumların bir araya gelerek koordineli çalışmasıyla istihdam fuarı hazırlığı içerisine girdik. Bunu öncelikle kurumların görev ve sorumlulukları olarak protokol altına aldık ve akabinde de 24-25 Kasım tarihlerinde fuarımızı gerçekleştirdik. Direk olarak arkadaşlarımızın sen şurada işe başla sen burada işe başla diye katkısını düşünemeyiz ama işverenimizle iş gücünü bir araya getirerek onların açık olan pozisyonlarıyla ihtiyacı olan iş gücünü ortada buluşturarak bu katkıyı gerçekleştirmiş oluyoruz. Burada sadece bir iş arayan kişinin iş bulmasını gerçekleştirmiş olmuyoruz. Burada 34 tane çok güçlü kurumsal manada çalışan, gelecek vaat eden işletmelerin bir araya geldiği bir istihdam fuarı oldu. Buradan çoklu faydalar gerçekleşti. Bizlere gelen iş talepleri noktasında biz bireylerle oturup konuştuğumuzda şu eksikliği görüyoruz; karşıda bir açık pozisyon var ama kişilerin yeterlilikleri bununla alakalı değil ya da farklı alanlarda farklı meziyetleri var. Bu firmalarla buluşturduğumuz iş gücü orada aranan nitelikler nelerdir görmüş oldular. Dolayısıyla kendilerini bu manada geliştirmeleri için bir fırsat oldu. Yaptığımız ikili görüşmelerde de şunu ifade ettik; iş arayan kişi için kesinlikle geç kalınmış bir durum söz konusu değil. Kişi kendisine kısa ve orta vadeli kariyer planı yapsa üniversite mezunu da olur meslek sahibi de olur. Yeter ki kendisiyle yüzleşsin ve akabinde de geleceğine dair atmak istediği adımları planlasın. Bunu yapan kimse açıkta kalmaz. İnegöl’de eksi işsizlikleri konuştuğumuz bir ortamda bunu neden yaptık? Nitelikli personeli bir anlamda buluşturmak istedik bir de iş arayan arkadaşlarımız açık pozisyonları görsünler ve farkına varsınlar istedik. Burada İŞ-KUR Müdürümüz de teknik rakamlara girdiler, başvuru sayısı ve bırakılan CV’ler olarak nitelikli bir fuar oldu. İlk olmasına rağmen bu oranların bu pozisyonda olması bizler adına sevindirici. Bu fuarın geliştirilerek, geri bildirimler göz önünde bulundurularak değerlendirmeye alınıp bundan sonraki fuarlar için en güzel hale dönüştürülebilir. İnegöl adına iyi bir kazanım oldu. İyi ki bu fuarı İnegöl’ümüzde tertip ettik. Başta İlçe Kaymakamız olmak üzere böylesi güzel bir fuarın gerçekleşmesinde emeği olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

“HERKESİN RAHATLIKLA İŞ BULABİLDİĞİ BİR ŞEHİRDE YAŞIYORUZ”
Toplumun refahına vurgu yaparak başladığı konuşmasında İlçe Kaymakamı Ali Akça ise, “İnegöl Belediyesi, Ticaret ve Sanayi Odası ile İş-Kur Müdürlüğü arasında imzalanan protokol çerçevesinde geçtiğimiz Kasım ayının 24-25 tarihlerinde İnegöl’de istihdam fuarı gerçekleştirdik. Bu fuar başarılı oldu. İş-Kur aracılığıyla işe yerleştirme rakamlarına baktığımızda ortalama aylık 400 civarında. Fakat fuarın gerçekleştirildiği Kasım ayında İş-Kur’un işe yerleştirdiği sayı 864. Yani 471 kişi daha fazla, aylık ortalamanın üzerinde. Bu farkın ve ilave istihdamın oluşmasında İstihdam Fuarının katkısı bence bir numara seviyesindedir. Olumlu bir performans gösterildiğini değerlendiriyorum. 2017 yılı içerisinde. İstihdam seferberliği başladı. 2016 yılında işe yerleştirme sayımız bin 733. 2017 yılında ise işe yerleştirme sayımız bugün itibariyle 3 bin 930. Yani arada 2 bin 197 kişilik bir fark olmuş. İstihdam seferberliğinden sonra getirilen düzenlemelerle, işadamlarımıza ve firma sahiplerimize devletimizin sağladığı katkılarla %126 ilave bir fark olmuş gerçekten gurur verici bir tablo. Ülkemizdeki işsizlik oranı %10,2 civarında. Bursa genelinde işsizlik oranının %7,7 olduğu tespit edilmiş. İlçeler bazında işsizlik rakamlarıyla ilgili resmi anlamda yapılmış bir tespit yok ama biz İnegöl’deki işsizlik oranıyla alakalı çalışma yaptık. İnegöl’de işsizlik oranını %3’ün altında olduğunu söyleyebiliriz. Gerçekten gurur verici tablo. Dünya genelinde ise işsizlik oranı %9 civarında. Yani İnegöl, hem kurumsal duruşu hem de firmalarımızın gösterdiği performansla gerçekten cennet gibi bir ilçeyiz.İnegöl herkesin rahatlıkla iş bulabildiği bir ilçe. İnegöl’ün bu gıpta edilecek durumunun tesisinde devletimizin katkısı büyük. Devletimizin yanında işadamlarımız da var. İnegöl üretim noktasında gerçekten model ekonomik şehir. Bu şehrin ortaya çıkmasında müteşebbislerimizin ve işadamlarınız oluşturduğu kurumsal yapıların, belediyemizin ve İş-Kur’un katkıları gurur duyulacak seviyede. Gayretler hepimizin göğsünü kabartacak seviyede. İstihdam Fuarımızı diğer fuarlarımız gibi kurumsal hale getireceğimizi belirtmek istiyorum. Zaten fuar noktasında İnegöl rüştünü ispatlamış bir ilçe” şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler:
E-inegol
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.