İnegöl´de festival coşkusu

İnegöl´de festival coşkusu

14 Ağustos 2016 Pazar 19:28
İnegöl´de festival coşkusu

 29. Uluslararası Kültür Sanat Festivali “Birlik Beraberlik ve Milli İrade” temasıyla, kortej yürüyüşü ile start aldı.

İnegöl Belediyesi tarafından son iki yılda ise yaşanan olaylar nedeniyle iptal edilen ancak bu yıl “Birlik Beraberlik ve Milli İrade” sloganıyla düzenlenen Uluslararası Kültür Sanat Festivali kortej yürüyüşü ile start aldı.13-17 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek olan 29. Uluslararası Kültür Sanat Festivali´nin Cumartesi günü hava muhalefetiyle ertelenen kortej yürüyüşü Pazar günü coşku ile gerçekleştirildi.

İnegöl AVM önünde toplanan protokol üyeleri, hemşeri, kültür ve folklor ekipleri ile İnegöl halkı, İnegöl Tarihi mehter ekibi öncülüğünde kortej yürüyüşüne start verdiler.

Ahmet Akyollu, Atatürk Bulvarı üzerinde Mehter takımı eşliğinde yürüyen kortej, renkli görüntülere sahne oldu.

Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Belediye olarak her geçen gün artırdığımız hizmet ağı ile şehri şekillendirip ve çehresini değiştirirken, bununla yetinmeyip, ortaya koyduğumuz kültür ve sanat faaliyetleri aracılığıyla da şehirde yaşayan bireylerin aklına ve ruhuna zarafet kazandırmaya çalışıyoruz. Kültür ve sanatın toplum tüm dinamiklerine yayılması için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. İnegöl Belediyesi olarak farklı coğrafyalardan gelen kültür elçilerine ev sahipliği yapan ve kültürlerin buluşmasına ve kaynaşmasına vesile olan ve bu yıl 29.´uncusunu gerçekleştireceğimiz Uluslararası Kültür Sanat Festivali işte bu düşüncemizin bir ürünüdür. Bildiğiniz üzere 1988 yılından beri gerçekleştirdiğimiz Uluslar arası Kültür Sanat Festivalimizi 2014 ve 2015 yıllarında İsrail´in Gazze saldırısı ve ülkemizde yaşanan terör saldırıları sonucunda gelen şehit haberleri yüzünden iptal etmiştik. Bu yıl da tüm coşkusuyla kültür ve sanatın ihtişamını İnegöllü hemşerilerimize sergilemek düşüncesiyle aylar önce hazırlıklarına başladığımız festivalimize sayılı günler kala bir asra bedel bir gece olan ve ikinci bir istiklal mücadelesi örneği sergilediğimiz 15 Temmuz darbe kalkışmasını yaşadık. 15 Temmuz gecesi darbe kalkışması sonrasında tüm Türkiye´de olduğu gibi meydanlara inerek milli iradeye sahip çıkan İnegöllülerin birlik ve beraberlik içerisinde tek yürek olarak tuttukları demokrasi nöbetlerine hepimiz şahit olduk. ‘Hakimiyet Milletindir´ sözünü haykırırcasına tarihin destansı kahramanlıkları içerisinde en ön sıralarda yerini alacak 15 Temmuz Darbe Kalkışması karşısında ilçe halkımız tarafından tutulan demokrasi nöbetlerindeki birlik ve beraberliğin en güzel şekilde bundan sonrada ortaya koyulacağına inancımız tamdır. Ayrıca 15 Temmuz darbe kalkışması karşısında Milli İradeyi koruma pahasına, esaret ve zillet Kabul etmeyeceğimizi, namlulara göğsümüzü dayayarak, tankların önüne yatarak, uçaklara ve helikopterlere dahi hamleler yaparak ilk geceden beri tek yürek olmayı başarmış Türk Milletinin meydanlarda sabaha kadar tuttukları demokrasi nöbetlerinin ne kadar önemli olduğu tarih kitaplarında yer alarak bugünden geleceğe taşınacağına eminiz. İnegöl Belediyesi olarak bizlerde İnegöl´ün vatanına bağlılığını, kendi canından daha değerli gördüğü ülkesine sahip çıkmak adına gösterdiği destansı duruşu, söz konusu vatansa gerisi teferruattır sözünü bütün dünyaya haykırırcasına gösterdiği demokrasi nöbetlerini taçlandırmak istedik” dedi.

BİRLİK BERABERLİK VE MİLLİ İRADE

Bu yıl 13-17 Ağustos 2016 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 29. Uluslararası Kültür Sanat Festivalinin temasını "birlik beraberlik ve milli irade" olarak belirlediklerini ifade eden Aktaş, “Maneviyatın maddeyi yendiği o unutulmaz geceyi tarihe altın harflerle yazdıran aziz Türk milleti dünyaya bir ülkenin nasıl cansiperane savunulacağını en iyi şekilde gösterdi. Her bir vatandaşımız kurşunlara karşı yürüyerek, tankların altına yatarak Anadolu insanımızın asilliğini bir kez daha ölümsüz hale getirdi.  Bu hain darbe kalkışması sırasında vatanı için canını feda eden Şehit Astsubay Ömer Halisdemir başta olmak üzere Malatya´da darbecilerin bıraktığı tankı kullanan Mustafa Özbey´i, Atatürk Havalimanı´nda bir tankın önüne yatan Metin Doğan´ı, darbe girişimine karşı kamyonla Taksim´e çıkan Şerife Boz´u ve adlarını burada tek tek sayamadığım ölümsüz kahramanları hiçbir zaman unutmayacağız.  Cumhurbaşkanımızın meydanlara çıkın talimatını vermesinden sonra tüm Türkiye´de olduğu gibi 27 gün boyunca sabahlara kadar meydanları boş bırakmayan İnegöllü hemşerilerime huzurlarınızda bir kez şükranlarımı belirtmek istiyorum. Tek yürek olunan bu birlik ve beraberlik ruhunu en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. 15 Temmuz´u daha güçlü, daha müreffeh bir Türkiye´nin inşası için bir milat haline dönüştürmeliyiz. Bundan sonra işlerimize daha sıkı sıkı sarılarak, en iyisini yapma noktasında elimizden gelen tüm gayreti göstermeliyiz. Şimdi günlük hayatımıza dönme zamanı. Her zamankinden daha fazla birbirimizi sevmeli ve bu sevgimizi göstermeliyiz. Bu anlayışla İnegöl belediyesi olarak bu yıl gerçekleştireceğimiz Uluslararası Kültür Sanat Festivalimizi ‘birlik beraberlik ve milli irade´ teması üzerine kurmak istedik. Şehir olarak kenetlenme noktasında düzenleyeceğimiz festivalin önemli bir işlev göreceğine inancımız tam. Festival süresince İnegöl´ün dört bir tarafında birçok etkinlik gerçekleşecek olup, İnegöl; 5 gün boyunca dolu dolu etkinliklere şahit olacak. Festivalimiz yurt dışından gelecek özel ekiplerin gösterileri, spor müsabakaları, sokak etkinlikleri ve halk konseri ile birbirinden renkli görüntülere sahne olacak. Festival kapsamındaki bütün etkinlikler, halka açık ve ücretsiz olacak” diye konuştu.

İNEGÖL´DE DIŞ PARK GÖSTERİLERİ

Bu sene, halk dansları gösterisi yapmak üzere İnegöl´den Bal-Göç Kültür Derneği, Ahıskalılar Kültür Derneği, Ertuğrulgazi Kültür Derneği, Şavşatlılar Kültür Derneği, Rumeli Kültür Derneği, Kafkas Folklor ve Kültür Derneği ile Belediye Halk Danslarının yanı sıra, yurtdışından Azerbaycan, İran, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kırgızistan ve Makedonya ekiplerinin festivale renk katacağını söyleyen Aktaş, “Festivalimizin diğer bir ayağında ise 19 kültür derneğimiz Kültürpark içi kameriyeler bölgesinde çadır açacak ve kendi kültürlerine ait tanıtımlar da yapacak. Festival kapsamında ayrıca yerli ve yabancı halk dansları ekipleri festival havasını şehrin dört bir yanına yayma noktasında toplam 9 ayrı bölgede 27 dış park gösterisi yapacak. Organizasyon kapsamında spor müsabakalarına da yer veriyoruz. Sporun dostluk, barış ve kardeşlik olduğunu ortaya koyma noktasında Kurumlar arası Voleybol ve veteranlar Masa Tenisi ile artık bir marka haline gelen 13.Refik Gür Sokak Basketbol turnuvasını düzenleyerek sporu tüm yaş guruplarına yaymaya çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

KORTEJLE BAŞLADI

29. Uluslararası Kültür Sanat Festivalinin Cumartesi günü hava muhalefeti nedeniyle yapılamayan kortej yürüyüşü Pazar günü (dün) yaptıklarını Aktaran Aktaş, “15 Ağustos Pazartesi günü akşamı nikah salonu önünde gerçekleştireceğimiz Uğur Işılak konserine tüm ilçe halkımızı davet etmek istiyorum” diye konuştu.

ALTIN MOBİLYA DANSLARI

İnegöl´ün ticari hayatını ayakta tutan İnegöl Mobilyasını uluslararası arenada tanıtmak amacıyla, bu sene 5.´sini gerçekleştirecekleri Altın Mobilya Halk Dansları yarışmasının da 6 yabancı ülke halk dansları topluluklarının katılımlarıyla 17 Ağustos Çarşamba günü Açık Hava Gösteri Merkezinde yapılacağını açıklayan Başkan Aktaş, “13-17 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştireceğimiz Uluslararası Kültür Sanat Festival´imize katkıda bulunan kişi, kurum, kuruluş, kulüp ve gruplara da teşekkür etmek istiyorum. Bilindiği gibi bu festivalin maliyeti sponsorlar marifeti ile karşılanmakta olup, İnegöl Belediyesi´ne her hangi bir külfeti yoktur. Bu yıl festivalimize sponsor olan firmalarımız; İsko, Küçükçalık Tekstil,  Serra Sünger,  Özdilek A.Ş,  İnegöl AVM,  Çilek Odası ve Mobiliyum AVM´dir. Kendilerine maddi katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Şunu da ifade etmek isterim ki tüm çalışmalarımızda, bize güç veren meclis üyelerimize, festivalimizin düzenlenmesine maddi katkı koyan sponsorlarımıza, Kültür Sanat Komisyonu üyelerimize, belediyemizin fedakâr çalışanlarına, sivil toplum kuruluşlarına, kültür-sanat camiasına ve ferasetiyle bize rehberlik eden İnegöl halkına teşekkürlerimi sunuyorum. Ayrıca 15 Temmuz gecesi, sokaklara meydanlara inerek, namluların, tankların, helikopterlerin, uçakların karşısına dikilme cesareti gösteren tüm vatan evlatlarına bir kez daha şükranlarımı sunarken, o gece adeta ölümü öldürerek sokakları, meydanları dolduran milyonlarca vatandaşımız içinden tarihe kahramanlıklarını altın harflerle yazdırarak şehitlik mertebesine ulaşan vatan evlatlarımıza Allahtan rahmet, gazilik şerefine nail olan isimsiz kahramanlar önünde de huzurlarınızda saygıyla eğiliyorum” dedi.
Son Güncelleme: 14.08.2016 19:34
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.