İnegöllü işadamından cumhurbaşkanına video'lu mektup

İnegöllü işadamından cumhurbaşkanına video'lu mektup

21 Ekim 2015 Çarşamba 15:45
İnegöllü işadamından cumhurbaşkanına video'lu mektup

 Mobilyum AVM Yönetim Kurulu Başkanı ve Saloni Mobilyanın sahibi genç iş adamı Haluk Özbek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a video bir mektup gönderdi. İşadamı 10 dakikalık videosunda şuları söyledi;

% 52 lik oy oranıyla kazandığınız Cumhurbaşkanlığı seçiminde Sizlere oy verdim, oy topladım. Verdiğim oylar sizlere ve demokrasimiz adına helali hoş olsun. Sizlere oy veren ve karşılığını bekleyen birisi olarak anlatıyorum bunları. Aslında çok güzellikler de yaşattınız bizlere fakat biz vatandaşız daha fazlasını bekliyoruz. Buna da hakkımızın olduğuna gönülden inanıyorum. 
Efendim ; tüm toplum olarak biraz moralimiz bozuk ve sizin desteğinize acil ihtiyacımız var. 
Çok değil 3-4 yıl önce toplumda herkes istediği partiye oy verir  bunuda toplumda rahatlıkla konuşurdu. İstediği partiyi, Başbakanı,cumhurbaşkanını överdi yada eleştirirdi. Kimin kimi desteklediğinin bir anlamı yoktu. Taraftarlık kavgası çıkmazdı. Ama şu anda ben hangi partiye oy verdiğimi söyleyemiyorum. En yakın arkadaşım basıyor eleştiriyi. Basıyor tehdidi. Tek partili sistemde olmadığımızı anlatsam da şöyle diyor bana " aman kimse duymasın sana düşmanlık yaparlar". Siyasi tercihimiz başımıza iş açar yada , aynı partidensek önümüzü açar oldu. İşte bu bizi çok ürkütüyor sayın Cumhurbaşkanım. Burda büyük bir hata büyük bir yanlış yöne gidiş yokmu. Parlamenter sistemde istyen istediği partiye oy veremezmi. Siyasilerin kendilerine oy istemek yerine, başka partilere oy verilmemesini açık açık ve ısrarla istemeleri çirkin değilmi. 
Sayın Cumhurbaşkanım, 
Eskiden yüzünüz gülerdi ve siz gülünce , siz konuşunca sizleri dinleyince içimiz enerjiyle dolar, motive olur büyük ümitlere kapılırdık. Bu enerjiylede ülkemiz çok da güzel günler yaşadı. 
Şimdi hep öfkeli hep kızgınsınız. Gülmüyorsunuz artık. Her konuşmanızda acayip olumsuzluklar var, acayip eleştiri var, negatiflik var. Hep bişeyler konusunda savunma yapıyorsunuz. Sürekli eski başarılardan bahsediyorsunuz. Büyük başarıların en büyük düşmanı , bir önceki başarıdır derler. Doğru galiba efendim. Ben dahil halkımızın ekseriyeti , sizlere oy verenler, hatta parti yönetiminde etkin olanlar sizlerden çekinir olduk. Sizinle konuşamaz olduk. Hatta en yakın arkadaşlarınız, ekibiniz bile sizinle konuşmaya çekinir oldu.Sizden ürker olduk. Siz sertleştikçe ülkemiz ve kurduğunuz AKP kaybediyor. Sayın Cumhurbaşkanım lütfen bizlere eskisi gibi davranın. Bize fırça atmayın. 
Sizler bu ülkeye çok büyük hizmetler ettiniz, çok çalıştınız çok yoruldunuz. Bunu biliyoruz. Allah sizlerden ve ekibinizden razı olsun. Ama böyle öfkeli olursanız sizde hayattan zevk alamazsınız.  Sizinle beraber aileniz, sevenleriniz ve halkınızda keyif almaz olur hiçbirşeyden. 
Sayın cumhurbaşkanım motive edin bizi lütfen. Ben 41 yaşındayım. Mühendisim ve Bursa İnegöl' de mobilya sanayicisiyim. 16 yıl önce sıfırdan iş hayatına atılıp şirketimi 300 çalışanı olan büyüklüğe getirdim. Milyonlarca dolar döviz getirdim ülkeme hamdolsun. 7 yaşından bu yanada çalışıyorum. Benimde motivasyona ihtiyacım var. Bu kavga dilinden, kavga ortamından, kutuplaşmalardan bıktım ve çok endişeliyim. Yıllardır yoğun çabalarla kendime ve çalışanlarıma kazandırdıklarımı şimdide kaybetmekten korkuyorum. İşime bakmak, üretmek,satmak, istihdam yaratmak istiyorum. Ben motive edilmek istiyorum. 

Sayın Cumhurbaşkanım, 
Bizleri motive edin lütfen, bizlere biraz başka şeylerden bahsedin lütfen. Bizlere kitap okumayı bol bol okumayı tavsiye edin mesela,
Yabancı dil öğrenimini tavsiye edin, hatta yabancı dil meselesini daha ilkokulda halletmeliyiz deyin. Bilim , kültür, sanat olmadan kalkınma olmaz, kaliteli yaşam olmaz deyin. Herkese evinin önünden başlayarak ağaç dikmeliyiz deyin. Herkes çevreyi korumalı, sağa sola çöp atmamalı deyin. Eskiden dediğiniz gibi sigara sağlığa zararlıdır , aman sigaraya başlamayın deyin. İmkanı olanlar öğrencilere burs vermeli, bir mülteciye evini açmalı, bir fakire sahip çıkmalı deyin bize .kendiniz kadar başkalarınıda düşünün deyin. Meslek liselerini almanya standartlarına getirelim deyin bize.
Özgürlük ve girişimde Amerikayı örnek almalıyızı tavsiye edin bize. 
Her üniversite öğrencisi , hatta ilkokul lise öğrencileri her yıl mutlaka Avrupayı gezmeli görmeli deyin. 
Bilgisayar yazılım dersleri daha ilkokulda başlamalı deyin,
Eğitimli, kültürlü, çalışkan , sanata değer veren ,araştıran vatandaş  olmamızı tavsiye edin bize.
Kazancımızı israf etmemeyi öğretin bize. 
Her insanımız tüm dünya için, insanlık için örnek olmalıdır deyin bize. 
Bizlere ,gençlere,sanayicilere,çiftçilere tasarımın öneminden bahsedin. Ürettiğimiz,kullandığımız,sattığımız ne varsa tasarım değeri katalım deyin. Tasarım varsa iyi kar edilir ve markalar çıkarabiliriz deyin. 
Her köyde bir ziraat mühendisi, bir veteriner hekim olmalı deyin 
Öğretmenlerimizi anne ve babamızdan fazla sevmeyi öğretin bize. 
Öğretmenlerimizin maaşları; doktor,mühendis ve yargıçlardan fazla olmalı deyin. 
Öğretmenlerimize heryıl bir hafta yurtdışı tatili bizden deyin. 
Herkesi ayağınıza çağırın ama öğretmenlerimize, üniversitelerimize , hocalarımıza siz gidin. 
Tüm dünyaya hitaben; Bizim insanımız kendisi için çalıştığı kadar , tüm dünyanın huzur ve refahı içinde çalışmaktadır deyin. 
Parası olanlara ; üretime , istihdama, argeye, markalaşmaya, yatırım yapmalarını tavsiye edin. 
Tüm ülke olarak herşeyin en kalitelisini , en iyisini üretmeleyiz, yaptığımız herişi düzgün ve dürüstçe yapmalıyız deyin. 
Gençlere, öğrencilere, üniversitelere; şirketlere mucit olmayı, araştırmacı olmayı tavsiye edin. 
Bizlere düşünen, araştıran, sorgulayan olamamızı , çok ama çok çalışmamız gerektiğinide söyleyin ve ısrar edin. 
Sağlık için spor yapmak iyidir deyin, sizde yapın bizede tavsiye edin. 
Sevgili vatandaşlarım sakın ha aranızda kavga etmeyin, eşlerinize, çocuklarınıza, komşularınıza, anne babalarınıza, akrabalarınıza, hatta hayvanlara ve bitkilere bile iyi davranın deyin bizlere. 
Hukuk sistemine güvenmemizi de sağlayın. Hukuk herşeyi halleder deyin. 
Çalışmanın, gayret etmenin dürüst olmanın önemini anlatın bize. Alın teriyle kazanılmış 1 liranın, yorulmadan elde edilmiş 5 liradan değerli olduğunu, yorulmanın mükemmel bir duygu olduğunu anlatın bize. 
Fatih Sultan Mehmet kadar, Yavuz Sultan Selim kadar Atatürk'ünde büyük bir lider olduğunu, Necip Fazıl kadar Nazım Hikmet' ide sevdiğinizi, Mevlana öğretileri ile beraber konfiçyus öğretilerinede bakmamız gerektiğini, Orhan Gencebay kadar Fazıl Sayın' da büyük sanatçı olduğunu, ibni sina kadar Leonardo Davinci de değerlidir deyin bize. Bediüzzaman Said nursi ile beraber Yaşar Kemal'de okumamızı tavsiye edin bize. İbni haldundan, Farabiden bahsederken Aristo dan da bahsedin bize. Bu benim üniversitede diyanet vakfı yurdunda kalıp ,Koç Gurubunun sağladığı bursla tam 4 yıl mühendislik eğitimi almamla aynı şey olurdu. Bu kombinasyon inanın benim çok işime yaradı. 
Sayın cumhurbaşkanım;
Daha sık konserlere, maçlara , sinemaya gidin bence. Müziğin olağanüstü gizemine bırakın kendinizi. 
Efendim Bizlere özür dilemeyi öğretin, tavsiye edin. Sizde özür dileyin arasıra. 
Ortak aklın önemini, şeffaflığın önemini anlatın bize. 
Hülasa daha çok güzel şeyler , daha çok faydalı şeyler tavsiye edin bize.Keşke Komşu ülkelerle barışsak, küstürdüğümüz insanlarla barışsak , bu ülkeye hizmet vermiş; şirketlere ,iş adamlarına, medya sahiplerine, gazetecilere daha iyi davransak, hukuk dışında konuşmasak, usulsüz görevden almalara dur desek. Artıları eksilerinden fazla kim varsa onları yok etmesek, imha etmeye çalışmasak. Yine eksikleri olan siyasi parti,atandaş  , cemaat, vakıf, camia, şirket, gazeteci kim varsa, eksiklerini düzeltmelerine yardım etsek, farklı görüşlere saygı duysak .... Ülkemiz için , insanlık hatırı için daha iyi olmazmı. Devletimize daha şefkatli, daha affedici, daha özgürlükçü olmak yakışmazmı. 
İtibarı bozuk, sabıkalı insanlar sizinle aynı karede olmasalar keşke. Keşke sizi savunmak onlara kalmasa. Sizi savunanların bir kısmı keşke bu kadar yalan söylemese ve sizlere bu kadar yalaka davranmasa. Eğer fırçalayacaksanız sizi aşırı öven, herşeyinizi koşulsuz kabul eden , doğruyada yanlışada alkış tutan gazetecileri fırçalasanız keşke. İşini düzgün yapmayan belediye başkanlarını fırçalasanız keşke. Arkanıza sığınıp birsürü haksız kazanç içinde olanları fırçalasanız keşke. Size oy verenlerin ve seçim zamanı dışında hiç kimsenin sizi abartılı savunmasına izin vermeseniz keşke. Keşke sizi ölümüne savunan bu kadar tv kanalı ve gazete olmasa. Savunmayı eskiden olduğu gibi yalnızca halkınıza bıraksanız keşke. 
Hülasa daha çok güzel şeyler , daha çok faydalı şeyler tavsiye edin bize. Bu ülke sizi referans alıyor efendim. Emin olunuz toplum büyük oranda sizin haleti ruhiyenize göre davranıyor. 
Dediğim gibi sayı Cumhurbaşkanım moralimiz bozuk ve motive edilmeye ihtiyacımız var. Toplumun, cumhurun başı olarak , başkomutan olarak hepimizi kucaklamak, birlik beraberlik içinde yaşatmak, hertürlü ayrışmayı ve kavgayı bitirmek ancak ve ancak sizin sorumluluğunuzda ve kudretinizde.  80 milyon nüfus bunu bekliyor, yüzde yüz eminim. 
Böyle olunca memleketimizde oluk oluk kan yerine oluk oluk sevgi akmazmı, buram buram kardeşlik, çatır çatır ilerleme, büyük büyük mutluluklar yaşanmazmı. 3-4 yıl öncesine kadar bize yaşattığınız o güzel günlerdeki gibi bu ülke uçmazmı. 
Size verdiğim oyumun karşılığını vereceğinize emin olmak istiyorum. İyi bir ülkede ve huzur içinde , geleceğimden emin olarak yaşamak istiyorum. 
Bu benim hakkım değilmi....
Selam eder saygılar sunarım. 
Haluk ÖZBEK
Son Güncelleme: 21.10.2015 15:58
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Cemal Bayhan 2015-10-24 22:32:31

bu beklentileriniz ancak başka baharda gerçekleşebilir sayın başkan