banner285

İtso'dan 2 Bin 500 Kişilik iftar

.

banner177

İtso'dan 2 Bin 500 Kişilik iftar

.

01 Temmuz 2015 Çarşamba 13:03
İtso'dan 2 Bin 500 Kişilik iftar
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) tarafından önceki akşam Hotel Angelacoma Saklı Bahçe´de iftar yemeği düzenlendi.
ftar programına ilçe protokolünün yanı sıra İTSO üyeleri de ilgi gösterirken, yaklaşık 2 bin 500 kişinin katıldığı iftarda araçlar otoparka sığmadı.

Önceki akşam düzenlenen iftar yemeğine Kaymakam Ali Akça, AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, İnegöl İşletme Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İbrahim S.Canbolat, Belediye Başkan Yardımcısı Alper Taban, Cumhuriyet Başsavcısı Osman Köse, Jandarma Komutanı Uğur Baş, Emniyet Müdürü Şükrü Kaplan, siyasi parti temsilcileri, bazı oda ve dernek başkanları ile çok sayıda İTSO üyesi katıldı. Yemeğin ardından İTSO tarafından hazırlatılan tanıtım filmi sinevizyon aracılığıyla davetlilere izletildi.

İTSO´YU ÇIKARIRSANIZ BOMBOŞ BİR İNEGÖL BULURSUNUZ

Tanıtım filminin ardından konuşan İTSO Başkanı Metin Anıl, “Ticaret ve Sanayi Odamız 1890 yılında kuruldu. Bu yıl 125. kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Odamız, Türkiye´nin en eski Ticaret ve Sanayi Odalarından bir tanesi. Odamız, 125 yıllık tarihinde yaptığı çalışmalarla gerek İnegöl´ümüze, gerek bölgemize, gerekse Türkiye´mize çok değerli katkılar sağlamıştır. Son 30 yılda odanın her kademesinde görev alan bir arkadaşınız olarak bu hizmet yarışının onurunu ve gururunu yaşıyorum. Sizlerinde üye olarak bu onuru ve gururu içinizde hissetmenizi rica ediyorum. Odaya verdiğiniz aidatlar ile İnegöl ekonomisine güç kattınız. İnegöl için uygulamaya konan büyük projelere katkı sağladınız. Bunun için onur ve gurur duymalısınız. Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinde yurt genelinde şöyle bir algı vardır; ‘Oda para toplamaktan başka ne işe yarar?´ Başka odaları bilmem ama İnegöl Ticaret ve Sanayi Odasının yanında, içinde, arkasında olduğu, destek verdiği, ortak olduğu projeleri yok sayarsanız geriye bomboş bir İnegöl bulursunuz. Türkiye´nin 17. büyük ekonomisi olmakla övünüyoruz. 1 milyar 300 milyon dolar dış ticaret yapmakla gururlanıyoruz. Dış ticaret fazlası vermekle, OSB´lerimizle, fuarlarımızla, mobilya tanıtım grubumuzla ve daha sayamadığım bir sürü proje ile övünüyorsak, bunun içinde İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası vardır. Odamız bir ortak fayda kuruluşudur. Tüm üyeler ama dolaylı ama direkt olarak bu projelerin getirilerinden faydalanmaktadırlar. Bizler İnegöl´ün ticaretine ve sanayine yön veren kişiler, birlik ve beraberliğimizi sağladıkça, ortak aklı ortaya koyarak doğru bildiklerimizi yapmaya devam ettikçe, bölgenin ve Türkiye´nin parlayan yıldızı olmaya devam ederiz. Bu kutlu yolda Allah hepimizin yar ve yardımcısı olsun. Hepinize yemeğimize katkı koyduğunuz için teşekkür ediyorum. Ramazan ayının önümüzdeki 15 gün içinde idrak edeceğimiz Kadir Gecesi´nin ve akabinde Ramazan Bayramı´nın hepimize, tüm Müslüman alemine hayırlar getirmesini diliyorum” dedi.

BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ DAİM OLSUN

Büyük İnegöl´ün, büyük Türkiye yolunda ilerlediğini ifade eden Belediye Başkan Yardımcısı Alper Taban, “Allah´ın izniyle bunun önünde hiçbir şey engel ve kuvvet olmadığını düşünüyorum. Bugün belki Ramazan ayı nedeniyle burada buluşmuş oluyoruz ama birçok konuda İnegöl bir araya geliyor. Bu birlik ve beraberlik neticesinde de inşallah ileriye doğru yükselen bir yıldız gibi değerleniyor. İnşallah bundan sonrasında da bu böyle devam edecek” dedi.

GÜCÜMÜZ ARTARAK DEVAM EDECEK

İnegöl Belediyesi olarak birçok Ramazan etkinliklerinde vatandaşlarla bir araya gelmeye çalıştıklarını belirten Taban, “Özellikle iki gün önce 11 kişilik bir heyetle Gürcistan´da yaşayan Gürcü Müslüman vatandaşlarımızın içinde bulunduğu 800 kişilik bir iftar programına katıldık. Gerçekten Türkiye´nin elinin oralara uzanması çok önemli ve değerlidir. Tabi orada güçlü bir Türkiye olduğu sürece, orada yaşayan vatandaşlarımızda bunu gerçekten çok güçlü olarak yanlarında olduğumuzu hissediyorlar. İnşallah bu güç artarak devam eder. Tabi bu sizlerin ve hepimizin birlikte hareket etmesiyle bu sinerjiye dönüşüyor. İnşallah bundan sonra da böyle arzu etmesini istiyorum. Ben, Ticaret ve Sanayi Odası yöneticilerine bu güzel organizasyon için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

VATANDAŞ KOALİSYON EMRİNİ VERDİ

7 Haziran´da yapılan seçim sonrasında vatandaşların ülkede bir koalisyon hükümetinin kurulması emrini verdiğini ifade eden AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin ise, “En büyük ortak fayda kuruluşumuz İTSO´nun iftarında sizlerle beraber olmaktan mutluyum. Çok güzel bir video izledik. 15 yılın bir özeti gibi gelişen, büyüyen İnegöl´ü Türkiye ile birlikte özetleyen bir video. Bu videonun izleyişi sırasında aklıma bundan 13-14 sene önceki İnegöl geldi. OSB´deki fabrikaların kiralık olduğu, birçoğunun boş olduğu, işçilerinin işten çıkarıldığı, caddelerinde kamyon ve araçların dahi olmadığı, bomboş sokakların olduğu, küçük sanayi sitesinde birçok işyerinin kiralık olduğu ama kiracı dahi bulamadığı, işlerin neredeyse durma noktasına geldiği bir Türkiye´ydi o günler. İnegöl´de bir tane OSB vardı, küçük ve büyük sanayi sitesi vardı. Cerrah ve Yenice´de bir takım tesisler yeni yeni faaliyete geçiyordu. AK Parti hükümetleriyle beraber 2002 yılından sonra Türkiye´nin büyümesine, gelişmesine, özellikle iş dünyasının önündeki engellerin kaldırılması ve özel teşviklerin verilmesiyle Türkiye´nin büyümesiyle birlikte İnegöl´ün de o şahlanışına, büyümesine burada şahadet ettik, gözlemledik. Bu video da onun özeti gibiydi. Şuanda 2 tane OSB´miz var, 2 tane Islah OSB´miz var, 1 tanesinin de geçici olarak sicil numarasını aldık. Yani 3 tane OSB´miz var diyebiliriz, 4´üncüsü yolda. Küçük sanayimiz, büyük sanayimiz, ağaç sanayi sitemizin hepsi dolu. Hepsinde yeni yeni işyerleri yapılıyor. İnegöl ile birlikte sanayimiz büyüyor, gelişiyor. İnsanımız zenginleşiyor ve insanımızın refah seviyesi artıyor. Bunların en büyük göstergesi de izlediğimiz videodur. Tek başına iktidar süreci ile birlikte işadamlarına verilen desteği de pas geçmememiz gerekiyor. 7 Haziran´da yapılan seçim sonrasında vatandaşlarımız ülkemizde bir koalisyon hükümetinin kurulması emrini verdiler. AK Parti üzerine düşeni burada da sorumluluk bilinci ile yerine getirecek ve hükümetin kurulmasında aktif rol alacaktır. Meclis Başkanımızı seçeceğiz” dedi.

TÜRKİYE´Yİ HÜKÜMETSİZ BIRAKMAYACAĞIZ

Cumhurbaşkanının, Türkiye´nin en büyük partisine hükümeti kurma görevi vereceğini belirten Şahin, “İnşallah 45 günlük süre başlamış olacak. Ümidimiz o ki, AK Parti´nin kendinde duyduğu bu sorumluluğu diğer siyasi partilerin de duyarak hükümet etme, Türkiye´yi hükümetsiz bırakmama, Türkiye´nin büyüme trendini devam ettirmede sorumluluk bilincinde olmalarıdır. Bütün siyasi partiler bu anlayış ile kurulurlar, bu anlayış ile siyaset yaparlar. Bu konuda hem Türkiye´mizden, hem de siyasi partilerimizden ümitliyiz. İnşallah Türkiye daha da ileriye gidecek, büyüyecek ve işadamlarımızın yoğun olarak inandığı o 2023 hedeflerine, sosyal, kültürel, ihracat hedeflerine hep beraber ulaşacağız. 2002 yılında İnegöl´ün mobilya ihracatı 10 milyon dolarlar seviyesindeydi ama bugün 400-500 milyon dolarlar seviyesini yakalamış bir İnegöl ve sektör var. Bu inançla da Mobiliyum AVM gibi batı ekonomilerinde örnekleri çok olan ama onlardan da ileriye giden boyutta bir AVM ekonomiye, siyaset kurumuna, ülkemize, devletimize güvenden dolayı inşa edildi, yatırım yapıldı. İnşallah helal kazançlar elde ederler ve daha da büyütürler. İTSO´muzun İnegöl´de yapılan bütün ekonomik faaliyetlerde, sosyal projelerde imzasını bizatihi görüyoruz. 9 yıl meclis üyeliği yaptım. İTSO´da da çalıştım. Bugün Türk Standartları Enstitüsü´nden, KOSGEB´ten ve diğer kurumların temsilciliğinin alınmasından, hizmetlerin hızla yaygınlaştırılıp ulaştırılmasından, mobilya fuarından ve diğer faaliyetlerden övgü ile söz etmemiz gerekiyor. Yönetim kurulu başkanımıza, yönetimde ve mecliste bulunan arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum. Daha iyi şeyler yapmak, daha büyük hedefler koymak bizim elimizde. İnşallah daha büyük, daha güçlü hedeflere büyüyen Türkiye ile birlikte büyüyen İnegöl´ü hep beraber oluşturacağız” diye konuştu.

İTSO YÖNETİMİNE TEŞEKKÜR

İnegöl´ün, Türkiye´nin önemli kentlerinden biri olduğunu ifade eden Kaymakam Ali Akça´da, “İnegöl gerçekten tarihiyle, değerleriyle, sahip olduğu zenginlikleriyle her şeyden önemlisi üretim kapasitesiyle ülkemizin en önemli kentlerinden, yerleşim birimlerinden bir tanesidir. İnegöl gerçekten bereketli bir ilçedir ve İnegöl´e bu bereketi bahşeden Allah´a ben şükrediyorum. Bu akşam burada İnegöl Ticaret ve Sanayi Odasının kuruluşunun 125´nci yıldönümü münasebetiyle düzenlenen geniş katılımlı bir iftarda sizlerle birlikteyiz. Ticaret ve Sanayi Odasına da bu anlamda teşekkürlerimi bildiriyorum. Ramazan´ın yaklaşık üçte birlikten daha fazla kısmını idrak ettik. İnşallah Cenab-ı Hak bizlere Ramazanı bitirip bayrama erişmeyi nasip eder” dedi.

İNEGÖL YAŞAYAN VE NEFES ALAN BİR İLÇE

İnegöl´ün gerçekten yaşayan bir ilçe olduğunu belirten Akça, “Gerçekten nefes alan bir ilçe. Bu akşam burada olduğu gibi İnegöl´ün birçok yerinde iftar etkinlikleri var. Birçoğuna davet ediliyoruz ama hepsine katılmamız mümkün değil. Fakat biz bu iftar etkinliklerine katılmadık diye boş kalmıyor. İnegöl insanı oralara da gidip, oraları da şereflendiriyor. Bu İnegöl´ün yaşayan bir ilçe olduğunun göstergesi olması bakımından önemli bir durumdur. Ben, Ticaret ve Sanayi Odamıza yapmış oldukları güzel faaliyetlerden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Son Güncelleme: 01.07.2015 13:10
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.