Mer-Pa'da bundan sonra neler olacak?

.

banner177

Mer-Pa'da bundan sonra neler olacak?

.

01 Ocak 2015 Perşembe 18:55
Mer-Pa'da  bundan sonra neler olacak?


İncelemelerin ardından açıklama yapan Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Açıkçası İnegöl olarak üzüntülüyüz. Yoğun kar yağışı nedeni ile köylerimizde de, şehir merkezinde de sıkıntılar oldu. Özellikle dün gece pazaryeri ile ilgili başımıza gelen olay, açıkçası üzüntümüzü bir kat daha arttırdı. Ama Allaha şükür ediyoruz ki, can kaybının olmaması, bir kardeşimizin bile burnunun kanamaması en büyük tesellimiz. Allah muhafaza gündüz vakti olsa çok daha büyük sıkıntılar olurdu. Ben özellikle Bursa Esnaf Odaları Birlik Başkanımıza, Bursa Pazarcılar Odası Başkanımıza, çok değerli AK Parti İlçe Başkanımıza, yöneticilerimize ve özellikle de Meyve ve Sebzeciler Odası Başkanımız Selim Malçok’a huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

7.5 YILLIK PAZAR

Dün akşamdan beri bir kriz yönetmeye çalıştıklarını aktaran Aktaş, “Geldiğimiz noktada bazı kararlar aldık. O kararları da duyurmaya çalışacağız. İlçe halkımız ve pazar esnafıyla da paylaşmak istiyorum. Böyle olayın olmasını kimse arzu etmezdi. Gerçekten üzgünüz. 2 Gündür çok ilginç olaylar oluyor. Pazarcı arkadaşın kendi ifadeleri ile etrafta birçok yıkılan pazar alanı olmuş. Bozüyük'te Bilecik'te pazarlar yıkılmış. Bununla ilgili İnegöl'de çöken çatılar var. Yapılmış hatalar var mıdır, yok mudur bunu kendi içimizde araştırıyoruz. Lakin 2007 yılında açtığımız pazar yeriydi burası. 7.5 Yıldır kullandığımız bir pazar yeri. Ama dün gece üzüntü veren bir olay yaşadık. Dün akşam itibari ile kriz yönetiyoruz. Başkan Yardımcılarımız Turgay Yel, Alper Taban ve Adil Kansu olayla alakalı görevlendirildi. Terziler Odası  Başkanımız ve Meyve ve Sebzeciler Odası Başkanımız bizatihi olaya dahil oldular. Bir dizi kararlar aldık. Nihayetinde hayat devam ediyor. Vatandaşlarımızın ve pazarcımızın ihtiyaçları var. Bundan sonraki süreçte ne yapacağız? Öncelikle bugün sabahtan itibaren Emniyet Müdürlüğümüzün de desteği ile kurtarılacak mallarımızın hepsini kurtardık. Çatı altında kalmayan, kurtarılma ihtimali olan bütün mallar kurtarıldı. Olaya mahalli işlerden sorumlu Başkan Yardımcımız Sabri Günaydın da ekibi ile birlikte girdiler. Şu saatten sonra tespitler başlayacak. Her esnafımızın zararı kuruşuna kadar tazmin edilecek. Hiçbir esnafımızın zarar görmesini arzu etmeyiz. Şuan kapılar kilitli, güvenlik tedbirleri alındı. Özellikle hem esnaf arkadaşlarımızdan hem de civar sakinlerinden özellikle istirham ediyorum, bizi zor kullanmak durumunda bırakmasınlar. Herhangi bir müdahalede bulunmaksızın olayı şuan sadece izlemekle yetinsinler. Kurtarılacak malların tamamı kurtarıldı, bu saatte burada durmanın alemi yok” diye konuştu.

4 AY DA AYAĞA KALKACAK

Pazarların nerede kurulacağı ile alakalı bilgi veren Aktaş, “Bu saatten sonra ne olacak? Bugün Perşembe pazarı yok. Yarın Cuma pazarı yok ama yine oda başkanlarımızla, aldığımız kararlar gereği önümüzdeki Perşembe’den itibaren bu civarın hepsi temizlenecek, bu gördüğünüz alanda ve yan caddede Perşembe pazarı kurulacak. Bununla alakalı 1 hafta boyunca ekibimiz oda başkanları ile beraber yoğun bir şekilde çalışacaklar. Biz tahmini süre belirledik, 4 ay gibi bir hedef koyduk kendimize. 4 aylık süreç zarfında Perşembe pazarı burada konuşlanmış olacak. Bu 3 ay da olabilir 5 ay da olabilir. Bu süreç zarfında esnaflarımızdan herhangi bir işgaliye ücreti alınmayacak. Cuma pazarı ne olacak? Terziler Odası Başkanımız ve ekibi arkadaşlarımızla yaptığımız çalışma gereği 290 civarında esnafımız var, bunların 180 tanesi İnegöl dışından geliyor. Bursa’dan ve farklı ilçelerden gelenler var. Burada oturmuş bir düzen var. Bu pazar ile alakalı özellikle hanımlarımız başta olmak üzere İnegöl insanının burası ile alakalı bir ilgi, alakası var. Bu ilgi ve alakayı kesmemek için bundan sonra Cuma tuhafiye pazarımızı da bu süreç zarfında Kültürpark içerisinde fuar alanımızın önünde konuşlandıracağız. Onunla alakalı da çizim ve yer belirleme çalışmaları çok seri bir şekilde başlayacak. Orada da herhangi bir işgaliye ücreti alınmayacak. Hem Perşembe pazarı hem de Cuma pazarını bir mani olmazsa önümüzdeki haftadan itibaren açıp normal seyrinde devam ettirmek istiyoruz. Tüm tüketicilerimize ve ilçe halkımıza çağrımız şudur; önümüzdeki hafta Perşembe günü bizzat bu civarda Cuma günü de oradaki pazarda mağdur olan esnafımıza daha çok sahip çıkarak bununla ilgili bir kampanya başlatalım ve esnaflarımızı bu yerlerinde yalnız bırakmayalım. Biz de belediye olarak bu konu ile alakalı elimizden gelen bütün gayreti gösterip sağlıklı bir geçiş süreci belirlemek adına bir performans sergileyeceğiz” şeklinde konuştu.

 İnegöl’de ana arterlerle alakalı hiçbir sıkıntı olmadığını belirten Aktaş, “Şikâyetlerin ana kaynağı elektrik. İnegöl merkezde biz otobüs hatlarını, ana caddeleri açık tutmaya çalışıyoruz. Hamdolsun o konu ile alakalı bir sıkıntımız yok. Başkan Yardımcımın biri civar köyler, Akhisar, Alanyurt, Yeniceköy ve Cerrah ile alakalı koşturuyor, birisi şehir merkezinde görevli birisi de lokal olaylar ile alakalı hareket ediyor. Allah nasip kısmet ederse şu saat itibari ile ara sokaklara da başladık. Büyükşehir Belediyemizden takviye ekipler geldi. Yaklaşık 2 saat önce toplantılar yapıldı ve köylerle alakalı büyük bir gayretle yol açma çalışmaları devam ediyor. Biz hayatı Cuma akşamına kadar tamamen normal hale çevirmek istiyoruz. Elektrik ile alakalı konu maalesef biraz sıkıntılı. Şuan yoğun bir şekilde çalışmalar devam ediyor. UEDAŞ yetkilileriyle toplantı gerçekleştirdim. Vekilimizle irtibat halindeyiz. UEDAŞ’ın kendi içerisindeki grev ve benzeri iş yavaşlatma konuları yüzünden dün gece Mesudiye Mahallesi ile alakalı karla ilgili hiçbir sıkıntı olmamasına rağmen elektrikle alakalı sıkıntıdan dolayı Alanyurt’u bir süre susuz bırakmak zorunda kaldık. Ancak öğlende bitti ve su bir süre sonra dolmaya başladı. Maalesef elektrik konusu hallolmadı. Yalova ve Bursa’dan takviye ekipler geldi ve maalesef İnegöl coğrafyasını çok fazla bilmiyorlar. UEDAŞ’ın bu geçiş süreci ile alakalı olağanüstü bir gayreti var, gece gündüz çalışıyorlar. Bizler de onlara yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bu akşam itibariyle şehir merkezinde elektrikle alakalı hiçbir sıkıntımız kalmayacak. Köy ve beldelerle alakalı yoğun çalışmalar devam ediyor. Pazartesi günü mesai saatine kadar olaylar kontrol altına alınacak. Bazı köylerde elektriğin olmaması beraberinde suyun olmaması anlamına geliyor. Besicilik yapanlarla alakalı sıkıntı var. Merkezde elektriğin olmaması doğalgazın olmaması anlamına geliyor. Bu Cenab-ı Hakk’ın mükâfatı, en büyük duamız can kaybının olmaması. O konuda çok sevinçliyiz. Bütün suçlar bizim olsun hiç problem değil ama artık fevri davranmaktan ziyade birbirimize kenetlenme zamanı. Hafriyat firmalarında araç kiralamaları yaptık, 65-70 civarında araca ulaştık. Her tarafta çalışmalar oluyor. Herkes evinin önünde bir araç görmek istiyor, teknik olarak bu mümkün değil. Herkes hemfikir olabilir, müsterih olabilir. İnegöl Belediyesi de Bursa Büyükşehir Belediyesi de büyük bir gayretle, heyecanla bu sıkıntıyı bertaraf etmeye çalışıyoruz. Kar yağışı da bir taraftan devam ediyor. Birbirimize kenetlenelim, sahip çıkalım.

 

MER-PA binasının ne olacağı hakkında konuşan Aktaş, “3-5 aylık bir süreçten konuştuk. Acaba özellikle bayanlar başta olmak üzere burayı kullanan insanlar; ‘Burası tekrar çökerse’ psikolojisi ile hareket etmemesi için Büyükşehir Belediye Başkanımızla da incelemelerde bulunacağız. Gerekirse komple çatıyı indirerek yeni bir sistem uygulayacağız. Esnafımızın da burayı kullanan tüketicilerin de sağlıklı, rahat ve güven içinde burada dolaşmalarını sağlamak için elimizden gelen gayreti göstereceğiz. Bu konuda bize destek verenlere teşekkür ediyorum. Belediyemiz de UEDAŞ da farklı kurum ve kuruluşlar da gerekli dersleri çıkarmak zorundalar. Eksik ve aksaklarımızı tamamlamak için kendimize ona göre bir yol haritası belirleyeceğiz.

 

Cumartesi günleri gerçekleştirilen oto pazarı ile ilgili Galericiler Odası Başkanı ile bir görüşme yaparak oto pazarı ile ilgili karar alacaklarını belirtti.

 

Büyükşehir inegöl’e 8 tane araç gönderdi fakat arızalanan araçlar oldu. Çok talihsiz olaylar geçirdik. 2 tane tır köprülü kavşak çalışmasında yan yattı ve yol kapandı. Yolu 1. Cadde’den verdik, Bursa’dan Ankara’ya gidişi de çevreden verdik. Bu otomatikman şehir içi trafiğine aksetti. O yolda arıza yapan araçlar oldu. Hala kar ile alakalı bir bilinç yok. Millet kabak gibi lastiklerle yollara çıkmış. Otomatikman sıkıntı oluşuyor. Şuan değil 70 tane 770 tane aracınız olsa yetişmesi mümkün değil. Adamın ayna gibi lastikleri var, otomatikman aracı gitmiyor. 1 tane araba problem çıkarıyor yüzlerce arabaya sıkıntı oluşturuyor. Gecikme olmuş olabilir ama şuan Bursa’nın doğu ve güneydoğu ilçelerinde de ciddi sıkıntı var. 300 civarında köyde problem olduğu söyleniyor. Bugünden itibaren çok güçlü bir ekiple geldiler. Bu akşamdan itibaren de köy yollarının bir bir açıldığını hep birlikte göreceğiz.

 

Görüntüye bakıldığında 300-500 bin TL’lik bir zararın görülebileceği fakat oluşan zararla ilgili net bir rakam veremeyeceklerini belirten Başkan Aktaş, proje ile alakalı şekil ortaya çıktıktan sonra ederin ne olduğunu söyleyebileceklerini ifade etti.

Son Güncelleme: 01.01.2015 19:02
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.