Sahibi Belirlenemeyen Hurda Araçlar Tek Tek Kaldırılmaya Başlandı

Sahibi Belirlenemeyen Hurda Araçlar Tek Tek Kaldırılmaya Başlandı

24 Mart 2017 Cuma 18:42
Sahibi Belirlenemeyen Hurda Araçlar Tek Tek Kaldırılmaya Başlandı

 İnegöl Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri tarafından yürütülen çalışmalar sonucunda ekonomik ömrünü doldurmuş, kullanılmayan, tamir ve bakım yapılacağı gerekçesiyle İnegöl’ün muhtelif cadde, sokak veya herhangi bir kamusal alana terkedilmiş sahibi belirlenemeyen hurda araçlar İnegöl Belediyesinin belirlediği alana taşınmaya başladı.

İnegöl’ün muhtelif cadde ve sokaklarına bırakılmış adeta bir enkaz yığını görüntüsü andıran üzerinde herhangi bir plaka ve şase no bilgisi olmadığı için sahibi belli olmayan hurda görüntülü taşıt, römork ve kamyon kasası gibi atıl durumda olan araçların İnegöl Belediyesi tarafından Sinanbey Mahallesindeki 10 dönümlük alana çekilme işlemini yerinde inceleyen Belediye Başkan Yardımcısı Alper Taban, “İnegöl Belediyesinin bel kemiği olan Zabıta Müdürlüğünün İnegöl halkının esenlik, huzur, sağlık ve düzenin sağlanması için çalışmalarına aralıksız devam ettiğini belirtti. Taban “Ekonomik ömrünü doldurmuş, kullanılmayan veya tamir ve bakım yapılacağı gerekçesiyle kamusal alanlara bırakılan araçların sahiplerinin bundan sonra bir mağduriyet yaşamaması için araçlarını kamusal alanlara terk etmemeleri gerektiğini” ifade etti.

“ZABITA MÜDÜRLÜĞÜMÜZ ŞEHRİN HER YERİNDE BELEDİYENİN GÜCÜNÜ GÖSTERİYOR”
Bugün, Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekiplerimizin öncülüğünde Kaymakamlık kanalıyla oluşturulan komisyon ile yapılan çalışmalar neticesinde şehrimizin muhtelif yerlerine bırakılmış sahibi belirlenemeyen hurda görünümlü araçların belediyemizce belirlenen alana taşınma işlemlerini yerinde görmek için bir araya geldik diyerek sözlerine başlayan Taban, “Halka hizmet Hakka hizmettir anlayışını şiar edinmiş bir Belediye olarak, halkımızın taleplerini sürekli ön planda tutmaktayız. Bu kapsamda ilçenin yaşam kalitesini artırmaya yönelik şehrin farklı noktalarında gerçekleştirdiğimiz çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Heyecanı ve coşkusu hiç tükenmeyen aksine hedeflerimize yaklaştığımız her adımda heyecanı bir başka boyut kazanan bir ekip olarak, hepimizin yaşamaktan mutlu, bir parçası olmaktan gurur duyacağı bir İnegöl’ü inşa etmek için durmadan çalışıyoruz. Bu anlayışla çıktığımız yolda belediyemizin tüm kaynaklarını en iyi şekilde kullanarak Önceliğimiz insan ve insana hizmet düsturuyla halkımızın taleplerini sürekli ön planda tutmaktayız. Belediye eliyle birçok alanda hizmet etmeye gayret ediyoruz. İnegöl’ümüzü yaşamaktan mutluluk duyulan bir şehir haline getirmek için tüm birimlerimizle şehrimizin dört bir tarafında mücadelemize devam ediyoruz. Bu hizmetlerimize şehrimizin tüm dinamikleri de katkı koymaya gayret ediyor. Bu kapsamda belediyemizin bel kemiği olan Zabıta Müdürlüğümüz İnegöl halkının esenlik, huzur, sağlık ve düzenin sağlanması için gerekli kontrolleri ve denetimleri aralıksız devam ettirirken, çağın tüm gerekliliklerini yerine getirerek, etkin ve verimlilik esası ile şehrin her yerinde belediyenin gücünü layıkıyla gösteriyor.”

HURDA ARAÇLARIN KALDIRILMASI İÇİN İZLENEN YOL
Sizlere öncelikle hurda araçlar ile alakalı yapmış olduğumuz çalışmalar hakkında bilgi vermek istiyorum diyen Taban, “Nitelikli ve kaliteli hizmet adına Zabıta Müdürlüğümüze bağlı ekiplerimiz tarafından şehrimizin esenliği, huzuru, nizam ve intizamının sağlanmasıyla ilgili görev kapsamında ekonomik ömrünü doldurmuş, kullanılmayan, tamir ve bakım yapılacağı gerekçesiyle İnegöl’ün muhtelif cadde, sokak veya herhangi bir kamusal alana terkedilmiş vaziyette olan araçlarla ilgili bir tespit çalışması yapıldı. Yapılan çalışma neticesinde özellikle Sinanbey Mahallesi Metal Sanayi Bölgesi ve Orhaniye Mahallesi Mezarlık civarı başta olmak üzere şehrin muhtelif bölgelerinde terk edilmiş atıl durumda adeta bir hurda yığını görüntüsü veren motorlu taşıtların plakaları veya şase numaralarından hareketle malik bilgilerinin tespiti yapıldı. Bu çalışmalar sonucunda yaklaşık 400 adet terk edilmiş araç tespiti yapılmış olup bunlardan 150 aracın sahibine o anda ulaşarak bulunduğu yerden aldırılma işlemi gerçekleştirilmiştir. Geriye kalan 250 adet aracın ise plaka ve şase no bilgileri toplanarak Emniyet Müdürlüğü (pol. Net sistemi)’nden araç sahiplerinin adres ve kimlik bilgileri alınarak kendilerine yazılı veya sözlü olarak tebligat yapılmıştır” şeklinde konuştu.

575 TL İDARİ PARA CEZASI
Yapılan tebligatlar sonucunda tekrar sahada yaptığımız çalışma sonucunda terk edilen araçların büyük bir çoğunluğu bırakıldığı yerden alınmış olup, bulundukları yerlerden alınmayan araç sahiplerine 5326 sayılı kanunun 41/6 madde gereğince 575 TL idari para cezası yazılmıştır şeklinde konuşan Taban, “Aynı zamanda ceza yazılan bu araçların bulunduğu yerden kaldırılarak yedi emin otoparkına çekilmesi için Emniyet Müdürlüğüne bildirilmiş olup 2918 sayılı Karayolları ve Trafik Kanunun 128 maddesi gereğince işlem yapılması talep edilmiştir. Bu kapsamda 15 adet araç yedi emin parkına çekilmiştir” dedi.

SAHİBİ BELİRLENEMEYEN HURDA ARAÇLAR BELEDİYENİN UYGUN GÖRDÜĞÜ YERE TAŞINMAYA BAŞLADI
Bütün bu çalışmalar neticesinde yine şehrimizin muhtelif cadde ve sokaklarına bırakılan adeta bir enkaz yığını görüntüsü andıran üzerinde herhangi bir plaka veya şase no bilgisi olmadığı için sahibi belli olmayan hurda görüntülü taşıt, römork ve kamyon kasası gibi atıl durumda olan araçların bırakıldıkları yerden kaldırılma gereği duyulmuştur diyen Taban; “Bu bağlamda Kaymakamlık kanalıyla ilçemizin farklı kurumlarından müteşekkil bir komisyon oluşturulmuştur. Oluşturulan bu komisyon ile yapılan çalışmalar neticesinde sahibi belirlenemeyen araç enkazları tespit edilmiş ve bugün yerinde incelemesini yaptığımız belediyemizce belirlenen Sinanbey Mahallesi 555 ada 241 parseldeki 10 dönümlük alana taşınma işlemi başlamıştır.”

Sahibi belirlenemeyen hurda araçların tespit çalışmasında ve Sinanbey Mahallesindeki bu alana getirilmesine öncülük eden komisyon hakkında da bilgi veren Taban, “Komisyon içerisinde Zabıta Müdürlüğümüzden, İlçe Emniyet Müdürlüğünden, Şoförler ve Otomobilciler Odasından ve Küçük Sanayi Sitemizden oluşan üyelerimiz var. Ayrıca bu süreçte Kaymakamımız Sayın Ali Akça Beyefendi de bizlere katkı ve destekte bulundular. Kendilerine huzurlarınızda teşekkürlerimi sunmak istiyorum” dedi.

“ASL OLAN KİRLETMEMEKTİR”
Başkan Yardımcısı Taban, İnegöl’ün görselliğine ve çevre sağlığına yakışmayan bu görüntülerin bir daha yaşanmaması için ilçe halkına da seslenmeyi ihmal etmedi. Asıl olanın kaynağında kirletmemek olduğunu belirten Taban, bugün burada yaptığımız işin sadece bir araç temizliği olarak görülmemesi gerektiği vurgusunda da bulundu. Kendilerine yapılan tüm uyarı ve ikazlara rağmen araçlarını olduğu yerden kaldırmayarak şehrimizin caddelerini, kaldırımlarını veya kamuya ait bir alanı uzunca bir süre işgal etmek, çevre ve sağlık açısından olumsuz bir duruma sebep olmak, görüntü kirliliği oluşturmak gibi birçok olumsuzluğa sebep olan ekonomik ömrünü doldurmuş, kullanılmayan veya tamir ve bakım yapılacağı gerekçesiyle kamusal alanlara bırakılan araçların sahiplerinin bundan sonra bir mağduriyet yaşamaması için araçlarını kamusal alanlara terk etmemeleri gerektiğini buradan bir kez daha belirtmek istiyorum. Şunu da belirtmek isterim ki tüm ilçe halkımızın şehrin görselliğine ve çevre sağlığına mani olacak bu tür görüntülere müsaade etmemeleri ve gördükleri, tespit ettikleri bu tür konular varsa belediyemizin Alo 153 hattından bizlere iletmelerini rica ediyorum” dedi.

Taban son olarak, “Halkımızın memnuniyetini öncelikli görerek hizmet ağını şehrimizin dört bir tarafına yayarak etkin ve verimlilik esasıyla 7/24 gece gündüz demeden çalışan Zabıta Müdürlüğümüzün bu tür uygulamalara her zaman devam edeceğini buradan belirtir, İnegöl’ümüzün örnek bir şehir görünümüne kavuşması noktasında ilçe halkımızın desteğini her zaman yanımızda görmek temennisiyle, sevgi ve saygılarımı sunarım” şeklinde konuştu.
Son Güncelleme: 24.03.2017 19:22
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.