Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Yardımlarına Devam Ediyor

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Yardımlarına Devam Ediyor

13 Mayıs 2019 Pazartesi 16:37
Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü Yardımlarına Devam Ediyor

İnegöl Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü olarak bilgi stantları kuruldu. İki ayrı noktada yardımlarla ilgili genel bilgi notlarını içeren broşür dağıtımları gerçekleşiyor.

Umuteli Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü ramazan ayı gıda dağıtımlarını sürdürürken, öte yandan rutin iş akışı içerisinde ihtiyaç sahibi ailelere el uzatmaya da tüm hızıyla devam ediyor. İhtiyaç sahibi aileler başvuruda bulunduktan sonra ilgili kurumlardan onay getiriyor. İkameti İnegöl sınırları içerisinde olan ihtiyaç sahibi ailelerin Nüfus Müdürlüğü’nden görüntülenen adreslerine hane incelemesine gidiliyor. Geliri olmayan, hanede çalışma potansiyeli bulunmayan, hastalık gibi elzem durumları olan ailelere, düzenli olarak her ay gıda yardımları yapılıyor. Gıda, giyim, yakacak, 65 yaş üstü aileler için evde bakım hizmetleri, muhtaç asker aile, ikiz bebek, eşya, medikal gereçler gibi alanlarda yardımlarını sürdüren Umuteli, tüm yardımların değerlendirme sürecini ihtiyaç durumu sırasına göre değerlendirmeye alıyor.

Yardımlar konusunda gıda, temizlik ürünleri, medikal gereçler gibi malzemeler İnegöl Belediyesi bünyesinde temin edilirken, ayni yardımlar konusunda hayırseverlerin desteği ön plana çıkıyor. Umuteli Derneği’ne yapacağınız her bağış, çorbada sizlerin de tuzunun bulunması, yetim bir çocuğun yüzünün gülmesi, ihtiyaç sahibi bir ailenin sıkıntısının giderilmesi manası taşıyor. Üstelik bağışta bulunduğunuzda nakdi bağışınızın hangi doğrultuda kullanılması gerektiğine de siz yön verebiliyorsunuz. Nakdi yardımlarınız Umuteli Derneği’ne yapılmakta olup, gıda, ayakkabı veya giyim ürünlerine dönüştürülmesi noktasında sizlere aracılık ediliyor.

SİSTEMLİ VE ÖZVERİLİ BİR ÇALIŞMA 
Yardımların sevki noktasında kararlı adımlar atılıyor. Belirli dönemlerde dosyalar sürekli güncel tutularak durum değişiklikleri ve adres değişiklikleri gibi konular aktif tutuluyor. Alışverişe gelemeyen yaşlı, bakıma muhtaç kişilerin ev temizliğine yardımcı olunurken, gıda yardımlarını almaya gelemeyen ihtiyaç sahiplerininse kendi istekleri doğrultusunda gıda paketleri hazırlanarak evlerine teslim ediliyor. Geçici (işsizlik, iş kazası, maaş kesintisi, maaş müracaatı içerisinde bağlanıncaya kadar geçen süre vb. ) durumlar dolayısıyla sıkıntıda olan ailelere ise birkaç ay süreli yardımlar yapılıyor.

GENEL İŞLEYİŞ HAKKINDA BİLGİ VERDİ
Belediye Başkanı Alper Taban, stant kurulumu sonrasında genel bilgiler verdi. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü tarafından 2018 yılında 1074 hane ziyareti gerçekleştiğini, 487 aileye düzenli olarak her ay gıda yardımları yapıldığını, 46 aileye eşya, 410 aileye ise geçici süreli koli desteği verildiğini belirtti. Yine aynı yıl içinde 1874 muhtelif giyim yardımı yapıldığını, 251 eşya yardımı ile ihtiyaç sahibi ailelerin eksiklerinin karşılandığını, bayram döneminde 41 yetim çocuğun giydirildiğini, ayni yardımların dağıtımında hayırseverlerin rolünün büyük olduğunun altını çizdi. 7 engelli aracı, 6 hasta yatağı, 86 medikal ürün desteği yardımında bulunulurken, geçtiğimiz yıl ilçemizde aşırı yağış sebebiyle yaşanan sel durumundan dolayı 32 aileye eşya yardımı desteğinde bulunulduğunu açıkladı. 484 kayıt ve 1300 ürün sayısı bulunan Hanımlar El emeği Çarşısı da dâhil olmak üzere, sistemli bir şekilde ihtiyaç sahibi ailelerin zor zamanlarında yanında olduklarını, sıkıntılı durumları olan vatandaşların, ramazan döneminde de tespitlerinin sağlandığını belirtti. İhtiyaç sahiplerine ulaşma noktasında gelen ihbarlara titizlikle yaklaşıldığını vurguladı. Bu konuda vatandaşların duyarlı olmasını, ihbar niteliği taşıyan durumların değerlendirmeye alınacağını beyan etti. Başvuruların şahsen yapıldığını, resmi dosyaların kişilerin adına kayıt oluşturularak, yardımların yine kişi adına çıkış yapıldığını sözlerine ekledi.

BİRLİKTE SORUMLULUK ALMAK İSTİYORUZ
Yardımların şeffaflığına, sistematik ve kontrollü oluşuna, aynı zamanda adaletli biçimde dağıtıldığına dikkat çeken Taban, stantların farkındalık oluşturmak maksadıyla kurulduğunu, şeffaf bir yapı olduğunu, dosya kaydı ve gerekli kurum onayı olmayan ailelere yardım yapılamadığını belirtti. Başkan Taban sözlerini; “Hedefimiz desteğinizle daha fazla aileye ulaşmak, daha fazla vatandaşımıza el uzatabilmek. Umuteli marifetiyle biz bu sorumluluğumuzu yerine getirmeye çalışıyoruz. Daha çok destek alırsak daha çok insana ulaşabiliriz. Çalışmalarımıza destek veren tüm hayırseverler işadamlarımıza teşekkür ediyorum.” cümleleriyle tamamladı.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.