SP İnegöl İlçe Başkanı Gündemi Değerlendirdi

SP İnegöl İlçe Başkanı Gündemi Değerlendirdi

01 Haziran 2020 Pazartesi 18:04
SP İnegöl İlçe Başkanı Gündemi Değerlendirdi

İnegöl gündemini değerlendiren Saadet Partisi İlçe Başkanı Hasan Eroğlu, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ı eleştirdi. Yeni yapılan Çardak Cami kavşağıyla ilgili eleştiride de bulunan Eroğlu, İnegöl Belediye Başkanı Alper Taban’a 4 tane soru yöneltti.

Pandemi sürecinde ülkemizde olduğu gibi İnegöl’de de bir çok tedbirin hayata geçirildiğini ifade eden SP İlçe Başkanı Hasan Eroğlu, “Başta sağlık çalışanlarımız olmak üzere, İnegöl Kaymakamlığı’mıza, İnegöl Belediye’mize, kolluk ekiplerine ve sivil gönüllülere bir kez daha teşekkür ediyoruz. Genel itibariyle İnegöl’de sürecin doğru yürütüldüğünü ifade etmek isteriz. Bu süreçte en çok yorulanların sağlık çalışanlarımız olduğu herkes tarafından kabul görmektedir. Sağlık çalışanlarımız bu fedakarlıkları elbette bir karşılık beklemeden yaptılar ve yapmaya devam ediyorlar. Ancak çok yorulduklarının da farkındayız. Bu sebeple İnegöl Belediyesi’ne bir çağrıda bulunuyoruz: gelin belirli bir sayıda sağlık personelini Oylat’taki belediyemizin de iştirakinde olan tesislerde iki günlüğüne de olsa ailesiyle birlikte misafir edelim. Gönül ister ki tüm sağlık çalışanlarımızı bu şekliyle istirahat ettirelim. Ancak mevcut kapasitenin de bunun için yetersiz olduğunu biliyoruz. Bu sebeple konuyla ilgili İlçe Sağlık Müdürlüğü’ne bir kontenjan sayısı bildirilerek, sağlık müdürlüğü bünyesinde yapılacak kura ile en azından bir kısım sağlık çalışanımıza bu imkanı sunabiliriz” dedi.

Eroğlu açıklamasını şöyle sürdürdü; “İkinci olarak gündemimizde geçtiğimiz hafta yeniden düzenlenen Çardak Camii kavşağı bulunmakta. Bununla ilgili sosyal medya hesabım üzerinden yap-bak-olmazsa boz modelinin uygulandığını ifade etmiştim. Şimdi bunu biraz daha açmak istiyorum; bizim şu anda yapılan kavşak düzenlemesine doğrudan bir eleştirimiz yoktur. Eleştirdiğimiz husus bundan önce yapılan düzenlemelerin isabetsizliğiyle alakalıdır. Sosyal medya üzerinden sürekli “peki sizin çözümünüz nedir” şeklinde sorular da geliyor. Bu vesileyle buradan yine ifade etmekte fayda görüyoruz: Öncelikle İnegöl’ün merkezi artık yoğunluğu kaldıracak boyutta değildir. İnegöl’ün nüfusu son 20 yılda neredeyse üç kat artmasına rağmen çarşı dediğimiz lokasyon aynı alanda sıkışıp kalmıştır. İnegöl’ün artık yeni İnegöl bölgesine doğru kaydırılması gereklidir. Şimdi sizlere bazı yapı isimleri vermek istiyorum: Yeni Terminal Binası, Yeni Pazar alanı, Yeni Hastane, Yeni Adliye, Yeni BUSKİ yerleşkesi, İnegöl AVM ve en son olarak da ne zaman tamamlanacağını bilmediğimiz Yeni Belediye Binası. İnegöl’de yeni adıyla yapılan ne kadar yapı varsa hepsi merkeze yapıldı. Yeni İnegöl projesi de maalesef harita üzerinde kaldı. Biraz önce saydığım Cazibe merkezleri İnegöl’ün yeni yapılaşma bölgesine kaydırılmadığı müddetçe merkezde istediğimiz kadar kavşak düzenlemesi yapalım, istediğimiz kadar sinyalizasyon koyalım netice değişmeyecek, yapılan çalışma bir yıl sonra yine yetersiz hale gelecektir.”

“Üçüncü gündem maddemiz ise Katı Atık Depolama Merkezi. Saadet Partisi olarak özellikle geri dönüşüm projelerine sıcak baktığımızı belirtmek isteriz. İnegöl’deki katı atıkların yani çöplerin düzenli bir alanda enerjiye dönüştürülmesi çok iyi bir faaliyettir. Ancak geçtiğimiz ay Büyükşehir Belediye Başkanı Sn. Alinur Aktaş yaptığı bir açıklamada, İnegöl’deki tesisi entegre tesise dönüştüreceğini söyledi. Bunun sebebi olarak da Bursa’da Yenikent’te bulunan depolama alanını kapatmak istediklerini ifade etti. Yıldırım, Kestel ve Gürsu’nun çöplerini bir ara istasyonda toplayarak İnegöl’e getireceklerini, buradaki tesiste enerjiye çevireceklerini ve bununla 20.000 konutun elektrik ihtiyacının karşılandığını ifade etti. Yine konuşmasında, İnegöl’deki tesisten bugüne kadar yıllık 8,5 milyon lira gelir elde ettiklerini, entegre tesisin yapılmasıyla birlikte bu rakamın yıllık 20 milyon liraya çıkacağını da belirtti. Şimdi burada bulunan siz değerli basın mensupları aracılığıyla İnegöl Belediye Başkanımız Sayın Alper Taban beye sormak istiyorum;

1) Sayın Başkanım, bugüne kadar Sayın Alinur Aktaş’ın ifade ettiği yıllık 8.5 milyon liralık gelirden İnegöl’e ayrılan pay ne kadar olmuştur?

2) İnegöl’deki tesisin entegre tesise dönüştürülmesi ve Yıldırım, Gürsu ve Kestel’in çöplerinin İnegöl’e getirilmesi ile ilgili Büyükşehir Belediyesi İnegöl Belediyesi’nden onay veya görüş almış mıdır?

3) Entegre tesis yapılmasıyla birlikte Bursa’dan İnegöl’e günde kaç kamyon çöp geleceği, bunların hangi yollardan geçeceği belli midir?

4) Yapılacak Entegre tesisten sonra Sayın Alinur Aktaş’ın belirttiği yıllık 20 Milyon lira gelirin ne kadarı doğrudan İnegöl’de kullanılacak veyahut da İnegöl Belediyesi’ne ne kadarı aktarılacaktır?

Tekrar ifade etmek istiyoruz ki; yapılan proje içerik itibariyle doğrudur. Tabi böylesine karlı bir projeyi doğrudan belediyemizin yapmasını gönül isterdi. Ancak yine özelleştirme ile bu iş özel bir şirkete ihale edilmiş.  Tesisin doğaya bir zarar verip vermediğini veyahut da başkaca çevre felaketlerine yol açıp açmayacağını bilmiyoruz. Bu konuda belediyenin veyahut da ilgili idarelerin gerekli raporlamaları yaptıktan sonra ruhsat verdiğini umuyorum. Ancak bizim bu sorularımızda aradığımız hususu belirtmek istiyorum; Bunca çöpü, sıkıntıyı ve riski çekecek olan İnegöl halkı yani haliyle İnegöl Belediyesi olurken bunun karşılığında gördüğü fayda nedir veya ne olacaktır? Eğer ki Büyükşehir Belediyesi bu kadar karlı bir yatırımı İnegöl’ün sırtından yürüterek İnegöl’e tabiri caizse zırnık koklatmıyorsa kusura bakmayın. Bu durumda başta İnegöl Belediye Başkanımız olmak üzere aynı partiye mensup bütün arkadaşların oturup bunu düşünmesi gerekir. Yıllar önce Büyükşehir yasası ile ilgili yana yakıla söylediğimiz hususları da hatırlamaları gerekir. Son olarak İnegöl’de kriz yönetimi ile ilgili bir hazırlığımız olduğunu ve önümüzdeki günlerde bunu doğrudan İlçe Kaymakamımıza ve Belediye Başkanımıza sunacağımızı ifade etmek istiyorum. Değerli basın mensuplarımız, partimizin görüşlerini, gündeme dair fikirlerini halkımızla buluşturduğunuz için sizlere tekrar şükranlarımı sunuyor, katılımınız için hepinize teşekkür ediyorum.”

Anahtar Kelimeler:
InegölSaadetHasanEroğlu
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.