Türk Eğitim-Sen'den yeni Eğitim Öğretim yılı mesajı

06 Eylül 2021 Pazartesi 15:24
Türk Eğitim-Sen'den yeni Eğitim Öğretim yılı mesajı

Türk Eğitim-Sen İnegöl Şube Başkanı Özgür Gümüş, Yeni eğitim öğretim yılına ilişkin açıklamada bulundu.

Gümüş, mesajında, 

2021-2022 Eğitim-Öğretim yılı pazartesi günü tüm kademelerde başlıyor. Eğitim çalışanları olarak okulların açılmasını ve yüz yüze eğitimi destekliyoruz. Pazartesi günü tüm okullarımızda öğrencilerimizi heyecanla bekliyoruz. Salgına karşı okullarımızda; Bursa Valiliği, Kaymakamlıklar, İl-İlçe Milli Eğitim ve Okul Müdürlükleri tarafından gerekli tedbirler alınıyor. Uzun süre yetecek maske ve dezenfektan okullarımıza temin edildi. Ancak sadece maske ve dezenfektan okullarımızı korunaklı hale getirmeyecektir.

OKULLARDA YARDIMCI HİZMETLİ YOK

Okullarımızın büyük çoğunluğunda yeterli hizmetli personel bulunmamaktadır. Hatta bazılarında hiç yoktur.  Her gün yüzlerce-binlerce öğrencinin kullandığı binaların temizliği ve dezenfektesi bu şartlarda nasıl sağlanacaktır? Geçtiğimiz yıllarda İŞKUR’dan gönderilen geçici hizmetliler ile bu eksiklik karşılanıyordu. Ancak şu ana kadar göreve başlamaları yapılmamıştır. Süreç hızlanmalı ve İŞKUR personelleri bir an önce okullara gönderilmelidir.

SINIF MEVCUTLARI ÇOK KALABALIK

Bir diğer büyük sorun da kalabalık sınıf mevcutlarıdır.Bu konuyla ilgili gerekli tedbirler alınarak sınıf mevcutları pandemi şartlarına uygun hale getirilmelidir.Okulların kayıt bölgeleriyle ilgili ikametgah değisikliklerindeki sahteciliğin önüne geçmek için gerekli tedbirler alınmalıdır. 

DERS SÜRELERİ 30 DAKİKA OLMALIDIR

Bina yetersizliği ve sınıf mevcutlarının yüksekliği de göz önüne alınarak ders süreleri 30 dakika olarak devam etmeli, 10 dakikadan kısa teneffüs planlanmamalıdır. 

En başta belirttiğimiz gibi okullarımızın açılmasını ve yüz yüze eğitimi destekliyoruz. Ancak tüm bu eksiklikler de göz ardı edilmemelidir. Çocuklarımızın ve eğitim çalışanlarımızın sağlığı için herkes taşın altına elini koymalı, üzerine düşen sorumlulukları yerine getirmelidir. 

PCR ‘DA DAYATMA YAPILAMAZ

Türk Eğitim Sen olarak zorlamalara ve dayatmalara ilkesel olarak karşıyız. Yapılacak iş ve işlemlerde gönüllülük esasının aranmasını hep önerdik. Anayasanın eşitlik ilkesine de aykırı gördüğümüz haftada iki gün PCR testi isteğinin eğitim öğretimi de engellemesi muhtemeldir. Çünkü öğretmenler PCR peşinde koşturulacak. Bunları doğru bulmuyoruz. Aşıyla ilgili bilimsel verilerin ortaya konarak insanların ikna edilmeye çalışılması daha doğru bir süreç olacaktır. Öğretmenlerin zorunlu PCR testine tabi tutulmasına kesinlikle karşıyız. Hukukçularımız ve genel merkezimizle görüşme halindeyiz. Kaldı ki Sağlık Bakanı PCR ile ilgili açıklamasında doktorların bir belirti olması durumunda PCR testi yapılmasını söylüyor. Burada öneri olarak HES kodu uygulaması var. Kesinlikle HES kodu uygulaması ile tarama yapılması daha doğru bir yol olacaktır. Bunu daha mantıklı ve doğru bir seçenek olarak görüyoruz. Ayrıca haftada neden iki kez PCR testi isteniyor, hiç belirti olmayan bir insan neden test olacak. Hangi bilim adamı hangi doktor önermiş. Bu eğitimciler arasında da çeşitli sorunlar ortaya çıkarması ise muhtemeldir. Veliler aşı olmayan öğretmelere karşı haksız bir eleştiri sarmalına girebilir. Velilerle öğretmenler arasında bu şekilde bir sıkıntının doğmasına izin verilmemesi gerekiyor. Bundan bir an önce vazgeçilmesi gerekiyor. Öğretmenlerden istenen testin aşı olmayan velilerden neden istenmediğini de açıkçası merak ediyoruz. Bu uygulamayı sendika olarak doğru bulmuyoruz. Hukukçularımız bu hususta bir dilekçe hazırladı. PCR ile ilgili yazılı bir tebligat karşısında hazırladığımız  dilekçeleri idarelere vereceğiz .Gerginliğe yol açacak, insanları üzecek bu duruma biran evvel son verilmesini istiyoruz.

İLÇEMİZDE ÖĞRETMEN YETERSİZLİĞİ 

Gerek öğretmen atamalarında yeterli kontenjan ayrılmaması, gerekse tayin  dönemlerinde yapılan yanlış uygulamalar İlçemize sürekli mağduriyet yaşamaktadır.İlçemizdeki öğretmen açığı her yıl ortalama 400 civarında ücretli öğretmen görevlendirmesiyle çözülmeye çalışılmaktadır.Bu durum ençok çocuklarımızı mağdur etmektedir.Bir dahaki Eğitim-Öğretim döneminde bu sorunun çözülmüş olmasını görmek en büyük temennimizdir.

2021-2022 Eğitim-Öğretim yılımızın değerli eğitim camiamıza, sevgili öğrencilerimize ve İlçemize  hayırlı olmasını dileriz. Sağlık ve başarı dolu bir yıl olması umuduyla… 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.