banner274

İhsanoğlu Için Ortak Açıklama

Eskişehir’de, ’Çatı Aday’ olarak bilinen Ekmeleddin İhsanoğlu’nun destekleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi hareket Partisi (MHP), Demokrat Parti (DP), Demokratik Sol Parti (DSP), Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) il...

banner177

İhsanoğlu Için Ortak Açıklama

Eskişehir’de, ’Çatı Aday’ olarak bilinen Ekmeleddin İhsanoğlu’nun destekleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi hareket Partisi (MHP), Demokrat Parti (DP), Demokratik Sol Parti (DSP), Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) il...

14 Temmuz 2014 Pazartesi 15:14
İhsanoğlu Için Ortak Açıklama
Eskişehir’de, ’Çatı Aday’ olarak bilinen Ekmeleddin İhsanoğlu’nun destekleyen Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Milliyetçi hareket Partisi (MHP), Demokrat Parti (DP), Demokratik Sol Parti (DSP), Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) il başkanlıkları tarafından Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi ortaklaşa basın toplantısı düzenlendi.
CHP İl Başkanlığı binasında düzenlenen basın toplantısında ilk olarak konuşan CHP İl Başkanı Nihat Çuhadar, Türkiye’nin ilk kez toplumsal büyük bir uzlaşmaya imza attığını belirtti. Bir arada yaşama kültürüne ihtiyaç olduğunu ifade eden Çuhadar, “Sosyal adaleti tahsis etmek en büyük amacımızdır. Kuvvetler ayrılığını pekiştirmeyi, nefret, şiddet dili yerine sevgi ve barışı hakim kılmak için Eskişehir’deki siyasi partiler olarak Cumhurbaşkanı adayımız Ekmeleddin İhsanoğlu’nun seçim çalışmalarını başlatmış bulunuyoruz. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun mezheplerin çatıştığı Ortadoğu coğrafyasında tüm inanç ve kimliklere eşit ve tarafsız davranacak, ülkemizin dünyadaki itibarını yeniden yükseltecek. Atatürk ilke ve cumhuriyetimizin temel değerlerini milli ve manevi değerlerimizle birleştirecek, kadın erkek eşitliğine bağlı kalacak, ülkemizin birikmiş sorunlarına Anayasa’da kendisine verilen çerçeveler doğrultusunda yeni çözümler üretecek, kamplaştıran değil uzlaştıran, ötekileştiren değil birleştiren, sadece bir kesimi değil tüm kesimleri temsil eden, bölünmez bütünlüğümüze sahip çıkacak tarafsız bir Cumhurbaşkanı olacağına inancımız tamdır” dedi.
Eskişehir halkını Ekmeleddin İhsanoğlu’nu desteklemeye davet ettiklerini dile getiren Çuhadar, “Bu seçimlerde hiçbir partinin Cumhurbaşkanını seçmiyoruz. Bizler Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanını seçiyoruz. Hiçbir siyasi kimliği olmayan, hiçbir siyasi partiye üyeliği bulunmayan Anayasamızın isteği tarafsız bir Cumhurbaşkanı adayıdır. Türkiye’de kuvvetler ayrılığını sağlayacak yegane aday Ekmeleddin İhsanoğlu’dur. Türkiye’de herkesi kucaklayacak, herkesi temsil edebilecek, tarafsızca karar alabilecek bir Cumhurbaşkanı adayıdır” diye konuştu.
Seçim atmosferinde haksız ve hukuksuz bir yarışın içerisinde olduklarını kaydeden Çuhadar şöyle devam etti:
“31 Temmuz’a kadar devletin bütün olanaklarını elinde kullanan Cumhurbaşkanı adayı olan Başbakan’la mücadele ediyoruz. Bunun oluşturduğu havuz medyası var ve bu havuz medya içinde bizim partimizde neden dinci bir aday gösterildi diye parti içindeki bölünmelere neden olup, diğer partilere de ‘Siz nasıl CHP’yle işbirliği yapıyorsunuz’ diye bir ayrıştırmaya yönelik hareketler var. Bizim çektiğimiz en büyük sıkıntı kendi ülkemizde ayrıştırma, bölüştürme, insanları ötekileştirme ve insanları inananlar ve inanmayanlar olarak ayırmak bu ülke için çok büyük bir tehlike ama bu anlamda bizim ortak hareket etmemiz, ortak aday çıkarmamız daha çok önem kazanıyor. Bu ülke severliğimizi, yurtseverliğimizi gösteriyor. Biz sadece halkımıza güveniyoruz. Bize inanan, ülkesini seven yurtsever insanlara güveniyoruz. Türk halkının bu çizgide oy kullanacağına inanıyorum.”

ANKETLERLER TOPLUMUN GENELİNİ YANSITMIYOR
Bir basın mensubunun, kamuoyunda yer alan seçim anketleri sonuçlarını nasıl değerlendirdiklerine yönelik sorusunu yanıtlayan MHP İl Başkanı Ayhan Sezer, “Anket yapan firmaların hepsi bağımsız şirketler değil. Birbirlerine bağımlılar. Sipariş ediliyor ve anketler yapılıyor. Bu anketler ne kadar sağlıklı olup olmadığını şuan söylemek mümkün değil. Bize gelen anket sonuçları da var. Biz sonuçlara baktığımızda adayımızın belli bir oranda önde olduğunu görüyoruz. Anketlerle değil de vatandaşlarımızı sandığa davet ederek sonuç almayı düşünüyoruz. Anketler yönlendirme ve algı politikası oluşturmak istiyorlar. Bunlara pek fazla pirim vermiyoruz. Anketler toplumun genelini yansıtmıyor” ifadelerini kullandı.
DP İl Başkanı Emre Demir ise, 30 Temmuz’a kadar seçim çalışmalarında ağılıklı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nu tanıtmak için programlar ayarladıklarını, bu programlar dahilinde her siyasi partinin kendi programını uygulayacağını, ancak 5 siyasi partinin de ortak tanıtıcı toplantılar yapacağını sözlerine ekledi.

EKMELEDDİN İHSANOĞLU SİYASETTE KİRLENMEMİŞ BİR İSİM
Ardından konuşan BTP İl Başkanı Fahri Gürgenburan ise, CHP’yi, dindar bir aday göstermesiyle kendi seçmeninden soğutmak, diğer sağ partileri de ‘CHP ile işbirliği yaptı’ diye yanlış adrese gönderilmek istenen bir durumla karşı karşı olduklarını kaydederek şunları söyledi:
“Ekmeleddin bey dışında bazı yönlendirmeler yapıp, adayımız dışında karşı adayın desteklenmesi gibi bir oluşum içerisinde ama biz bu oluşumun tutmayacağını düşünüyoruz. Çünkü baktığımız zaman Ekmeleddin bey tarafsız, herkese yakın ve siyasette kirlenmemiş bir isim. Yerel seçim öncesine bakarsak, pek çok yolsuzluğun gündeme geldiğini düşünürsek, halkımızın kavga istemeyen uzlaştırmacı tavırlarıyla birlikte adayımızı destekleyeceğini düşünüyoruz. Türkiye’de ilk defa böyle bir olay meydana geldi. Biz Türkiye’nin bağımsızlığı için Cumhuriyetin geleceği için bu birlikteliğin zorunluluğunu düşünüyoruz”
CHP İl Başkanı Çuhadar, 16 Temmuz 2014 Çarşamba günü saat 17.30’da Zübeyde Hanım Kültür Merkezi’nde CHP, MHP, DP, DSP ve BTP yönetici ve parti üyelerinin katılacağı bir tanıtım toplantısı düzenleneceğini sözlerine ekledi.
(İHA)
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.