İhsanoğlu’ndan "çarkçı" Cevabı

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Hatay’da sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya geldi. Çatı aday, burada Erdoğan’ın "çarkçı" benzetmesine cevap verdi. Hatay’da STK temsilcileriyle bir araya gelen İhsanoğlu, Hatay’ın...

İhsanoğlu’ndan "çarkçı" Cevabı

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Hatay’da sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya geldi. Çatı aday, burada Erdoğan’ın "çarkçı" benzetmesine cevap verdi. Hatay’da STK temsilcileriyle bir araya gelen İhsanoğlu, Hatay’ın...

02 Ağustos 2014 Cumartesi 19:27
İhsanoğlu’ndan
Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu, Hatay’da sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle bir araya geldi. Çatı aday, burada Erdoğan’ın "çarkçı" benzetmesine cevap verdi.
Hatay’da STK temsilcileriyle bir araya gelen İhsanoğlu, Hatay’ın Türkiye’nin huzur içinde yaşayan en önemli kentlerinden biri olduğunu belirtti. İhsanoğlu, Hatay’daki bu huzurun son 3 yıldır bozulduğunu ,Hatay’ın geçmişte komşularıyla en güzel ilişkinin kurulduğu kent olduğunu vurguladı.
"1980’li yıllarda buradan karayoluyla Şam’a, Halep’e giderdik. Şimdi Şam’a, Halep’e gidebiliyor muyuz? Neden, sınır mı yok? Sınırları kaldırdık dediler ama yerine kevgir gibi bir şey yaptılar" diyen ihsanoğlu, şunları kaydetti:
"Sınırlar kevgire döndü. Sınırlarda teröristler gidip geliyor. İnsanları öldürmek için kullanıyorlar. Böyle bir duruma düşmek çok acı. Bu hangi dahiyane siyasetin eseridir. Biz komşularımızla asırlar boyunca barış içinde yaşadık, ilelebet de yaşayacağız. Bu hataların telafisi var. Sorumlusu sizler misiniz yoksa Suriyeliler mi? Hayır yanlış siyaset, kara emeller. Biz bunların sona ermesini istiyoruz. Bölgeyi geziyoruz insanlar korkudan gerginlikten kurtulmak istiyor. Biz de tüm Türkiye de bunu istiyor. Bu topraklarda birliğimizi dirliğimizi korumamız lazım. Bu cepheleştirmeden, başkalaştırmadan, ayrıştırmadan, alay etme huyumuzdan vazgeçmemiz lazım. Nerede görülmüş, bir iktidarın kendine oy verenleri vatansever, vermeyeni hain görmesi böyle şey olur mu? 1970’li yıllarda gençler arasında sağ ve sol kavgası yaşanmıştı. Şimdi ki tehlike daha büyük. Sağcı, solcu, faşist, komünist değil daha tehlikeli, millet gerilmiş, nereye gideceğini bilmiyor, korkuyorlar. Birileri bizi geriyor, yeter artık kutuplaşmak istemiyoruz. Bütünlük istiyoruz, topyekun yaşamak istiyoruz yeter artık diyor Türkiye."
Türkiye’de bir zamanlar kızların başörtüsü sorunu yaşadığını ifade eden Ekmeleddin İhsanoğlu, "Kızlarımız başörtüsü kavgasıyla ayrıldı. Bugün kavga bitti. Sıkma baş denilmesine karşıydım. Bugün çapulcu diyorlar. Buna da karşıyım. Çapulcu denilen gençler burada yaşamlarını yitirmiş. Vefat eden evlatlarımızı rahmetle anıyorum" diye konuştu.
Türkiye’nin çok büyük bir tehlike ile karşı karşıya olduğunu kaydeden İhsanoğlu, "Türkiye’de terörist tehlike kol geziyor. IŞİD tehlikesinden korkuyoruz diyor vatandaşlarımız. Biz de ordumuz var kolluk güçlerimiz var korkmayın diyoruz. Ama vatandaşın gönlüne bir şüphe düşmüş, askeri bölgede bir tanesi çıkıyor bayrak indiriyor bir şey yapılmıyor. O cani, küstah çocuk teşhis edildiği halde yakalanamadı. Türkmen köyünden geçtik Türk bayrağı sancağın en üst tepesinde. Diyarbakır’da o bayrağı indiren soysuz çocuk hale bulunamadı. Birçok terörist hadisesinin üstü örtüldü ne oldu kim yaptığı belli değil. Faali meçhul cinayetlere gidiyoruz. Türkiye’nin buna tahammülü yok" dedi.

SURİYELİ MÜLTECİLERİN DURUMU
Hatay’daki kamplarda 15 bin, kent genelinde ise 100 bin Suriyelinin bulunduğunu belirten İhsanoğlu, şöyle konuştu:
"Arap dünyasını tanıyan bir insan olarak söylüyorum. Suriyeliler bize en yakın insanlar, düşünceleriyle kültürleriyle, sosyal yaşamlarıyla. Türkiye’de 1 milyon Suriyeli var. Bu insanlar ’gelin’ denildiği için geldiler. Kendiliğinden gelmediler, bir kısmı zorlandı geldi, sonra bizimkiler ’Bütün Suriye gelsin’ dedi. Bu da güzel bir şey ama sen bunun hazırlığını yaptın mı? Suriyelilerin, Türkiye’ye ilk geldiklerinde adamlarımı gönderdim, insani yardım heyeti gönderdim ama ’biz kimseden bir şey istemiyoruz’ dediler. Konteyner kent yapılıyordu, çadır kentler yapılıyordu her şey çok güzeldi. Sıcak su, televizyon, buzdolabı her şey var ama bunlar göstermelik. 15 bin kişi kamplarda 100 bini sokaklarda. Bu insanlar hayatlarını sürdürmek için ne yapsınlar. Ben onlara çok acıyorum. Kanunsuzluk yapıyorlar, bu da kabul edilmez ama mazur görün kabahat bunlarda değil, kabahat bunları getirip sokağa bırakan da. ’Biz bunların dilenmesine mani olacağız’ diye beyanat veriyorlar ama dilencilik yapmasınlar da ne yapsınlar. Bunların çadır kentlerde onurlu, asgari insan haysiyetine yakışacak bir hayat temin etmek bu devletin birinci vazifesidir."
STK temsilcileriyle yapılan toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan İhsanoğlu, insanlara lakap takılmasının yanlış olduğunu anlattı. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisi için ’çarkçı’ dediğini ifade eden İhsanoğlu, "Bana monşer diyor, dün de çarkçı demiş. Benim çarkçı kardeşlerime saygım sonsuzdur. Çarkçılık nasıldır pek bilmem gemim yok, gemicilik de yapmıyorum. Ama şu memlekette çarkçılık yapan birçok insan var, helal para kazanıyor. Helal para kazananlara saygılı olmak lazım. Çarkçı da olsa dümenci de olsa saygı duymak lazım. Bunu söyleyen mahallede kavga eden bir genç değil, Sayın Başbakanımız" diye konuştu.
(İHA)
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.