Gazeteciler Konfederasyonu’ndan Bakan Elvan’a…

Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı ve yönetim kurulu üyeleri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, medyanın, demokrasi adına çok önemli görevleri yerine getirdiğini söyleyen Bakan Elvan, “Basına destek

Gazeteciler Konfederasyonu’ndan Bakan Elvan’a…

Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı ve yönetim kurulu üyeleri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, medyanın, demokrasi adına çok önemli görevleri yerine getirdiğini söyleyen Bakan Elvan, “Basına destek

25 Ağustos 2014 Pazartesi 15:50
Gazeteciler Konfederasyonu’ndan Bakan Elvan’a…

Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı ve yönetim kurulu üyeleri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ’ı makamında ziyaret etti. Ziyarette, medyanın, demokrasi adına çok önemli görevleri yerine getirdiğini söyleyen Bakan Elvan, “Basına destek boynumuzun borcudur. Böylesine büyük bir yapıya destek vermek, demokrasi adına sorumluluğumuzdur” dedi.
Bakanlıktaki ziyarette, Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, yeni kurulan konfederasyon hakkında detaylı bilgi verdi. Konfederasyon yapısının yeni oluşmasına rağmen, konfederasyonu oluşturan cemiyetlerin onlarca yıl önce kurulduğunu ve köklü tarihleri olduğunu belirten Genel Başkan Kolaylı, “Türkiye genelinde 8 gazeteciler federasyonunun bir araya gelmesiyle Gazeteciler Konfederasyonu kurulmuş ve basının en üst çatı kuruluşu oluşmuştur. Bu federasyonlarımızın temelini ise, köklü tarihleri olan 76 il cemiyetimiz atmıştır. Amacımız, Türkiye ’de gazetecilik mesleğiyle ilgili sorunları çözmek ve dünya standartlarında mesleki hakların elde edilmesi için mücadele etmektir” dedi.
Kolaylı, “Haberci arkadaşlarımız, yaşadıkları illerde toplu ulaşım araçlarına binerken basın kartları yerine belediyelerin verdiği kartları kullanıyor. Her şehir için ayrı ulaşım kartı yerine, mevcut basın kartına bir elektronik çip eklenerek, ülke genelinde kullanımının sağlanmasını istiyoruz. Böylece meslektaşlarımız her şehirde ayrı bir kart kullanmak durumunda kalmayacak.
Ayrıca TCDD, İDO, THY gibi kurumların, şehirler ve ülkeler arası yolculuklarda basın mensubu arkadaşlarımıza indirim yapmasını bekliyoruz. Özellikle yerel medyada görev yapan meslektaşlarımız, görevli olarak diğer şehirlere veya ülkelere yolculuk ederken, yüksek bedeller ödemek zorunda kalıyor. Ulaşım indirimi, yerel basın için büyük önem taşıyor. Basın mensubu arkadaşlarımız, meslekleri gereği haberleşmede telefon ve interneti çok yoğun kullanıyor. Ulaşımda olduğu gibi telefon ve internet bağlantı ücretlerinde de meslektaşlarımıza indirim yapılması, basının desteklenmesi açısından önemli bir gelişme olacaktır. Son olarak, uydu frekans tahsisinde yerel televizyonlarımıza kolaylık sağlanarak bedellerin düşürülmesi yerel medyayı rahatlatacaktır” diye konuştu.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da, ziyaretten büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, basının demokrasilerin en önemli unsurlarından biri olduğunu vurguladı. İyi örgütlenmiş ve bağımsız hizmet verebilmeyi başarmış basının olduğu ülkelerde demokrasinin daha hızlı ve sağlıklı geliştiğini belirten Bakan Elvan şöyle konuştu:
“76 il cemiyetini ve 8 bölge federasyonunu bünyesinde toplayan Gazeteciler Konfederasyonu ’nun kurulmasını çok önemsiyorum. Daha hızlı gelişim göstermeniz için de biz de dahil her kesimin bu örgütlü yapıya tam destek vermesi boynumuz borcudur. Üzerimize ne düşerse yapmaya hazırız. Önerilerinizi tek tek not aldık. Gerek bakanlığımızda, gerekse bakanlar kurulu kararıyla uygulanacak önerileriniz var. Arkadaşlarımızla görüşerek somut adımlar atacağımıza inanıyorum.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.