İnegöl'de yeni kimlik başvuruları başladı

İnegöl'de yeni kimlik başvuruları başladı

02 Ocak 2017 Pazartesi 12:18
İnegöl'de  yeni kimlik başvuruları başladı
5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda yapılan değişiklik ile Türkiye Cumhuriyeti yeni Kimlik Kartları tüm Türkiye´de dağıtılmaya başlandı.  İnegöl'de Nüfus Müdürlüğünde de bugün itibariyle başvurular alınırken, kapıda kuyruklar oluştu.

Başvuruların sabah başlaması ile beraber Kaymakam Ali Akça eşi Ferahil Akça ile birlikte İnegöl Nüfus Müdürlüğüne giderek yeni kimlik kartı için başvuruda bulundular.

BUNLAR KANA DOYMADI!

Başvurunun ardından konuşan İnegöl Kaymakamı Ali Akça, “2017 yılının ilk mesai gününde sizlerle birlikteyiz. 2016 yılını acısıyla tatlısıyla yaşayarak geride bıraktık. 2016 yılı içerisinde bizleri çok sevindiren olaylar olduğu gibi çok üzen olaylar da oldu. Bu aziz milleti acılarla imtihan etmeye kalktılar. Bombalar patlattılar. 15 Temmuz´da darbe girişiminde bulundular. Bu acılara göğüs germek ve dimdik ayakta durmak büyük milletlerin şanına yakışırdı. Milletimiz bu acılarla göğüs gererek daha güçlü şekilde geleceğe yürüyecektir. 2016 yılında yaşadığımız acıların bir benzerini 2017 yılının ilk saatlerinde bize reva gördüler. Rahmetli babam bu tür olaylarda ‘Bunlar kana doymadı´ dermiş. Kana doymayan insanlar bu aziz millete ve devlete acıları yaşatmayı reva görüyorlar. Fakat bu millet büyük millettir, devletimiz büyük bir devlettir biz bu acılardan kurtularak geleceğe daha büyük adımlarla yürüyeceğiz.” Dedi.

10 YIL GEÇERLİ OLACAK

Yeni kimlik kartlarından bahseden Akça, “Bugün burada bulunmamızın nedeni tüm Türkiye´de yeni kimlik kartları için başvurular alınmaya başlandı. Biz de eşimle birlikte yeni kimlik kartımızı almak için başvuruyoruz. Bu arada bu insanımızın özellikle hassasiyetle takip etmesi gereken bir husustur. Yeni kimlik kartları güvenliği arttırılmıştır teknolojiyle üretildiği için daha güvenli olacak. E devlet imkanlarının kullanımında kolaylık sağlayacaktır. 10 yıl geçerli olacak olan kimlik kartlarımız vatandaşlarımız için hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

BİR FOTOĞRAFLA BAŞVURU YAPABİLİRSİNİZ

İnegöl Nüfus Müdürü Muzaffer Solmaz ise, “5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda 14/01/2016 tarihinde yapılan değişiklik ile Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartları 02/01/2017 tarihinden itibaren tüm Türkiye´de dağıtılmaya başlanacaktır. İnegöl İlçe Nüfus Müdürlüğünde tüm teknik kontroller yapılmış olup, T.C. Kimlik Kartı başvurularını almak üzere hazır durumdadır. Mevcut nüfus cüzdanlarının yerine kullanılacak yeni kimlik kartları, 10 yıllık kullanım ömrüne sahiptir. Polikarbon materyalden oluşan, temaslı-temassız yonga içeren ve uluslararası standartlara uygun, en gelişmiş güvenlik öğelerini içinde barındıran kimlik kartları, vatandaşa ait nüfus, fotoğraf ve biyometrik verilerin, üzerindeki temaslı yongaya güvenli bir şekilde kaydedilmesinden sonra, yetkisiz kimseler tarafından içindeki verilerin yeniden üretilmesini ya da değiştirilmesini olanaksız hale getirecek şekilde tasarlanmıştır. Proje ile: Kimlik kartı ile güvenli kimlik doğrulaması yapılabilecektir, Sahtecilikten kaynaklanan vatandaş mağduriyeti önlenecektir, E-Devlet kapsamında sunulan hizmetlere internetin bulunduğu her yerden (ev, iş yeri vb.) kimlik kartı ile erişilebilecektir, Kimlik kartı, vize muafiyeti olan ülkelere yapılacak seyahatlerde pasaport yerine seyahat belgesi olarak kullanılabilecektir, Kimlik Kartı, elektronik imza olarak da kullanılabilecektir. Kimlik kartı, kamu kurumlarının vatandaşa yönelik sunacakları hizmetlerde elektronik iş süreçlerini destekleyerek bürokrasiyi azaltacaktır, Yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlük, yolsuzluk ve mali kayıplar (sosyal güvenlik, sağlık, sigorta, bankacılık vb.) asgariye inecektir. Kimlik kartı başvurusu yurt içinde, Genel Müdürlük web portalı (https://ekimlikrandevu.nvi.gov.tr) üzerinden ya da Çağrı Merkezi (199) aracılığıyla randevu alınarak veya randevusuz olarak nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklere yapılır. İlk defa kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı, askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesi gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisinde çekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır. On beş yaşını tamamlamış olanların şahsen son altı ay içerisinde, ön cepheden çekilmiş (arka fon renginin beyaz, alın,yüz ve çenenin açık olduğu) bir adet biyometrik fotoğraf ile başvurması gerekmekte olup, başvuru sahiplerinin parmak izi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınır. On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarında fotoğraf zorunlu olmamakla birlikte ancak talep edilmesi halinde her yaş grubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenebilmesi mümkündür. Başvuru sırasında ayrıca T.C.Kimlik Kartlarının PIN kodlarını içen kapalı bir zarf teslim edilecektir.” Dedi.

CEZASI 32 LİRA

Solmaz konuşmasını şöyle sürdürdü; “2017 yılı kimlik kartı bedeli; kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 32 TL´dir. Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında peşin olarak tahsil edilir. Yurt içinde 30 gün, yurt dışında 60 gün içinde bildirilen doğum olaylarına ilişkin olarak Kimlik Kartı başvurusunda bulunulması durumunda herhangi bir bedel alınmaz. Nüfus cüzdanı ibraz edilmemesi, yerleşim yeri adresi bulunmaması ve On beş (15) yaşını tamamlayanların; kimliğini kanıtlayacak fotoğraflı resmi belge ibraz edememesi durumunda yaptırılacak soruşturma sonucuna göre başvuru alma işlemleri yapılacaktır. Doğum, kayıp, mevcut kimlik kartının geçerlilik süresinin sona ermesi veya tahrifat sebebiyle kullanılamayacak durumda olması nedeniyle yapılan kimlik kartı başvurusunda yeni kart düzenleninceye kadar kişinin talebi hâlinde, herhangi bir nüfus müdürlüğünce kimliğini ispata yarayacak 10 gün geçerli geçici kimlik belgesi düzenlenerek ilgiliye teslim edilecektir. Kimlik kartı yurt içinde kişinin başvuru sırasında bildirdiği adrese PTT aracılığıyla gönderilecek olup, beyan ettiği adrese teslim edilemeyen kartlar başvuru sırasında belirttiği nüfus müdürlüğüne gönderilecektir. Bir ay içinde teslim alınmayan kimlik kartları imha edilmek üzere Genel Müdürlüğe iade edilecektir.”. 
Son Güncelleme: 02.01.2017 12:21
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ali 2017-01-04 12:56:51

nereye başvurucaz i̇nternetten ?