Kampus ilk mezunlarını verdi

banner177

Kampus ilk mezunlarını verdi

26 Mayıs 2017 Cuma 10:01
Kampus ilk mezunlarını verdi

 Hayırsever işadamı Mehmet Yıldız tarafından Karalar bölgesindeki 300 dönüm alanda yapılan, geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile sembolik olarak açılan, Türkiye’nin en büyük mesleki eğitim kampusu unvanına sahip Hacı Sevim Yıldız Mesleki Eğitim Kampusu (Külliyesi) ilk mezunlarını verdi.

300 dönüm alanda 28 binanın bulunduğu dev kampus Hayırsever işadamı Mehmet Yıldız tarafından 100 Milyon lira harcanarak yapılmış, devlet tarafından donatımı sağlanmış ve 4 sene önce de peyder pey hizmete açılmıştı. 
Hacı Sevim Yıldız-1 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesindeki Bilişim Teknolojileri Alanı ile Elektrik-Elektronik Teknolojileri Alanından mezun olan 116 öğrenci kampusun ilk mezunları olarak tarihe geçerken, mezuniyetlerini kep atarak kutladılar.
Kampusunu çok amaçlı salonunda saygı duruşu ve istiklal marşının ardından konuşan okul birincisi Abdulkadir Cizlev, bir kıvılcım gibi gidip bir ateş misali döneceklerini söyleyerek, mezuniyet kütüğüne ismini çaktı.
Lisenin öğretmenleri adına konuşan Bilgisayar Dersi Öğretmeni İrfan Tuna, “Mesleki ve teknik eğitim genel anlamda bireysel ve toplumsal yaşam için zorunlu olan bir mesleğin gerektirdiği bilgi, beceri, tavır ve meslek alışkanlıkları kazandırarak bireyi zihinsel, duygusal, sosyal, ekonomik ve kişisel yönleriyle dengeli biçimde geliştirme sürecidir. Muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak sanayileşmeyle; sanayileşme de meslek liselerinde kalifiye elemanların yetişmesiyle gerçekleşir. Bizlerin amacı da mesleki alanda ülkemizin sanayileşmede ileri seviyelere çıkması için büyük önem arz eden ara insan gücünü yetiştirmektir. Kalifiye elemanların yetiştirilmesinin ülke ekonomisi açısından önemi oldukça büyüktür. Kalifiye eleman maddi kayıplardan ve zaman kaybından kurtarır. Bu nedenle meslek lisesi gerçekten memleket meselesidir. Son yıllarda ülke içerisinde mesleki ve teknik eğitime verilen önem büyük bir hız kazanmıştır. Gerek bakanlığımız, gerekse hayırseverlerimiz ülkemizin bir çok yerinde meslek liseleri açmışlardır. Mesleki ve teknik eğitim alanında bir çok ilimizde mesleki eğitim çalıştayları yapılmıştır. Geçmişten günümüze gelen altın bilezik kavramı mesleki ve teknik eğitim alanında söylenmiş en önemli ifadelerden biridir ve bu ifade sadece bir söz olarak kalmamıştır. Meslek liselerinden mezun olan öğrenciler kollarına taktıkları bu altın bileziklerle ekonominin nitelikli eleman açığını kapatarak ülke ekonomisine büyük katkılar sağlamışlardır. Burada sözlerime son verirken mezun olmaya hak kazanmış tüm öğrencilerimizi kutluyorum. Evet sevgili gençler; yolunuz, bahtınız talihiniz açık olsun. Rabbim yar ve yardımcınız olsun.” Dedi.
Hacı Sevim Yıldız-1 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Mümin Baygın ise “Okulumuz hayırsever iş adamı Mehmet Yıldız tarafından o dönemin milli eğitim bakanının katıldığı törenle temeli atılmış ve 2013-2014 eğitim öğretim yılında eğitime başlamıştır. Yerleşkede ilk eğitime başlayan okuldur. Bünyesinde 7 farklı alan ile yemekhane, pansiyon, mescid, z kütüphane ile içinde bulunduğunuz konferans salonu bulunmaktadır. Okulumuz 4 yönetici 18 kadrolu, 4 kadrolu görevlendirme, 16 ücretli, 7 yardımcı personel ve 656 öğrencisi olan ilçemizin gelişime açık bir okuldur. Bilişim, elektrik elektronik ve endüstriyel otomasyon alanları eğitim verilen alanlar olup; öğrencisi bulunmayan fakat okulumuzda açık bulunan tarım, tekstil, kimya ve inşaat alanları mevcuttur. Öğrenciler tarafından tercih edildiğinde bu alanlarda da öğrenim yapılacaktır. Yerleşkede Spor Lisesi, Anaokulu, 4 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Mobilya ve İç Mekan Tematik Meslek Lisesi bulunmakta ve koordinasyon içinde okullarımız eğitim yapmaktadır. Bir eğitim öğretim yılının daha sonuna geldik. Hızla akıp giden zaman; bazılarınızı bir üst sınıfa, bazılarınızı da lise yıllarının sonuna getirdi. Bundan dört yıl önce eğitim ve öğretime başladı okulumuz. Bu yıl sonu ise ilk mezuniarımızı veriyoruz. Bu anın haklı gururunu yaşayan, kalpleri heyecanla çarpan siz velilerimizi, öğrencilerimizi ve yakınlarını tebrik ediyorum. Değerli velilerimiz, sizlerin emaneti olan değerli evlatlarınızı; idareci, öğretmen ve diğer personel arkadaşlarım ile eğitmeye çalıştık. Onların kendinden emin, ne istediğini bilen, soran, sorgulayan, hedefleri için cesaretle hareket eden, bilgili, yenilikleri takip eden, görgülü, yaşamı seven, yaşatmayı görev bilen, sevgi dolu bireyler olarak yetiştirmeye çalıştık. Sizlere büyük bir mutluluk ve heyecan içerisinde tekrar takdim ediyoruz. Öğrencilerine bir evlat şefkati ve hassasiyeti ile yaklaşan, onları eğiten, öğreten, biçimlendiren öğretmen arkadaşlarıma huzurlarınızda teşekkür ediyorum.” Dedi.
Mezun öğrencilere seslenen Baygın, “Okula ilk başladığınız günden bugüne değin, eğitildiniz, bilgi ve erdemle donatıldınız, bugün bir mezuniyet yaşıyorsunuz. Bugün, bir bitişin değil birçok başlangıcın yaşandığı bir günü yaşıyorsunuz. Bugünden itibaren yepyeni yaşam deneyimlerini içinde barındıran bir süreç başlıyor. Her şeyden önce bugün hak ettiğiniz diplomalar size aynı zamanda çok önemli sorumluluklar yüklüyor. Dünyada ve ülkemizde olup bitenleri izleyerek kendinizi yenilemek, yeni bilgiler öğrenmek ve kendinizi sürekli olarak geliştirmek bu sorumlulukların başında geliyor. Diğer bir sorumluluğunuz ise, çevrenize iyi ve çalışkan birer insan olmanın gereklerini davranışlarınızla göstermek ve örnek olmaktır. Var olan becerilerinizi geliştirmek ve yeni beceriler kazanmak için kendinizi geliştirmeye devam edin. Her ne yapıyorsanız elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın. Ne olursanız olun, ama en iyisi olun. Başkalarına faydalı olun. Dürüst ve ahlaklı olun. Sevgili gençler, Herkesin bir hedefi olmalı. Hedefi olmayan gemiye rüzgar da yardım etmez. Hayatınızın sonunda nerede olacağınızı bilmek istiyorsanız, nereye gittiğinizi bilmek zorundasınız. Bu nedenle kendinize doğru hedefler belirleyiniz. Hedefe ulaşmada size yolunuzu, aldığınız eğitim, iradeniz, azim ve kararlılığınız gösterecektir. Önünüze belki bir sürü engel çıkacak, bocalayacak, zorlanacak, tökezleyecek fakat asla yılmayacaksınız. Başarılı olmak adına dikilecek, dik duracak, engelleri bir bir aşacak başarılı, mutlu ve özlemini çektiğiniz güzel bir yaşam süreceksiniz. Hayat sizin hayatınız olduğuna göre geleceğinizi düşünmek, gerekli tedbirleri almak, sorunlarınıza çözüm aramakta aslında öncelikle size düşüyor. Buyurun yol o kadar çok ki. Hangisinden gideceğiniz, o yolda nelerle karşılaşacağınız, nasıl bir yaşam süreceğiniz ve yolun sonunu nasıl getireceğiniz hepsi size bağlı. Bütün toplumların ve ulusların umutları ve güvenceleri genç nesillerdir. Elbette bizim de geleceğimiz ve güvencemiz sizlersiniz. Bu gerçeği Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ‘Bütün umudum gençliktedir’ diyerek ülkeyi ve bütün değerlerini siz gençlere emanet ederek göstermiştir. İnanıyorum ki sizler; umutları ve güveni boşa çıkarmayacak, ülkemizi çağdaş uygarlık düzeyine çıkaracaksınız. Sevgili mezunlarımız, Sizleri 4 yıllık bir eğitimin sonunda bir üst eğitime veya iş hayatına uğurluyoruz. Eminim buradan çok farklı anılarla ayrılıyor, çok karmaşık duygular içerisinde bulunuyorsunuz. Her türlü haylazlıklarınıza, tembelliğinize, çocuksu tavırlarınıza, üzmelerinize, hatta kızdırmalarınıza rağmen biz sizleri sevdik ve hep seveceğiz. Sizleri Hacı Sevim Yıldız-1 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin ilk mezunları sıfatıyla uğurlarken; sizlerde bizi ve okulunuzu unutmayın. Sizler gelecekteki başarılarınızla okulunuzu, bizleri ve ailelerinizi en iyi şekilde temsil edeceksiniz. Buna inancımız tamdır. 
Hepinizi tekrar tebrik ediyor, sizleri yaşamınızın yeni dönemine iyi dilekler ve sevgiyle uğurluyorum. Allah yolunuzu açık etsin.” İfadelerini kullandı.
Milli Eğitim Şube Müdürü Ali Doğru’da, Bursa’nın belki de Türkiye’nin en güzel eğitim külliyesinin ilk mezunlarını vermesinin mutluluk verdiğini ifade ederek, Tematik lisenin de önümüzdeki yıl açılacağını sözlerine ekledi.
Belediye Başkan Yardımcısı Alper Taban ise, “Hüzünle sevincin karıştığı bir noktadayız. Bu bir son değil başlangıç. Çok çalışmanız halinde yapamayacağınız meslek yok. sizlere hayatınızda başarılar dilerim” dedi.
Başarılı öğrencilere plaketler verilirken, diplomalarını alan 116 mezun öğrenci kep atarak mezuniyet sevinci yaşadılar.
Son Güncelleme: 26.05.2017 10:06
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.