Yetimler İçin Kardeşlik ve Dayanışma Seferberliği

.

Yetimler İçin Kardeşlik ve Dayanışma Seferberliği

.

31 Ekim 2014 Cuma 10:36
Yetimler İçin Kardeşlik ve Dayanışma Seferberliği
 Özellikle yetimlere yönelik yardımlarla dikkat çeken İnegöl İnsani Yardım Derneği (İNİYAD), Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen’le işbirliği içerisinde yetimler için seferberlik başlattı.

Dün saat 14.00’de İNİYAD merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen İnegöl Temsilciliği Başkanı Sinan Aktaş, dayanışma ve kardeşlik seferberliği başlattıklarını belirterek, “Müslüman bir toplumda kimsesiz hiçbir bir çocuk kalmamalıdır. Bu anlayışla yetimlere sahip çıkmak için harekete geçtik. Türkiye’de ve dünyada annesini, babasını kaybetmiş çocukların eğitim, sağlık, gıda, kıyafet, barınma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için “Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var” projesine paydaş olduk. Hedefimiz, 50 bin yetim çocuğa sahip çıkmak” dedi.

BÜTÜN DÜNYA İNSANLARINA KUCAK AÇMAK

Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen ailesi olarak, ülkemizdeki ve dünyadaki sosyal ve toplumsal gelişmelere karşı duyarlı bir sivil toplum örgütü olduklarını ifade eden Sinan Aktaş, “Faydalı işlere, ya doğrudan katılıp paydaş oluyoruz ya da İHH gibi sivil toplum kuruluşlarına destek veriyoruz. Amacımız, bütün dünya insanlarına kucak açmak, insanımızın ve insanlığın mutluluğuna katkı yapmaktır” diye konuştu.

EĞİTİM BİR-SEN VE MEMUR-SEN, ERDEMLİLER HAREKETİDİR

‘Evdeki yangını söndürürüm, mahalledeki yangına karışmam’ anlayışında olamayacaklarının altını çizen Sinan Aktaş, Dünyada doğal afetler, felaketler, savaşlar ve kazalar sebebiyle çok sayıda ailenin acılar yaşadığını hatırlatarak, “Bu acıların en zor olanını da, yetim kalan çocuklar yaşıyor. Biz, Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen olarak, geçen yıl Kurban Bayramında 81 ilde, bin 150 yetimi giydirdik. Önümüzdeki dönemde inşallah bunları daha profesyonel hale getirerek, yapacağız. Myanmar’da iç karışıklık ve zulüm nedeniyle Bangladeş’e göç etmek zorunda kalan Arakanlı Müslüman çocukların eğitim ve barınma ihtiyaçlarını karşılamak için yapacağımız külliyenin temelini attık. Kurucu Genel Başkanımız Mehmet Akif İnan’ın adını verdiğimiz külliyede, 300 yetim ve öksüz çocuğun barınma ve eğitim ihtiyacı karşılanacak. 300 yetim için ‘koruyucu anne-baba’ uygulaması başlatacağız. Üyelerimizden, dileyenler, oradaki bir yetiminin masraflarını karşılayabilecek. Biz, ‘Evdeki yangını söndürürüm, mahalledeki yangına karışmam’ anlayışında olamayız. Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen, dünya genelinde Gazze, Filistin, Somali, Filipinler, Bosna-Hersek, Suriye, Mısır, Telafer, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yaşanan doğal afetlere, acılara ve sıkıntılara, ülkemizde ise Van depremine, Samsun’daki sel felaketine ve Soma’da yaşanan faciaya karşı duyarsız kalmamıştır. Çünkü, Eğitim Bir-Sen ve Memur-Sen erdemliler hareketidir, iyilik hareketidir. Dünyanın neresinde olursa olsun, insani olan, insana dair her şey bizi ilgilendirir. Bütün insanlığın hüzünlerini ve sevinçlerini paylaşmayı kendimize düstur edinen bir sivil toplum örgütüyüz” şeklinde konuştu.

KİMSESİZLERİN KİMSESİ OLMAK

‘Kimsesizlerin Kimsesi Olmak’ ilkesine sahip çıkmanın gerektiğine dikkat çeken Sinan Aktaş, İHH tarafından başlatılan, Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve Eğitim Bir-Sen’in paydaş olarak desteklediği ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ kampanyasını, bu anlamda önemsediklerini vurgulayarak, “Bu proje, çocuklarımıza yardımlaşma bilincini aşılayacaktır. Eğitim-öğretim çalışanları da bu projeyi sahiplenecektir. Dünyanın ve ülkemizin geleceği için, bu projeye sahip çıkmalıyız. Bu çocuklara sahip çıkmak bizim boynumuzun borcudur. Yetimlere kendi dünyamızda yer açmak, yaşadıkları acıları beraberce paylaşarak, azaltmak hepimizin görevidir. ‘Kimsesizlerin Kimsesi’ olarak, değerimize, ilkemize sahip çıkmalıyız. Müslüman bir toplumda kimsesiz hiçbir bir çocuk kalmamalıdır. Bu anlayışla yetimlere sahip çıkmak için harekete geçtik. Türkiye’de ve dünyada annesini, babasını kaybetmiş çocukların eğitim, sağlık, gıda, kıyafet, barınma gibi temel ihtiyaçlarının karşılanması için ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ projesine paydaş olduk. Hedefimiz, 50 bin yetim çocuğa sahip çıkmak. Peygamberimiz Efendimiz, ‘Evlerin en hayırlısı, içinde kendisine iyi bakılan bir yetimin bulunduğu evdir. En kötüsü ise kendisine iyi davranılmayan bir yetimin bulunduğu evdir’ diye buyurmaktadır. Onun için hep birlikte yetimlere sahip çıkmalı, onlara şefkat elimizi uzatmalı, sıcak bir yuva özlemi çekenlere karşı üzerimize düşen görevi yerine getirmeliyiz. Müslüman, ahlakı, kimseyi kimsesiz bırakmamayı, yetimin düşlerine dokunmayı, yalnızlıklarını paylaşmayı, gözlerindeki yaşı silmeyi ve ihtiyaçlarını gidermeyi gerektirir” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARIMIZA DESTEĞİMİZİ ARTIRMAK İSTİYORUZ

100 milyon çocuğun sokaklarda yaşadığına, her gün 10 bine yakın çocuğun yetim kaldığına dikkat çeken Sinan Aktaş, “Bu, 2,1 milyonu Afrika’da olmak üzere, senede 3,5 milyon çocuğun yetim kalması anlamına geliyor. Her geçen gün hızla artan bu rakamlar, hepimizi yetimler için iyi bir şeyler yapmaya sevk etmelidir. Yetimlere sahipsiz olmadıklarını ve onları koruyup kolladığımızı hissettirmeliyiz. İşte bu kampanyanın amacı, çocuklar için iyilik kapılarından birini aralayabilmek. Türkiye’deki çocuklarla dünyanın yetimlerini bir araya getirmek ve bir çocuk dayanışması temin etmektir. Dünya üzerinde nice mahrumiyetlerle yaşayan çocuklarımıza desteğimizi artırmak istiyoruz. Proje ile Türkiye’de her evde yetimler konuşulacak ve farkındalık artacaktır” şeklinde konuştu.

RAMAZAN’IN 15’İ DÜNYA YETİMLER GÜNÜ

İHH İNİYAD Başkanı Fikret Bayram ise, dünya çocukları için her yıl yetim raporu çıkaracaklarını dile getirerek, “Bu çok önemli bir kaynak olacak. Bir müjdemiz var. İslam İşbirliği Teşkilatı’na başvurduk, İslam İşbirliği Teşkilatı da her yıl Ramazan ayının 15. gününün ‘Dünya Yetimler Günü’ olmasına karar verdi. Birçok belediye Ramazan ayının 15’inde yetimler için iftar verdi. Bu iftarlar vesilesiyle birçok il kendi ilinin yetim haritasını çıkarıyor. Bunu, bütün dünyaya yaymaya çalışıyoruz. Bu projeyi 15 dile çevirerek, farkındalık oluşturduk. Bu çocuklara sahip çıkmazsak, bunlar organ ve fuhuş mafyasının eline düşüyor. 1987-2007 arasında bir milyon çocuğumuz organ mafyasının eline düşmüş. Devletlerin bu çocuklara sahip çıkması lazım. Kayıtlı rakamlara ulaşılması bakımından, devlet çalışma yapmalı. Bütün çocuklarımıza sahip çıkmalıyız, yoksa misyonerler yetim çocuklarımızı kullanıyorlar. Misyoner faaliyetler yürüten örgütlere bakıyoruz, toplamda 2 milyon yetim çocuğun, bir başkasına bakıyoruz 4 milyon yetim çocuğun masraflarını karşılıyor. Onun için yetim çocuklarımıza sahip çıkmalıyız. Bütün sosyal sorumluluklarda yardımını esirgemeyen Memur-Sen ailesine çok teşekkür ediyorum. Bu çocuklar hepimizin” dedi.

YETİMLERİN SORUMLULUĞU TÜM İNSANLIĞA AİTTİR

Projenin detayları hakkında bilgi veren İHH İNİYAD Yetim Birimi Başkanı Burak Kılınç’da, Ortadoğu’dan Afrika’ya, Kafkasya’dan Balkanlara ve Latin Amerika’ya kadar dünyanın dört bir yanında savaş, doğal afet, yoksulluk ve benzeri sebeplerle yaşanan mahrumiyetler nedeniyle, 200 milyondan fazla çocuğun yetim kaldığını ve bu çocuklara her yıl 3 milyonun üzerinde yeni yetim ve terk edilmiş çocuğun eklendiğini belirterek, “Hedef kitlesi sadece çocuk olan art niyetli yapılanmalar, her gün binlerce çocuğu tehdit etmektedir. Her yıl 2,5 milyon çocuğun kaçırılarak satıldığı, 300 bin çocuğun cephelere sürüldüğü dünyamızda, insanlığın kendilerini fark etmesini bekleyen milyonlarca yetim çocuk bulunmaktadır. İnsan tacirleri, organ ve fuhuş mafyaları, misyoner kuruluşlar ve yoksulluk gibi tehlikelerin hedefi durumunda olan bu çocukların sorumluluğu, tüm insanlığa aittir” şeklinde konuştu.

BİR YETİM ÖZET FORMU OLACAK

Çocukların sınıfça, yetim kardeşlerini seçebileceklerine işaret eden Kılınç, “Mesela bir sınıf Afrika’dan veya dünyanın her hangi bir yerinden yetim kardeşini seçebilecek ve bunu tanıyacaklar. Bir kolinin içerisinde yetim arkadaşlarının kaç yılında doğduğu, babasının veya annesinin ne zaman vefat ettiği, kaç kardeşi olduğu gibi bilgileri içeren bir ‘Yetim Özet Formu’ olacak ve bunları çocuklar gördükleri için, daha güçlü empati oluşturacak ve yetim çocuklarımıza sahip çıkan her sınıfımıza kardeşlik beratı göndereceğiz. Bu da çocuklar üzerinde teşvik oluşturacaktır. Çocuklarımızın iyi birer insan olarak yetişmesi açısından, bu proje önemli bir katkı sunacaktır” şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 31.10.2014 10:37
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.