banner291

Pazarlama ve pazarlama faaliyetleri hızlı bir şekilde gelişmekte ve bugün bir akım ya da trend oluşturan bir uygulama kısa süre içerisinde geçerliliğini kaybetmektedir. Bu nedenle değişim işletmelerin temel felsefesi konumuna gelmektedir. Değişim içerisinde olmak ve değişime gelişim paradigması perspektifi ile bakmak, günümüz işletmelerinin esas aldığı bir yaklaşım olmalıdır. Bu bağlamda pazarda farklılık ve farkındalık oluşturmak yeni pazarlama trendlerini benimsemek ve uygulamaktan geçmektedir.

Özellikle teknolojik gelişmeler yeni pazarlama trendlerinin ortaya çıkmasına yardımcı olmaktadır. Peki değişen dünyada gelişimi sağlamak nasıl mümkündür?

Google’da aramalarda üst sırada bulunmalısınız!

Tüketicilerin % 48'i , satın alma davranışını mobil araçlar üzerinden başlatmaktadır. Google arama sonuçlarındaki ilk çıkan sayfa % 31,35 tıklama oranına sahiptir. Amerika’da pazarlama yöneticilerinin % 72’si en önemli tutundurma çalışmasını, arama motorlarında ilk sıraya yer almak olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda SEO’nun iyileştirilmesi organik varlığı ve bilinilirliği arttıracaktır.

Siri sizin işletmenizi söylemeli!

Siri, Alexa, Cortana veya Google Assistant gibi dijital ve ses tabanlı sesli uygulamalar arasında da bulunmalısınız.

Sanal Gerçeklik (VR) ve Artırılmış Gerçeklik (AR)

Mobil uygulamalar ile arttırılmış gerçeklik oluşturarak boş bir odada mobilyaların nasıl duracağını göstermelisiniz. Aynı zamanda sıcak satışı arttırmak ve müşteri deneyimi yaşatabilmek adına sanal gerçeklik gözlüklerini kullanmalısınız.

Yapay Zeka ve ChatBots

Müşterilerin yarıdan fazlası işletmeye ve satış danışmanına yönelttiği sorulara 10 dakika içerisinde cevap almayı beklemektedir. Size yöneltilen her türlü soruna ya da talebe karşı hızlı, çözüm üreten ve memnuniyet oluşmasına neden olan geri dönüşümler yapılmalıdır. Bunu elde edebilmek için sanal robotlara ihtiyacınız olacaktır.

NodeXL ve J48 Weka Uygulaması

Bu uygulamalar sosyal medya üzerinden yapılan yorumları analiz etmektedir. Müşterilerinizin tutumlarını, duygularını ve düşünceleri kolayca analiz edebilir ve elde edilen sonuçlara ilişkin yeni pazarlama stratejileri geliştirebilir aynı zamanda da müşteri veri tabanı oluşturabilirsiniz.

İnstagram’da yayınlamak üzere kısa videolar çekin!

Günümüz tüketicisi ve insanının hayattaki en çok ihtiyacı olan ve elde ettiğinde de en kolay şekilde harcadığı şey zamandır. Uzun yazılar, uzun videolar, uzun konuşmalar tüketiciyi sıkmakta ve dikkatini başka yöne kaydırmaktadır. Dolayısıyla kısa videolar ile vermek istediğiniz mesajı vermeniz gerekmekte çünkü tüketicinin size ayıracağı süre sadece 5 saniye!

Sosyal medyada da olmalısınız!

Önümüzdeki 5 yılda işletmelerin pazarlama bütçelerinin neredeyse % 30’unu sosyal medya harcamaları oluşturacaktır. Sadece Türkiye’de sosyal medya kullanan kişiler nüfusumuzun %63’ünü oluşturuyor. Ulaşılabilirliği etkin kılmak, en az maliyetle pazarlama faaliyetleri yürütmek için sosyal medyada olmalısınız. Bu konuda profesyonel sosyal medya danışmanlık hizmeti alınmalıdır.

Deneyim ve İçerik Pazarlaması

Müşteriler bir reklam filmini unutabilirler ancak başlarından geçen iyi ya da kötü olayları unutamazlar. Müşterilere yaşatılacak ve olumlu algı oluşturacak deneyimler pazarlamada satış arttırıcı unsurlardır. Müşterilere ürün tanıtırken onlara ürünü hayal ettirin, evinin köşesinde nasıl duracağını gözlerinin önüne getirin, bunun için teknolojik ürünleri kullanmada fayda vardır.

Satış danışmanlarınız artık sadece mağazada çalışan çalışanlarınız değil, müşterilerinizdir!

Her bireyin toplum içerisinde farklı rolleri vardır. Bir kişi aynı zamanda hem baba, hem evlat, hem eş, hem arkadaş, hem müdür olabilir ve bu kişi farklı rollerinde farklı toplumsal grupların içerisinde yer alır dolayısıyla aslında tek bir bireye değil o bireyin networklerine de ürün satılır. Ve bu sizin pazarlama çabalarınızla değil, müşterinin olumlu deneyimleri ve bağlılıkları ile gerçekleşir.

Etkin bir pazarlama yöntemine ve uygulamalarına sahip olmak teknoloji kullanmaktan, değişim ve gelişim odaklı bir işletme felsefesi ile strateji geliştirmekten geçmektedir. Müşterilerin bir başka alternatife yönelmesi bir anlık boşluktur. Bu boşluğu oluşturmamak için pazarlamanın trendleri sizlere yardımcı olacaktır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.